Máj je obdobie, keď nás príroda obdarúva množstvom kvitnúcich rastlín, stromov i kríkov. Na lúkach a záhradách sú nádherné na pohľad a keď ich pustíte do vašej kuchyne, výborne môžu poslúžiť aj na tanieri a zaujímavým spôsobom obohatiť váš jedálny lístok. Svoje o tom vie Jana Vlková, expertka na jedlé kvety a porasty, ktorá napísala Kvetinovú kuchárku a organizuje „jedlé“ workshopy v prírode, kde vás naučí, ktoré kvetiny sú doslova „na zahryznutie“.
Od červenej ruže po modrú nevädzu
V tomto období, teda koncom mája a začiatkom júna, si s trochou šikovnosti pochutnáte napríklad na týchto rastlinách:
Kapucínka väčšia
Kvety, puky, listy, stonky… Túto rastlinku môžete zjesť skoro celú. Má šťavnatú pikantnú chuť, pripomínajúcu reďkovku. Výborne sa hodí do všetkých druhov šalátov, vynikne ako doplnok vo varených zemiakoch alebo ako korenie na mäso.
Nevädza modrá
Farbou výborne kontrastuje s mnohými jedlami. Je chuťovo neutrálna, takže ju môžete použiť do sladkých aj slaných jedál. Vyníma sa ako súčasť predjedla, v chlebíčkoch, chuťovkách a v kombinácii so syrmi. Vynikajúca je v bylinkovom masle.
Levanduľa
Voňavé fialkové kvietky môžete dať do koláčov s posýpkou alebo nimi ochutiť krémy či limonády. Alebo z nich pripraviť sirup. Kvety odtrhnite od stonky, zalejte vodou, doplňte cukrom a citrónom a uvarte hustý sirup. Podávajte riedený vodou.
Kozobrada lúčna
Malé žlté púčiky majú mierne sladkastú chuť a najlepšie sa hodia do zeleninových šalátov. „Je to bylina, ktorej nález poteší každého. Kvety sa totiž zatvárajú ešte pred poludním a celá rastlina potom splýva s trávnym porastom,“ vysvetľuje Jana Vlková.
Hrachor širokolistý
Nájdete ho, len keď budete mať veľké šťastie, vo svetlých lesoch a na lúkach, pričom jeho pestovanie v záhradách je pomerne nenáročné. Čerstvo rozkvitnuté ružové alebo biele kvety môžete konzumovať celé aj s kalichom. Hrachor používajte hlavne ako ozdobu, najlepšie chuťovo ladí so slanými jedlami.
Šalvia lúčna
Tmavomodré až fialové kvety využijete ako prísadu do bylinkového masla alebo na ochutenie sladkých krémov či šľahačkových dezertov a tort, prípadne na dodanie vône dipom, majonézam, omáčkam, zeleninovým šalátom a chuťovkám. Jednotlivé kvety sa hodia aj ako dekorácia, mladé lístky šalvie lekárskej môžete použiť ako korenie, napríklad k dusenému mäsu.
Vlčí mak
Má neutrálnu chuť, ale jeho nápadné kvety sú také dekoratívne, že napríklad slávny dezert Pavlova alebo iné jemné šľahačkové či bielkové dezerty zmení na pastvu pre oči. Dobre sa vyníma aj v nátierkach a v bylinkových maslách. Využite jeho univerzálne použitie! „Vlčí mak si nikto s ničím nespletie, lebo jeho červené kvety sú mimoriadne krásne,“ hovorí expertka.
Ďatelina lúčna
Trhajte celé kvety na začiatku kvitnutia. Drobné sýtoružové až karmínové kvietky sladkastej chuti vyniknú v pohároch, koláčoch alebo ako dekorácia sladkých a slaných šalátov.
Ruža šípková
Ruža šípová je ideálna jedlá kvetina. Korunné lístky bez kvetných lôžok (tie odstráňte) sa pre svoju výraznú arómu využívajú v sladkej kuchyni. Môžete nimi ozdobiť puding, koláč, tortu alebo studený dezert. Významnú úlohu zohráva v letných nápojoch. Stačí dať len zopár lístkov do pohára s vodou a citrónom. Ružové lístky môžete aj macerovať vo víne alebo cukre a až potom nimi zdobiť dezerty. „V júni sa čas ruží iba začína. A využitie ruží je také mnohotvárne, že by vystačilo na jeden celý ľudský život. Vyberajte si však starodávne, nevyšľachtené odrody,“ upozorňuje Jana Vlková.
TIP: RTIP: Rastlín, ktorých kvety možno konzumovať, je samozrejme oveľa viac. Ak vás táto téma zaujíma, podrobné rady, ako, kedy a kde zbierať jedlé kvety a na čo ich použiť, si prečítajte v knižke Jany Vlkovej Kvetinová kuchárka alebo s autorkou vyrazte na poznávací workshop.