FOTO: Virtuální salon
Vlasy sa mi počas rokov mastili, ako sa im zachcelo a ako sa so mnou zahrávali hormóny, napríklad počas tehotenstva. Mala som obdobie, kedy som na seba sypala suchý šampón už druhý deň. Inokedy mi pekná hlava vydržala pokojne tri až štyri dni. Často som si však mastné pramene spôsobila sama zlým výberom šampónov alebo lenivosťou.
Dnes už viem, ako sa o svoj “skalp” starať. A šiltovku nosím len vtedy, ak na ňu mám náladu. Poďte sa so mnou pozrieť, ako sa starať o vlasy, aby vydržali čo najdlhšie pekné.
Prečo sa mi mastia vlasy?
Nemáme ho radi, ale jeho úloha je pre našu pokožku hlavy dôležitá. Maz je tuk produkovaný mazovými žľazami. Jeho úlohou je chrániť pokožku pred podráždením a udržiavať ju pružnú. Lenže čo robiť, keď ho je podľa nás veľa?
„Z pohľadu kaderníka hovoríme o nadmernom mastení vlasov vtedy, keď sú mastné už popoludní potom, čo ste si ich ráno umyli,“ vysvetľuje kaderník Ondřej Kubička z projektu @virtualnisalon. Hlava sa nám podľa neho mastí z viacerých dôvodov.
Môže za to:
- Genetika
- Vysoký krvný tlak
- Hormonálne zmeny
- Metabolické ochorenia ako napríklad cukrovka.
Tieto príčiny ovplyvníme len čiastočne, ak vôbec. K spľasnutým vlasom si však často pomáhame aj vlastnými zlozvykmi.
Môže za to:
- Zlá technika umývania.
- Výber nevhodnej vlasovej kozmetiky, ktorá vlasy zaťažuje, čo môže viesť k dehydratácii alebo precitliveniu pokožky.
- Časté chytanie vlasov – stimuluje mazové žľazy k väčšej produktivite.
- Príliš veľa stylingových produktov – Chceme si dopriať, ale vo výsledku si ubližujeme. Vyberajte preto prípravky, ktoré vlasy nezaťažujú. Ja osobne mám rada suché oleje, ale vždy si vyberám tie, pri ktorých výrobca uvádza, že sú vhodné pre jemné vlasy. Nanášam len pár kvapiek do končekov.
- Chodíte spať s mokrými vlasmi. Áno, poznáme to všetky. Večer sa nám vlasy nechce po umytí fénovať a potom sa ráno za to preklíname. Mokré vlasy sa navyše môžu poškodiť a podporiť mastenie.
- Nechávate schnúť kadere v uterákovom turbane – Vlhký uterák ťahá vlasy a vytvára ideálne prostredie pre baktérie. Vlasy by v ňom nemali byť dlhšie ako 30 minút.
Ako na správnu vlasovú rutinu
Rozbaliť
Zbaliť
Mastným vlasom najlepšie predídete správnou vlasovou rutinou. Tá by mala vyzerať takto:
- Vlasy si umývajte vždy dvakrát – prvé umývanie zmýva povrchové nečistoty, ako sú prach, smog a stylingové produkty. Druhé už čistí vlasy do hĺbky.
- Používajte kondicionér. Nie, nie je zbytočný. Vyživuje a uzatvára vlasy, čím zabraňuje prenikaniu nečistôt, ktoré môžu mastenie urýchliť.
- Sušenie – Pokožka hlavy by nemala zostať vlhká. Kvasinky a iné baktérie si tam môžu spokojne hovieť a robiť neplechu. A na nás potom čaká nielen mastná hlava, ale aj lupiny, svrbenie a vypadávanie vlasov. Fénujte chladnejším vzduchom, ktorý je k mokrým vlasom šetrnejší.
Tip: Ak máte farbené vlasy, použite pri druhom umývaní špeciálny šampón, ktorý pomáha udržať farbu dlhšie sviežu.
