Práve čítate

Mrkvovníky z poslednej minuloročnej mrkvy

3697  
Zdieľať: 

Mrkvovníky z poslednej minuloročnej mrkvy

V tomto zákusku nie je ani štipka pridaného cukru. A to sa mi páči!. Sladkosť dodá domáci lekvár, čo sa docieli pomalým a starostlivým varením zrelých sliviek. Tie potom nájdem v pohári, ako hovorila babička, v zime v špajze a vrazím ich do mrkvového cesta.

26. 2. 2016 2 min. čítania Kateřina Winterová
Mrkvovníky z poslednej minuloročnej mrkvy

Áno, už je na čase vyhrabať z jesennej úrody z piesku či pilín v pivnici uloženú poslednú mrkvu. Dobrá nerýchlená, v mojom prípade domácej farmárska mrkva, je ešte stále sladkastá a chutí, aj keď už nie taká šťavnatá. Presne taká sa  hodí na mrkvovníky.

Zbytočne veľa tekutiny by totiž vyžadovalo viac múky, a to by sa nám vôbec nehodilo. Masielko si do múky pekne postrúhajte. Bude sa vám s ním lepšie pracovať a miesenie cesta rukami bude o to rýchlejšie. Celé je to vôbec rýchlovka. A myslím, že skvelá príležitosť na pečenie s deťmi. Však ma na tento recept naviedla naša fotografka Petra. Lebo jej deti sa po mrkvovníkoch môžu utĺcť. A ja tiež.

Ak nemáte pivnicu s vlastnou mrkvou a domácim lekvárom,  nič sa nedeje. Mrkvu v biokvalite možno kúpiť v supermarkete a marhuľová marmeláda od mamky bude tiež určite  fajn. A pozor! Štvrtého apríla sa oslavuje celosvetový Deň mrkvy. To máte dosť času si túto dobrotu vyskúšať a skvelej oranžovej zelenine pre jej liečivé účinky na oči pokojne vzdávať hold hoci aj celý rok.

mrkvanky_MG_2474

Suroviny:

210 g špaldovej múky
140 g postrúhanej mrkvy
140 g masla
1/2 prášku do pečiva s vínnym kameňom
lekvár

Postup:

Múku zmiešame na doske s kypriacim práškom, pridáme mrkvu a posypeme postrúhaným maslom. Rukami vytvoríme pekné cesto, ktoré vyvaľkáme valčekom na pomúčenej doske na hrúbku cca 2 až 3 mm, a radielkom alebo nožom z neho vykrajujeme štvorce. Tie naplníme lekvárom a prehneme do tvaru šatôčky. Vidličkou stlačíme okraje trojuholníčkov k sebe. Pečieme pri 180 °C asi 30 minút.

mrkvanky_MG_2618

mrkvanky_DSC0655

mrkvanky_MG_2679

mrkvanky_MG_2692

Čítajte tiež

Čo varia kuchári svojim láskam na Valentína?
Čo varia kuchári svojim láskam na Valent…3115
Súboj kaší
Súboj kaší3487
Konopná tyčinka do fitka
Konopná tyčinka do fitk1120
ďalšie články