Kŕmidlo
Kŕmidlo zaveste na voľné priestranstvo na pokojnom a prehľadnom mieste, minimálne 1,5 metra nad zemou a aspoň 2 m od najbližšieho stromu, alebo na povrázok na vetvu, aby si na hodujúcich vtákoch nepochutila mačka alebo kuna. Ornitologické spoločnosti odporúčajú na svojom webe návod na výrobu dreveného kŕmidla, ktoré má aj striešku a systém automatického násypu krmiva, ale ak chcete kŕmidlo zavesiť na balkón či záhradu, do lesa alebo blízko detského ihriska, kam často chodíte, a môžete tak stav zásob pravidelne kontrolovať, bohato postačí jednoduchšia konštrukcia.
Vtáčia hostina
Zhruba od konca októbra môžete vo Zverimexe kúpiť špeciálnu miešanú zmes pre kŕmenie vtákov vo voľnej prírode. Obsahuje semienka, obilie, jednoducho všetko, čo by vtáky mohli v prírode nájsť. Kŕmenie im môžete pripraviť aj doma. Pochutnajú si na ovsených vločkách, strúhanej žemli (nesolenej), mrkve, jablku, mäse pokrájanom na kúsky, na tvarohu, masti a loji. Prilepšite im semenami alebo drvenými orechmi. Nazbierať im môžete rôzne bobule, napríklad jarabinu a neskoré plody bazy čiernej, hlohu, rakytníka, brečtanu… Zo začiatku (v novembri) im dávajte menšie množstvo, s klesajúcou teplotou dávku zvyšujte. Nezabudnite vtáčiky kŕmiť pravidelne, podľa toho, koľko toho vyzobú. Zjari by už mali zvládnuť nájsť si potravu sami.
Ovsené zvieratká
Ovsené vločky krásne lepia a držia tvar. Pokojne môžete použiť aj zvyšok kaše od raňajok.
Suroviny
1 hrnček ovsených vločiek
1 hrnček vriacej vody
½ hrnčeka kukuričnej strúhanky
4 lyžice drvených orechov
4 lyžice drvených semienok
maslo na vymastenie formičiek
formičky na cukrovinky
Postup
Ovsené vločky zalejte horúcou vodou tak, aby boli ponorené, a nechajte ich zhruba 10 minút napučať. Zhustnú a vytvoria lepivú kašu. Zahustite strúhankou, vmiešajte orechy a semienka. Plech vyložte papierom na pečenie. Formičky vymažte maslom, položte ich na plech a vtlačte do nich vločkovú zmes. Neďaleko okraja zapichnite kúsok špajdle, aby ste vytvorili dierku na zavesenie. Nechajte vychladnúť, zaschnúť a stuhnúť. Alebo môžete 20 minút zapiecť v rúre predhriatej na 50 °C. Pred použitím vyberte špajdľu, cez dierku prevlečte povrázok a „zvieratko“ zaveste na strom.
Tekvicová misa
Až si nabudúce budete robiť tekvicovú polievku, tekvicu rozpoľte a dužinu vydlabte. Tuhá šupka poslúži ako skvelé závesné kŕmidlo.
Suroviny
½ tekvice
za hrsť červenej šošovice
za hrsť ovsených vločiek
za hrsť tekvicových semienok
za hrsť slnečnicových semienok
Postup
Tekvicu rozpoľte, dužinu vydlabte tak, aby zostal okraj približne 2 cm široký. Semienka si odložte na neskôr. Zhruba 2 cm od okraja vyvŕtajte skrutkovačom alebo nožom dierku na prevlečenie povrázka a zavesenie kŕmidla. Naplňte šošovicou, vločkami a semienkami a zaveste. Kŕmidlo môžete naplniť podľa ľubovôle.
Orechové tortičky
Formičky na muffiny skvele poslúžia pri tvarovaní tortičiek pre vtáky. Môžete ich uchovávať v chladničke alebo v mrazničke alebo pripraviť vždy čerstvé.
Suroviny
1 hrnček obilných vločiek
½ hrnčeka kuskusu
1 hrnček horúcej vody
½ hrnčeka rozpustenej masti
½ hrnčeka drvených orechov
strúhanka na zahustenie
mandle a semienka na ozdobenie
kvety na ozdobenie
Postup
Vločky a kuskus vsypte do misy, zalejte horúcou vodou a nechajte 10 minút napučať. Vmiešajte masť a orechy, a ak je zmes stále riedka, zahustite ju strúhankou. Hustú kašu rozdeľte do formičiek na muffiny (silikónové sú najlepšie), uhlaďte opačnou stranou lyžice a ozdobte mandľami, semienkami a kvetmi. Nechajte stuhnúť v chlade, potom vyberte z formičiek a servírujte vtáčikom. Ak chcete, môžete doprostred zapichnúť špajdľu a vytvoriť tak otvor na zavesenie.