Farbenie pestrých vajíčok, pečenie baránka podľa babičkinho receptu, pletenie korbáčov z natrhaných prútikov či vône vychádzajúce z čerstvo naservírovaných veľkonočných dobrôt. Takto si všetci predstavujeme veľkonočné sviatky. Hoci pôvodne ide o kresťanský sviatok, spája sa aj so symbolom znovuzrodenia, nových začiatkov a chuti do života.
Semienka je vhodné zasiať zhruba osem až desať dní pred Veľkou nocou, avšak ak ich pestujeme pri izbovej teplote, darí sa im dobre a zeleň tak dosiahne optimálnu dĺžku aj o niečo rýchlejšie. Musíme mať na pamäti, že zeleň príliš dlho v ideálnej dĺžke nevydrží a potom stráca svoju estetickú funkciu, steblá sa začnú ohýbať a nepekne prepadávať cez okraj misky.
Na výsev sa najlepšie hodí jačmeň alebo pšenica, navyše špeciálne na tento účel dnes v každom kvetinárstve zoženieme už vopred pripravenú zmes. Najvýživnejšie zeminou je substrát na osivo, ak však máte doma akúkoľvek inú (či už určenú do kvetináča alebo do záhrady), osivo ľahko vyklíči a vyrastie aj v nej. Už chýbajú len škrupiny od vajíčok, prípadne vhodná miska či malý kvetináč a môžete sa do toho smelo pustiť.
Budete potrebovať
semienka
zemina
škrupiny
Postup
Do škrupín nasypeme zeminu zhruba do výšky 6 až 8 cm a mierne ju stlačíme. Povrch husto posypeme semienkami v jednej vrstve tak, aby sa neprekrývali. Zasypeme ich cca 2 cm vrstvou zeminy, ktorú opäť pritlačíme a je hotovo. Teraz už len zalejeme zeminu a udržujeme ju stále vlhkú, nie však tak, aby v kvetináči stála voda. Na teplom a svetlom mieste (najlepšie na okennom parapete) sa zeleň objaví a porastie veľmi rýchlo.