Prečo záleží na hrubosti mletia kávy
Keď meliete kávové zrnká, je vždy potrebné nájsť zlatý stred. Ak hrubosť/jemnosť nesadne, spoľahlivo to spoznáte na farbe, chuti a trvaní extrakcie (alebo „lúhovaní“).
* Pri príprave French pressu veľmi jemné mletie spôsobí, že sitko sa dá len sťažka stlačiť a káva je potom plná usadeniny. Príliš hrubé mletie zase spoznáte hlavne podľa svetlej farby nápoja a vodnatej chuti.
Mlynčeková dilema: Ručný, alebo elektrický?
Už vieme, akú neplechu dokáže napáchať nesprávne mletie zrniek – tak môžeme zamerať pozornosť na mlynčeky. V podstate máte na výber z dvoch možností:
- Buď sa vydáte pohodlnejšou cestou a kúpite si elektrický mlynček,
- alebo ste často na cestách, kde sa nechcete ochudobniť o SVOJU kávu, a tak si zadovážite ručný mlynček.
- A bonusová tretia možnosť: Sedí na vás z každého troška, preto máte oba (priznávam sa, je to môj prípad).
Kedysi som mala len ručný mlynček, lenže s mojou dennou spotrebou kávy som si koledovala o tenisový lakeť. Po nejakom čase som objavila, že na osičku ručného mlynčeka pasuje aku vŕtačka… ale to bolo také nemotorné. Priateľ sa na to už asi nemohol pozerať, a tak som ešte ten istý rok našla pod stromčekom mlynček elektrický. Ale ručný tým určite nezostal v zabudnutí, stal sa súčasťou výbavy nášho karavanu.
Dajte prednosť kameňom pred čepeľami
Ak sa obzeráte po novom mlynčeku, odporúčam vyberať z modelov s mlecími kameňmi. Tie namelú kávu pekne rovnomerne. Robia sa aj čepeľové mlynčeky, ktoré zrnká rozsekajú na malé kúsky. Tam ale nedosiahnete takú rovnomernosť, a navyše sa v nich káva prepaľuje.
Ručný mlynček
+ Je kompaktný, môžete si ho zobrať všade so sebou
− Zložitejšie sa nastavuje a mletie trvá dlhšie
Elektrický mlynček
+ Bleskovo melie a ľahko sa nastavuje
− Nie je to práve parťák na cesty
Ako spoznať správne namletú kávu
Všetky mlynčeky s mlecími kameňmi sa nastavujú „skrutkovačom“. Buď sa kamene približujú, alebo odďaľujú. A vám pokojne stačí len zrak (prípadne hmat), aby ste spoznali ideálnu hrubosť mletia. Najlepšie si to zapamätáte, keď textúru porovnáte s niečím známym.
Sledujte:
Turek > hladká mouka
Espresso > polohrubá múka až hrubá múka
Moka kanvička > hrubá múka až cukor krupica
Filtrovaná káva > cukor kryštál
French press > hrubá soľ
Nastavenie mlynčeka pre pokročilých
Tí najväčší kávoví nadšenci hľadajú úplnú dokonalosť. Preto experimentujú s jemnými nuansami mletia. Neúnavne skúšajú, čo urobia s chuťou drobné odchýlky v hrubosti.
Melieme, melieme kávu… ale najskôr nastavujeme mlynček
Pri elektrickom mlynčeku je nastavovanie veľmi jednoduché. Obvykle len otáčate kolieskom a orientujete sa na vyznačenej stupnici mletia (dokonca sa to dá aj pri väčšine plnoautomatických kávovarov so zabudovaným mlynčekom – mrknite do násypky na zrnká). Zato nastavovanie ručného mlynčeka sa môže zdať ako oriešok. Obvykle sa robí zospodu. Po odskrutkovaní nádoby na namletú kávu narazíte na skrutku s matičkou, ktorú podľa potreby uťahujete a povoľujete
Elektrický mlynček:
- Hrubosť vždy meníme vo chvíli, keď mlynček melie, alebo je prázdny (uistite sa ale, že medzi kameňmi nejaké zrnká nezostali).
- Nastavenie zvoľte podľa vyznačenéj stupnice.
- Pokiaľ predsa len máte čepeľový mlynček, nič nenastavujete. Požadovanú hrubosť dosiahnete dĺžkou kosenia zrniek.
Ručný mlynček:
- Hrubosť upravujeme iba vtedy, keď je mlynček prázdny a ani medzi kameňmi nie je žiadne zrnko.
- Začíname vždy od na doraz zovretých mlecích kameňov (ale s citom, nie je potrebné ich uťahovať extra silno).
- Povoľujeme kamene a počítame, koľkokrát mechanizmus cvakne. Pri ručnom mlynčeku Tchibo nám to vyšlo takto:
-
- 3 cvaknutí – turek
- 4 až 6 cvaknutí – espresso
- 8 cvaknutí – moka kanvička
- 10 cvaknutí – filtrovaná káva
- 12 až 14 cvaknutí – french press
-
Tak mletie už máme zmáknuté. :-) Ale dokonalá šálka kávy je o trošku komplexnejšou témou. Má na ňu vplyv veľa faktorov ako správna gramáž zrniek, teplota vody, čas extrakcie… ale nebojte sa, máme pre vás ťahák.