Pred časom som navštívila trichológa, ktorý mi poradil, aby som si neumývala vlasy tak často. Pokožku totiž vystavujem vode a koža tým pádom trpí. Hlava sa následne o to viac mastí a vlas rastie v horšej kvalite. Skúste si vlasy umývať raz za tri dni – časom sa pokožka hlavy prispôsobí.
Suchý šampón a sponky
Počas dní, keď to nie je „ono“, siahnem po suchom šampóne. Vyskúšala som drahé aj tie lacnejšie z drogérie, až som zakotvila pri šampóne pre tmavé vlasy, ktorý po použití nezanecháva biele stopy.
Suchý šampón je skvelý pomocník, bez ktorého cez noc nikam nejdem. Používať by sme ho však mali rozumne. „Zoxidovaný maz a púder zo suchého šampónu môžu pri dlhodobom používaní podráždiť pokožku a viesť k častejšiemu masteniu. Preto je dôležité vlasy po použití čo najskôr umyť,“ hovorí kaderník Ondřej Kubička.
Mierne mastnú hlavu pravdepodobne budete riešiť len vy, okolie si ju možno ani nevšimne. Z vlastnej skúsenosti však viem, že „bad hair day“ dokáže zatriasť so sebavedomím. Stačí však poznať pár fígľov, aby ste vyzerali fresh a štýlovo.
- Šatky a čelenky vyzerajú elegantne a šik. Retro efekt dosiahnete tak, že stiahnete vlasy pod čelenkou, ktorá zamaskuje mastnotu vpredu, a necháte ich rozpustené. Tento variant však funguje iba vtedy, ak máte mierne spľasnuté kadere. V opačnom prípade vlasy stiahnite do drdola.
- Drdoly na všetky spôsoby. Stačí pár sponiek a gumička. Podľa fantázie a zručnosti vytvorte uhladený alebo naopak strapatý drdol s nedbanlivou eleganciou. Inšpiráciu nájdete na YouTube pod heslom „messy bun.“
- Hladký copík. Keď nie je čas, funguje aj obyčajný copík. Pretiahnite koniec chvosta naspäť cey gumičku a vytvorte akúsi „kvapku.“
- Francúzsky vrkoč. Je ženský, jemný a vyzerá perfektne. S mierne mastnými vlasmi sa bude dobre zapletať.
A čo s ofinou? Nosím ju už od svojich pätnástich rokov, takže som si dávno zvykla na to, že si ju musím každý deň umývať a fúkať. Sponky nepoužívam, pretože sa s vyčesanými vlasmi okolo tváre necítim dobre. Ak teda o ofine uvažujete, zamyslite sa nad tým, či vám každodenná úprava nebude vadiť.
Dlhodobé riešenie
Ku krajším vlasom si môžeme pomôcť sami. Základom by mala byť vlasová kozmetika vhodná na časté použitie – ideálne prírodná, bez silikónov a ďalších nezmyslov. Gény a vek neoklameš, ale zdravie našich vlasov ovplyvniť môžeme.
Do jedálnička zaraďte:
- Dostatok zeleniny – najmä tej zelenej, ktorá obsahuje kyselinu listovú a železo, napríklad špenát alebo brokolicu.
- Ovocie – siahnite po mandarínkach, ananáse alebo jablkách.
- Ovsené vločky
- Vajcia
- Strukoviny
- Hovädzie mäso
- Lososa a ďalšie tučné ryby
- Tekvicové semienka
Vyhnite sa vyprážanému jedlu, sladeným nápojom a nepreháňajte to s kofeínom.
Hitom posledných rokov sú rôzne potravinové doplnky sľubujúce krásne vlasy, nechty aj pleť. Ohľadom ich funkčnosti platí, že čo žena, to názor. Suplementy však nenahradia zdravý životný štýl. Kvalitná strava, spánok a stres ovplyvňujú, ako sa cítime a vyzeráme.
Na běžné nošení i mimořádné události
Naše kolekce šperků 2024