Kým sa pustíme do tipov na to, ako si prípravy na sviatky aj ich priebeh nepokaziť nepríjemnosťou, pozrime sa na niekoľko až neuveriteľných príbehov, ako si ľudia dokážu na Vianoce ublížiť. Mám aj jednu osobnú spomienku. Mám osem rokov. Je ráno, 1. sviatok vianočný, pre niekoho Sviatok narodenia Pána, za chvíľu sa ide na hory. Sestra našla pod stromčekom kočík pre bábiky a mne sa od radosti z toho, že už poobede budem na svahu jazdiť ako Alberto Tomba, v hlave zrodil bleskový nápad: zabalené kufre odveziem do auta práve v tom kočíku! Lenže som si to zle vyvážil a posledná taška začína kočík prevažovať – v snahe zabrániť nepríjemnosti chytám rúčku rútiacu sa k zemi… lenže sila je príliš veľká. Pod madlom kočíka mi zostávajú dva prsty. Rozdrvené nechty, krvi ako na zabíjačke, pohotovosť, naozaj bolestivé ošetrenie, velikánska obväzová bakuľa na ruke. Pokazené Vianoce, hory len pešo a bez rukavice, nieto nejaká lyžovačka.
Vianočné štatistiky a bizarné prípady
Určite si zo svojho okolia na nejakú podobne šialenú historku spomeniete. Ľudia si začínajú ubližovať už niekoľko týždňov pred sviatkami, pričom úrazy pri upratovaní v tomto období bývajú na druhej priečke hneď po športe. A najčastejšie sú pády z rebríka, ako vyplýva z údajov poisťovní. Časté sú aj domáce požiare a popáleniny. Našli by sa ale aj bizarnosti, ako sú priškripnuté očné viečka do zipsu mikiny, ktorú jedna dáma našla pod stromčekom. Na pohotovosti vraj celkom často z očí vyberajú črepiny z rozbitých ozdôb alebo drobné kamienky, ktoré sa tam dostali zo snehovej gule z nie práve čistého snehu. Nezriedka sa v starostlivosti lekárov ocitnú ľudia, ktorí rozšliapli detské hračky a do chodidla si zabodli úlomky. A u zubárov sa tradujú príbehy o nešťastníkoch, ktorí si vianočnú dekoráciu pomýlili s vianočnými koláčikmi a poškodili si zuby.
Pes, ktorý zapálil vianočný stromček
O pádoch z výšky pri vešaní záclon alebo umiestňovaní hviezdy na vrch stromčeka už reč bola. Jedna pani pristála tak nešťastne, že si dokonca zlomila kostrč. A istá 88-ročná dáma nemohla odolať lákadlám obľúbenej vianočnej melódie z rádia a tak vehementne rozvlnila svoje boky, že spadla a zlomila si bedrový kĺb. Kuriózny prípad riešili lekári u muža, ktorý pred sviatkami ručne napísal také veľké množstvo vianočných pozdravov, že si spôsobil zápal karpálneho tunela. Obligátne sú tiež úrazy elektrickým prúdom. Presvedčil sa o tom napríklad muž, ktorý si zvonka vyzdobil rodinný dom stovkami svetielok; keď však s jedným z káblov neobratne manipuloval, nevšimol si, že stojí v kaluži z roztopeného snehu. Dostal našťastie len poriadny kopanec. A všetko zavŕšil slepý starý pes jednej rodiny, ktorý si ozdobený vianočný stromček pomýlil s kríkom – vykonal tam potrebu, čím nielen skratoval rozvody v polovici bytu, ale iskrami z postihnutej predlžovačky aj zapálil ten nebohý stromček.
Ako vidno, nástrah na nás okolo Vianoc číha habadej. Prinášame výpočet tých najbežnejších nehôd a úrazov vrátane tipov na ich vyriešenie a ošetrenie ich zdravotných následkov.
10 najčastejších vianočných nehôd a ako im predísť
- Pády zo stoličiek, stolov a rebríkov – dbajte na stabilitu a požiadajte niekoho, aby vám rebrík pridržal. Ak spadnete, skontrolujte podozrenie na zlomeniny alebo otras mozgu. Menšie odreniny vydezinfikujte a prekryte náplasťou alebo sterilným obväzom. Pri väčších zraneniach vyhľadajte lekársku pomoc.
- Popáleniny od sviečok či adventných vencov – otvorený oheň nikdy nesmie zostať bez dozoru. Aj vo vzdialenosti desať centimetrov od plameňa sviečky je teplota dvesto stupňov, čo stačí na zapálenie papiera alebo textílie. Popálenie okamžite schlaďte studenou vodou počas 10 – 15 minút. Skvelá vec na popáleniny je sterilná tkanina napustená jódom, napríklad Inadine. Je hojivá a k rane nepriľne. Ak je popálenina väčšia, začervenaná alebo má pľuzgiere, nechajte to na lekárov.
