Práve čítate

Záver roka: Ako zhodnotiť uplynulých 365 dní bez zbytočných výčitiek

659  
Zdieľať: 

Záver roka: Ako zhodnotiť uplynulých 365 dní bez zbytočných výčitiek

O pár dní si v hlúčiku svojich priateľov či rodiny zaželáme šťastný nový rok. Niekto si bude priať, aby bol rok 2025 lepší ako ten predchádzajúci. Iný sa s ním bude lúčiť ťažko, pretože bol doposiaľ tým najlepším. 

22. 12. 2024 4 min. čítania Katarína Ligačová
Záver roka: Ako zhodnotiť uplynulých 365 dní bez zbytočných výčitiek

Oba pocity sú úplne validné. Je fajn na chvíľu spomaliť, obzrieť sa späť a zamyslieť sa nad tým, čo sme zažili a čo očakávame od „nových“ 365 dní. Tento článok by vám v tom mohol aspoň trošku pomôcť.

Ja sama bilancujem niekoľkokrát ročne. Snažím sa aspoň raz či dvakrát do mesiaca sadnúť si, spísať svoje myšlienky a zamyslieť sa nad nimi. Písané slovo má pre mňa obrovskú moc. Hovorené ešte väčšiu, možno aj preto už 6 rokov chodím pravidelne na terapie. Skúste to tiež. Občas si sadnúť, hoci len na päť minút, a na kúsok papiera iba tak písať myšlienky, ktoré vám napadnú. Veľmi dobre sa tak čistí hlava.

Zapisovanie myšlienok deň za dňom

Sama milujem písanie rukou, ale na krátke denné hodnotenia používam appky v telefóne. Do pozornosti dávam:

  • Nepanikař – aplikáciu mi odporučila kamarátka, ktorej sa vďaka nej dostala adekvátna pomoc. Nemusíte zápasiť s ťažkými mentálnymi problémami, apka obsahuje záložku Journal – kde si každý deň môžete odpovedať na pár jednoduchých otázok a zhodnotíte tak svoj deň. Je tam aj Denník, ak radi ťukáte do mobilu, je to to pravé pre vás.
  • One day – aplikácia nielen v mobile, ale aj na počítači. Každý deň vám apka pripomenie zápis, môžete si do nej uložiť fotku (v prémiovej verzii i video či audio) a keď nebudete vedieť, čo napísať, AI vám vygeneruje otázku a hneď máte dôvod na zamyslenie sa.
  • Notion / Trello / Assana – tieto tri aplikácie asi poznáte skôr z pracovného prostredia, ale ak si radi vytvárate vlastné šablóny a radi plánujete, určite je to cesta, ako zhodnotiť svoj uplynulý rok.

Čo všetko sa za ten rok udialo?

Sumarizovať a plánovať sa dá mnoho „kategórií”. Vynechala som financie, to považujem za vyšší level, pretože by si to zaslúžilo nielen vlastnú kategóriu, ale asi aj samostatný článok. Rovnako som sem nezahrnula zdravie, pretože aj to naplánujete len veľmi ťažko. A pokojne ho môžete zaradiť do časti „Osobný rozvoj a ciele”. Ja pridávam ešte prácu a profesijný rast a nemenej dôležité medziľudské vzťahy.

Pripravte sa, že to možno zaberie viac ako hodinu. Pokojne, ak chcete, zapojte do tohto procesu partnera či rodinu. Nakoniec si z toho môžete pokojne spraviť rodinnú tradíciu – vytvoriť iba pre nich rodinnú kategóriu – a spoločne sa baviť o tom, ako ste ako rodina prežili minulý rok, čo ste sa jeden o druhom naučili, ako ste vyriešili konflikty, môžete plánovať dovolenku. Spoločne. Hoci aj pod vianočným stromčekom.

Osobný rozvoj a ciele na rok 2025

Otázky:

  • Ktoré udalosti ma podľa vlastného vnímania najviac posunuli na ceste za lepším / novým ja?
  • Čo ma tieto skúsenosti naučili? Zmenili (sa) nejak moje návyky?
  • Ako sa upravil môj hodnotový rebríček? Je stále rovnaký alebo sa hodnoty poprehadzovali? Prečo sa tak stalo?
  • Ktorú oblasť som zanedbávala a ako sa teraz pre to cítim? Je niečo, čo chcem vo svojom živote mať znovu a čo je v poriadku, že sa z neho vytratilo?

