Práve čítate

Záhradka v pohári alebo praktické rady pre domáce klíčky

22456  
Zdieľať: 

Záhradka v pohári alebo praktické rady pre domáce klíčky

Tomu pocitu, keď si vypestujete vlastné jedlo, sa nedokáže vyrovnať taška s nákupom žiadnej veľkosti. Môj mestský minibalkónik ale nedá miesto ani na kvetináče s paradajkami – nehovoriac o tom, že mi vždy po pár týždňoch zvädnú aj bylinky. Vypestovať si klíčky ale zvládam kedykoľvek, keď som pár dní doma, a stačí mi k tomu jedna miska alebo pohár na zaváranie.

20. 4. 2018 5 min. čítania Marie Háková
Záhradka v pohári alebo praktické rady pre domáce klíčky

Klíčky sú super. Pamätám si, ako ma s nimi asi pred 20 rokmi zoznámila teta, ktorá pravidelne kupovala v supermarkete tácky s naklíčeným mungom. Bolo to takým zvláštnym spôsobom dobré a hlavne, ako mi teta zdôrazňovala, veľmi zdravé. Semená sú totiž nabité živinami, aby mali z čoho vyhnať celú veľkú rastlinku. Stačí ich prebudiť vo vode.

V obchode vidím najčastejšie naklíčené mungo a zelené záhončeky žeruchy. Jedna tácka jedného aj druhého stojí okolo 1 eur, čo vyzerá ako celkom málo. Akurát že si ich môžem vypestovať sama za desatinu ceny alebo menej (áno, porcia za 10 centov! :)) a hlavne ich mať absolútne čerstvé.

Na domácich klíčkoch sa mi tiež páči, že nikde necestujú (ahoj, uhlíková stopa), a viem, kto sa ich chytal. V neposlednom rade je jednoducho príjemný aj ten pocit, že som si aspoň niečo vypestovala sama.

Ako na domáce klíčenie?

Pri každom type klíčkov opakujete tri kroky: namočiť, prepláchnuť, nechať odkvapkať. Aby klíčky nevyschli alebo naopak nezahnívali, je potrebné venovať sa im 2x denne. Vždy to zaberie len pár minút, ale neoplatí sa vynechať.

Takže keď chcete klíčiť, nevyrazíte v polovici času klíčenia na víkend preč. To je jediné obmedzenie.

Väčšina klíčkov je hotová za 5 dní a na konci ich môžete dať na nejaký čas do chladničky. Tam klíčenie zastavíte a rastlinky jednoducho čakajú, kým ich budete mať čas zjesť. Čerstvé vydržia pár dní až týždeň, podľa druhu.

Klíčenie vám ukážem prakticky na dvoch najpopulárnejších druhoch, ktoré potrebujú každý inú starostlivosť: žerucha a mungo.

Najskôr potrebujete nádobu

Klíčiaca miska (žerucha)

Malé semienka, z ktorých sú zelené “kytičky” a ktoré okolo semena často najskôr produkujú taký zvláštny gél (žerucha, rukola, chia a ľan), potrebujú klíčiacu misku. V tej ležia semienka jedno vedľa druhého, takže nemajú šancu hniť.

Špeciálna miska stojí cca 10 € a mne sa naozaj vyplatila. Existujú aj terakotové misky, ale tie pre siatiny („kvetinový typ“) vhodné nie sú. Misku kúpite na Tchibo.sk.

Môj tip: úplne v prvej chvíli semienka vo vode nepočúvajú. To je v pohode, zhluky ľahko upravíte po prvých 12 alebo 24 hodinách.

Pohár (mungo)

Veľké semená, typicky strukoviny, sú spokojné v pohári. Môžete si kúpiť ten špeciálny na klíčenie (s tým sa vraj dá aj cestovať), ale ja som sa zatiaľ uspokojila s pohárom na zaváranie. Dôležité je len to, aby mal široké hrdlo.

Ľanové alebo konopné vrecko

Možnosť klíčenia vo vrecku sa hodí pre rovnaký typ semien – tie, čo NErobia gél a NEpotrebujú svetlo. V zásade teda pre strukoviny. Zatiaľ som ho nevyskúšala, ale klíčenie by malo byť rovnaké ako v pohári. Na rozdiel od neho môžete ale s vreckom cestovať.

