Práve čítate

S narodením dieťaťa som spoznala úplne nový druh strachu

2156  
Zdieľať: 

S narodením dieťaťa som spoznala úplne nový druh strachu

Byť rodičom, mamou, to človeku prinesie okrem obrovskej lásky a šťastia aj úplne nový druh strachu. Objavil sa hneď, ako sa narodil syn a je mi jasné, že nezmizne do konca života. Dôležité je ale žiť v prítomnosti a zbytočne sa nestresovať.

17. 6. 2020 2 min. čítania Zuzka Zusková
S narodením dieťaťa som spoznala úplne nový druh strachu

Celé sa to začalo už vtedy, keď som otehotnela. Obrovská vlna radosti a šťastia, nové pocity a uvedomenie si zodpovednosti, ktorú mám teraz nielen za seba, ale aj za toho malého tvora, ktorý čoskoro príde na svet. Na každú návštevu poradne som sa neskutočne tešila a zároveň som sa bála, aby bolo všetko v poriadku. A práve vtedy som si uvedomila, že strach má pre mňa úplne novú podobu.

V strehu od prvej sekundy

Je to tu, som mama a mám pri sebe ten najväčší poklad, ktorý musím strážiť. Počas prvej noci som azda miliónkrát kontrolovala, či je monitor dychu zapnutý a bola doslova ako strážny pes.

Zo začiatku bol strach naozaj veľký a postupom času sa zmenšoval a zmenšoval, a až teraz po roku môžem povedať, že sa v noci “v kľude vyspím“ (pravdupovediac celú noc som nespala ani nepamätám, to naše dieťa má stále hlad :-D).

Keď tieto obavy postupne odzneli, nabalili sa ďalšie – očkovanie, zdravý vývoj, aby syn niekde nespadol, nič ho nebolelo, nemal hlad a takto by som mohla menovať ešte veľmi dlho. Došlo mi, že toto nikdy neskončí a musím sa naučiť s týmto novým druhom strachu pracovať a mať zdravý rozum.

Báť sa môžeme, ale „zdravo“

Niekedy mám pocit, že ako matka som si vybudovala šiesty zmysel. Dokážem predvídať, odhadnúť situáciu a oči mám snáď všade.

Na druhej strane viem, že svoje dieťa nemôžem strážiť pred každým nebezpečenstvom, čo by som ani nechcela. Viem, že sa potrebuje “oťukať“ a naučiť sa riešiť aj nepriaznivé situácie vo svojom živote.

Súčasná doba nášmu rodičovskému strachu tiež neprospieva. Kde sú tie časy, kedy sme behali s kamarátmi po uliciach, chodili sami do školy alebo liezli po stromoch. Všetko nás učilo samostatnosti a zodpovednosti.

Je súčasná doba naozaj nebezpečnejšia, alebo sa o tom len viac hovorí v médiách? Túto otázku nechávam otvorenú. Za seba, ako mamu, ale môžem určite povedať, že niektoré veci ma dokážu zasiahnuť oveľa viac, ako keď som bola bezdetná. Veď už tu nejde len o mňa.

Mojich 5 tipov, ktoré mi pomáhajú vyrovnať sa so strachom o svoje dieťa

  • Myslieť pozitívne
  • Mať okolo seba ľudí, na ktorých sa môžem spoľahnúť
  • Žiť v prítomnosti a nehovoriť si “čo keby“
  • Overovať si informácie z odborných zdrojov a nenechať sa ovplyvňovať niektorými médiami, internetovými diskusiami atď.
  • Eliminovať vážne nebezpečenstvá, napr. zabezpečiť elektrické zásuvky poistkami

Strach o moje dieťa vo mne prirodzene je, ale vedome mu nedávam príliš veľa priestoru. Úplne najviac mi pomáha to, že si nepredstavujem katastrofické scenáre a nemaľujem čerta na stenu. A ako so svojimi materskými strachmi pracujete vy?

Pre domácu pohodu

Pre domácu pohodu

Vyberte si obliečky a ďalšie doplnky pre domácu pohodu na Tchibo.sk

Do e-shopu

Čítajte tiež

Jedna krieda, desať tipov na zábavu
Jedna krieda, desať tipov na zábavu6186
Ešte pred rokom mi ani nenapadlo, aké to bude byť mamou
Ešte pred rokom mi ani nenapadlo, aké to…4867
Tato na materskej – na toto ma v škole nepripravili
Tato na materskej – na toto ma v š…1567
ďalšie články