8. marec je po celom svete už desiatky rokov zapísaný v kalendári ako Medzinárodný deň žien, sviatok, ktorý oslavuje nie len krehké ženské bytosti a ich a lásku, ktorú vkladajú do rodiny. Tento sviatok vznikol na počesť obrovského štrajku newyorských krajčírok z textilných tovární v roku 1910, ktoré žiadali lepšie pracovné podmienky a poukazuje na postavenie žien v spoločnosti a s ním spojené nerovnosti.
V ČSR sa Medzinárodný deň žien oslavoval prvý krát v roku 1921 a po prestávke počas druhej svetovej vojny sa zase obnovil v roku 1989. Poďte sa s nami pozrieť na príklady toho, ako u nás prebiehali oslavy v osemdesiatych rokoch.
Typickou súčasťou osláv MDŽ v slovenských závodoch bola tradícia, kedy sa na jednotlivých pracoviskách organizovali slávnosti, kde vedenie podniku zablahoželalo pracovníčkam a podarovalo im kvietky.
V kultúrnych domoch či na úradoch sa tiež organizovali slávnosti s kultúrnym programom. V primacionálnom paláci v Bratislave sa slávnostného zhromaždenia zúčastnili funkcionárky a vzorné pracovníčky z bratislavských závodov družstiev, dopravy, služieb, škôl, z kultúrnych inštitúcií i vedeckých pracovísk.
Množstvo ľudom sa na Slovensku z histórie zakorenil Medzinárodný deň žien v politickom kontexte a po zmene režimu v roku 1989 vznikla otázka či tento deň vôbec oslavovať alebo nie. Dnes je doba síce celkom iná, no ženy však stále čelia rovnakým problémom a mnohé v tento deň pozornosť určite naďalej teší a povzbudzuje.
Všetkým ženám preto želáme krásny Medzinárodný deň žien a veľa lásky, úspechov a energie po celý rok!
Pre hlbší pohľad na to, prečo sa MDŽ pôvodne začalo oslavovať, si môžete prečítať tento článok.