Čas zájsť na cintorín, pripomenúť si svojich blízkych, zapáliť sviečku a očistiť hroby je opäť tu. Dušičky sa odvíjajú od sviatku Všetkých svätých, ktorým Kelti slávili koniec roka a verili, že v tom čase sa stierala hranica medzi svetom živých a svetom mŕtvych. Z toho vznikol aj ďalší zvyk, ktorý na cintorínoch robievame ‒ zapaľovanie sviečok. Kelti verili, že oheň očisťuje a pomáha chrániť pred zlými duchmi.
Suroviny
slamený korpus na veniec
drôt
lepiaca pištoľ
malé okrasné tekvice
zeleň zo záhradky (brečtan, divé hrozno, kvety mäty …)
Postup
Slamený korpus aj viazací drôtik kúpime vo výtvarných potrebách alebo v hobby marketoch. Drôtik môžete zaobstarať v striebornej alebo v zelenej farbe. Do korpusu pomocou stoniek zapichneme zelený brečtan, ktorý poslúži ako podklad. Záleží koľko materiálu chcete dať navrch a podľa toho prispôsobíme množstvo brečtanu. Keď máte málo ozdoby navrch, dajte brečtanu viac, aby korpus nebol vidieť, keď naopak chcete mať veniec ozdobený hromadou materiálu, nemusí byť podkladu toľko a korpus môže presvitať.
Odstrihneme si zodpovedajúcu dĺžku drôtika, ktorým budeme korpus omotávať a postupne ním pripevňovať ďalšie traviny, kvety, makovice a iné ozdoby, ktoré sa nám páčia alebo ktoré nazbierame na záhrade. Tekvicu alebo väčšie a guľaté veci, ktoré nejdú pripevniť drôtikom, prilepíme tavnou pištoľou. Veniec môžeme ešte navrch ozdobiť a dekorácie opäť previazať drôtikom. Stačí zapojiť fantáziu.
Veniec môžete buď položiť na hrob alebo ho zavesiť na dvere. Na zavesenie najlepšie poslúži viazací drôtik, ktorým urobíte očko, poprípade ešte môžete použiť ozdobný povrázok alebo mašľu.