- Rezné rany od papiera, ozdôb a rozbitých pohárov – aj nevinný papier dokáže pekne porezať, nehovoriac o črepinách z ozdôb a riadu. Predovšetkým ak máte deti, zvážte plastové ozdoby. Ak sa porežete, zastavte krvácanie pritlačením sterilného obväzu na ranu, vydezinfikujte ju a zakryte obväzom alebo náplasťou. Ak je rana plytká, čistá a rovná, pomôže vychytávka v podobe tkanivového lepidla, ktoré majte pre tieto prípady v mrazničke. Ak je rana hlboká, vyhľadajte lekársku pomoc.
- Poranenie od vianočných svetiel – vždy dôkladne skontrolujte, či svetelné reťaze nie sú poškodené. Pri elektrickom šoku okamžite vypnite elektrinu, ak je to možné, a sledujte postihnutého. Ak je v bezvedomí, zavolajte záchranku a poskytnite prvú pomoc. Pri popáleninách postupujte ako pri bežnej popálenine (chlaďte studenou vodou).
- Otrava jedlom – ako každé nesprávne skladované jedlo môže aj to vianočné spôsobiť otravu. Napríklad aj taká omylom zjedená stará čokoláda z ozdôb na stromčeku. Časté sú aj alergie na ryby, kôrovce a mäkkýše. Kontrolujte trvanlivosť potravín a neskladujte ich v teple. Ak sa objavia príznaky otravy (nevoľnosť, vracanie), postihnutému dajte dostatok vody a sledujte jeho stav. Pri závažnejších príznakoch zavolajte lekársku pomoc.
- Popálenie pri varení a pečení – obarenie vodou, popáleniny od rúry ošetrite podobne ako ďalšie popáleniny. Zradný je olej, na ktorý zabudnete a ktorý pri prílišnom zahriatí môže vzbĺknuť. Nikdy ho nehaste vodou, naopak nádobu prikryte plechom, pokrievkou, pokojne obetujte aj deku. Dobré je mať v kuchyni alebo komore zavesenú špeciálnu hasiacu deku, ktorú rýchlo vytiahnete a oheň uhasíte (predáva ju aj Ikea).
- Otrava jedovatými rastlinami – imelo alebo cezmína sú jedovaté a môžu spôsobiť otravu, ak ich zje dieťa alebo zviera (hlavne bobule vyzerajú lákavo). Preto majte tieto rastliny mimo ich dosahu. Ak niekto omylom zje časť rastliny, dajte mu vodu na pitie a sledujte jeho stav. Dobré je mať uložené číslo na nepretržitú informačnú linku NTIC – Národné toxikologické informačné centrum, kde môžete telefonicky konzultovať prípadné intoxikácie – 02/54 77 41 66 alebo 0911 166 066. Ak sa objavia príznaky (nevoľnosť, vracanie), vyhľadajte lekársku pomoc.
- Svalové a kĺbové úrazy od nosenia ťažkých vecí – nosenie ťažkých krabíc s ozdobami či stromčekom môže spôsobiť natiahnutie svalov alebo poranenie chrbta. Pri zdvíhaní ťažkých bremien majte narovnaný chrbát a nechajte pracovať nohy. Pri bolesti kĺbov či svalov aplikujte ľad a vyhnite sa ďalšiemu zaťaženiu. V prípade silnej bolesti či opuchu vyhľadajte lekára.
- Liatie olova – pri tradičnom vianočnom veštení, teda liatí olova do horúcej vody, dochádza k vzniku toxických výparov a hrozí riziko popálenia od rozžeraveného kovu. Lepšie je ísť von, prípadne veľmi dobre vetrať. S olovom nikdy nemanipulujte bez ochrany rúk a očí. Pri popálení chlaďte ranu studenou vodou, ak sa olovo prilepí na pokožku, neodstraňujte ho násilím a vyhľadajte lekára. Proti výparom používajte rúško či respirátor, aby nedošlo k podráždeniu dýchacích ciest.
- Prehltnutá rybia kosť – klasika všetkých klasík na záver. Podľa štatistík s ňou má skúsenosť šesťdesiat percent ľudí, pričom tretina z nich musela vyhľadať lekárske ošetrenie. Kosť sa najčastejšie zapichne pri koreni jazyka a krčných mandlí. Nepokúšajte sa ju nahmatať, vyvoláte vracanie a hrozí vdýchnutie zvratkov. Skúste sa napiť, zjesť niekoľko kúskov chleba, varené zemiaky alebo trochu kyslej kapusty. Tie kostičku obalia a uľahčia jej prehltnutie.
Aj keď sa môže zdať, že na nás počas vianočných príprav číha nebezpečenstvo na každom rohu, s trochou opatrnosti a sedliackeho rozumu si môžeme užiť krásne sviatky bez akýchkoľvek nepríjemností. Prajem vám pokojné a bezpečné Vianoce plné radosti – a bez návštevy pohotovosti!
Sviatočné stolovanie
Kuchynské doplnky a dekorácie