Vrecko by malo niekde visieť, nie stáť, a tak v ňom stále prúdi vzduch.

Máte nádobu? Šup do obchodu pre semená

Semienka všetkého možného, kľudne už aj namiešané, zoženiete väčšinou v bio obchodíkoch a v zdravej výžive. Semená určené na klíčenie sú testované na parazity (napr. E.Coli) a bývajú obvykle v bio kvalite.

Vraj sa neodporúča používať semená určené na varenie, pretože majú horšiu klíčivosť. Ja som ale klíčila mungo (pravda, v bio kvalite) kúpené normálne v potravinách, a klíčilo skvele. Úplne bežné semená ošetrené pesticídmi by som ale radšej nepoužila. Rozdiel v cene tam síce je, ale keď si ju rozpočítate medzi všetky klíčiace dávky, je úplne minimálny.

Pokiaľ by ste si semienka miešali sami, vyberte tie, ktoré majú podobný čas klíčenia / dozrievania, nech sú všetky klíčky hotové naraz. Zaujímavá kombinácia je napr. pikantná reďkovka so sladkou ďatelinou.

A môžeme klíčiť

Klíčenie v miske pre klíčky s lístkami (žerucha)

Semienka vysypte do misky a naplňte vodou tak, aby boli semená namočené. Prvé dva dni je lepšie držať ich v tme (dávam misku do špajze), potom už na svetle.

Vodu meňte 2× denne.

Hotové klíčky dozrievajú niekoľko dní, zvykla som si ich odoberať postupne. Žeruchu rada spotrebujem aj celú ako základ šalátu (namiesto zelených šalátových listov). Z jednej misky mám šalátovú porciu pre dvoch.

Balíček semienok som kúpila asi za 3,5 Eur. Už som z nej vypestovala niekoľko misiek a mám pocit, že neubudlo vôbec nič. V porovnaní s malou vaničkou za 1 eur už je to rozdiel. :-)

Pohár pre väčšie klíčky bez lístkov (mungo)

Pohár je máličko náročnejší, ale myslím, že výsledok za tú prácu stojí.

Semená nechajte cez noc alebo v tme namočené. Stačí ich dať na dno vážne len trochu, objem totiž zmnohonásobia.

Po prvých namočených 12 hodinách vodu zlejte. Ďalej už budú semená len vlhké. 2× denne je treba dopriať im kúpeľ vo vode (zvykla som si dať ich do sitka a misy s vodou vždy, keď idem ráno a večer do kúpeľne), potom zliať a ďalej nechať klíčiť po svojom. Pri zlievaní klíčky kontrolujem a vyhadzujem poškodené, aby neplesniveli.

Semená sa budú časom „vyzliekať“ z prvotného obalu. Ja opadané šupky vyberám pri kúpeľoch, aby v pohári nehnili. Keby sa na klíčkoch robil sliz, stačí ich dať na ďalších 12 hodín do chladničky.

Keď už sú klíčky hotové, tak opäť: chladnička. Tam vydržia až týždeň. Ja som si navyše zvykla ich odoberať už v trochu naklíčenom stave, vždy, keď už viac-menej sú a pohár moc nabobtná. :-)

Polkilový sáčok munga stojí okolo 2 eur. Veľký pohár na zaváranie naklíčim z malej hrste. S cenou 1 eur za tácku opäť neporovnateľné.

K čomu sa klíčky hodia?

K každému jedlu! :-) Mám ich veľmi rada do šalátu, ako samostatnú prílohu aj na dozdobenie.

Keď viem, že budem aspoň 5 dní doma, s chuťou sa do nich pustím. Môžem tak mať jar na tanieri po celý rok.

Čítajte tiež

Ako dostať do domova viac zelenej (a zelene)
Ako dostať do domova viac zelenej (a zel…10678
5 spôsobov, ako sa efektívne zbaviť nenoseného oblečenia
5 spôsobov, ako sa efektívne zbaviť neno…10181
Čisto úplne čisto: ako sa pri upratovaní zaobísť bez zbytočnej chémie
Čisto úplne čisto: ako sa pri upratovaní…5780
ďalšie články