Pri týchto otázkach sa, prosím, netrestajte. Nepozerajte sa na zlyhania ako na niečo, za čo by ste sa mali hanbiť, ale skôr ako na informáciu do budúcna. Napríklad: túto jeseň som necvičila tak pravidelne ako v ostatných mesiacoch roka. Mohla by som sa viniť, že som premárnila predchádzajúce úsilie, ale radšej si poviem: „OK, prerušila som rutinu, ale viem, že sa k nej viem vrátiť. Stačí opäť upraviť časový rozvrh a postupne si pripomeniem ten dobrý pocit, ktorý som pri a po cvičení mala.“

Pracovný a profesijný posun

Otázky:

  • Ako hodnotím svoj profesijný rast? Akú úlohu v tomto raste mal tento rok? A akú udalosti, ktoré sa v práci stali?
  • Posunula som sa tento rok vpred alebo zostala na rovnakom mieste? Ako sa cítim?
  • Čo sa mi nepodarilo a ako som sa s tým vyrovnala?
  • Som spokojná s aktuálnou pozíciou? Čo by som na nej chcela v budúcom roku zmeniť?
  • Aký je môj pracovný kolektív? Motivuje ma alebo skôr brzdí?

V práci trávime množstvo času. Aj keď to nemusí byť vaša priorita číslo jeden, práve tento rok mi ukázal, že môžem byť o čosi ambicióznejšia, než som si myslela na začiatku roka. Je to pre mňa dôkaz, že bilancovanie funguje – pomohlo mi uvedomiť si, čo chcem a kam sa chcem posunúť. A čo je ešte dôležité povedať – skúste sa v tejto a ani v žiadnej inej kategórii neporovnávať s ostatnými. Každý máme svoju cestu a svoj čas na dosiahnutie cieľov. Inšpirovať sa, to áno, porovnávať sa, to nie.

Medziľudské či partnerské vzťahy

Otázky:

  • Ako sa za posledný rok vyvíjali moje najdôležitejšie vzťahy?
  • Venovala som im dostatok času a dostala som aj ja rovnakú pozornosť späť?
  • Mám vo svojom živote vzťah, ktorý mi berie viac, než dáva? Viem z neho odísť alebo potrebujem získať ešte viac odvahy?
  • Som priateľkou, partnerkou, dcérou, matkou, akú by som sama chcela mať vo svojom živote?

Tá posledná otázka je pre mňa kľúčová. Občas som na seba prísna, dokonca až toxicky kritická. Moji blízki by to potvrdili. Ale pamätám si na zásadu: „Buď takým človekom, akého by si sama chcela mať vo svojom živote.“

Ak potrebujete do svojho myslenia preniknúť ešte viac…

Skúste jeden z webov:

One day journal – túto apku som už spomínala, na konci roka ponúka 40 otázok na jeho lepšie zhodnotenie. Určite to stojí za vyskúšanie.

Year Compass – dostupný v slovenčine aj češtine, v digitálnej i papierovej podobe. Krásna sumarizácia roku s naozaj zaujímavými otázkami.

Notion Personal Annual Reviewrovnako už spomínaná apka, ktorá na konci roka ponúka šablóny na ročné zhodnotenie.

Verím, že toto mentálne cvičenie môže priniesť niečo pozitívne aj tým, ktorí sa nevedia dočkať, kedy rok 2024 konečne skončí. A možno si na konci tohto článku poviete, že o žiadne bilancovanie nestojíte. Myslíte si, že je to len pre ľudí, ktorí sa radi „utápajú“ vo vlastných pocitoch. No ja verím, že je lepšie byť si vedomý svojich chýb, pocitov a nedokonalostí, než sa tváriť, že žiaden problém neexistuje. Nie je cieľom byť dokonalý v každom ohľade, ale zhodnotiť svoje možnosti a niekam sa v nich posunúť.

PS: Možno to nesúvisí s hodnotením roka, ale tento rok si zavádzam ešte jednu tradíciu – na viditeľné miesto si umiestnim veľkú nádobu s vrchnákom, k nej si položím pero a kúsky papiera. Každý deň si na papierik napíšem jednu vec, za ktorú som vďačná. Možno ak budete mať za sebou nie úplne najlepší rok 2025, pripomeniete si 365 malých dôvodov, prečo to nebol úplne zlý rok.

Sviatočné stolovanie

Sviatočné stolovanie

Kuchynské doplnky a dekorácie

Do e-shopu
Ak sa vám článok páčil, mohlo by vás tiež zaujímať
ďalšie články