Keď takú zimnú nátierku budete podávať na prepečenom pečive spoločne s horúcou polievkou, možno pri jedle vyzlečiete aj všetky svetre. Mojím najobľúbenejším zahrievacím korením je chilli, zázvor, kajenské aj čierne korenie a moja veľmi obľúbená, dožlta sfarbená kurkuma. Nič nepokazíte ani chrenom, cesnakom a sladkým drievkom. Toto korenie nielen zahreje, ale tiež vyženie všetky prípadné bacily.
Kam všade sa nátierky hodia?
Nátierky sa hodia nielen na pečivo rôzneho druhu. Sú skvelé aj na tortilly, k pita chlebu alebo na ďalšie placky. Ja nátierky s obľubou pripravujem aj ako dipy ku krekrom alebo k nakrájanej zelenine. Skvelo poslúžia aj na jednohubky a chlebíčky ako bleskurýchle pohostenie pre priateľov. A to všetko bez veľkého varenia.
Keďže tipov na nátierky nie je nikdy dosť, rada sa s vami podelím aj o moje obľúbené, ktoré doma pripravujem veľmi často. Aby ste si rozšírili repertoár. :-)
Fazuľová nátierka s chilli a balzamikovým octom
Moja obľúbená voľba, keď neviem, čo na chlieb na večeru. Spolu s dobrým pečivom a polievkou bohato poslúži aj ako hlavný chod.
- Počet porcií: 4
- Čas prípravy: 15 minút
Ingrediencie:
- 1 plechovka červených fazúľ (240 g bez nálevu)
Fazule môžete tiež deň vopred namočiť a potom uvariť – mrknite sa na súhrnný článok Ako pracovať so strukovinami - 10 sušených paradajok naložených v oleji
- 1 dcl vody
- 1 lyžička sušeného chilli
- 2 lyžica balzamikového octu
- Čierne korenie, soľ
Postup:
Fazule zlejte a opláchnite od nálevu. Potom ich rozmixujte dohladka so všetkými ingredienciami. Pokiaľ je nátierka príliš hustá a nejde rozmixovať, pridajte trochu vody.
Nátierka z červenej šošovice s kari
Táto nátierka veľmi pripomína hummus, ale z červenej šošovice. Je tiež viac ochutená a to výrazným kari korením. Najradšej ju mám s pita chlebom, ku krekrom alebo len tak s nakrájanou zeleninou.
- Počet porcií: 4
- Čas prípravy: 20 minút
Ingrediencie:
- 2 lyžice repkového oleja
- 1 malá cibuľa
- 1 malý strúčik cesnaku
- 100 g červenej šošovice
- 300 ml vody
- 1 lyžička kari korenia
- soľ, čierne korenie
- citrónová šťava
Postup:
V hrnci rozohrejte olej. Dozlata na ňom opečte cibuľu nakrájanú na kocky a prelisovaný strúčik cesnaku. Potom pridajte červenú šošovicu, kari korenie a zalejte vodou. Varte 10 minút, pokiaľ nebude šošovica mäkká. Potom osoľte, okoreňte a rozmixujte tyčovým mixérom najemno. Na záver dochuťte citrónovou šťavou.
Tvarohová nátierka s chrenom
Tvaroh je v nátierke celkom obľúbenou surovinou. Skúste ho raz pre zmenu skombinovať s čerstvým chrenom. Nátierka je výborná s hriankami alebo na jednohubkách.
- Počet porcií: 4
- Čas prípravy: 15 minút
Ingrediencie:
- 1 čerstvý chren
- 250 g mäkkého tvarohu
- 200 ml kyslej smotany
- 1 malá červená cibuľa
- soľ, čierne korenie
Postup:
Chren očistite a nastrúhajte najemno. Potom zmiešajte s tvarohom, smotanou a nadrobno nakrájanou cibuľkou. Podľa chuti osoľte a okoreňte.
Syrová nátierka s cesnakom
Táto nátierka chutí najlepšie na opečenom toaste alebo bagete. Čedar môžete nahradiť klasickým eidamom.
- Počet porcií: 4
- Čas prípravy: 15 minút
Ingrediencie:
- 150 g čedaru
- 100 g krémového žervé
- 1 malý strúčik cesnaku
- 200 ml kyslej smotany
- Soľ, čierne korenie podľa chuti
Postup:
Čedar nastrúhajte, cesnak prelisujte. Premiešajte so žervé a kyslou smotanou. Podľa chuti osoľte a okoreňte.
Mrkvová nátierka s lučinou
Mrkvovú mám najradšej na kváskovom chlebe, s olivovým olejom a čerstvou petržlenovou vňaťou. Mrkvu môžete jednoducho nastrúhať aj surovú a zmiešať spolu s ostatnými surovinami, ale odporúčam ju upiecť. Pečením získa lepšiu chuť.
- Počet porcií: 4
- Čas prípravy: 30 minút
Ingrediencie:
- 4 mrkvy
- 125 g lučiny
- ½ strúčiku cesnaku
- citrónová šťava
- olivový olej
- soľ, čierne korenie
Postup:
Mrkvu nakrájajte na menšie kúsky. Rozložte na plech vyložený papierom na pečenie, osoľte, okoreňte a zľahka pokvapkajte olejom. Pečte 15 minút v rúre vyhriatej na 180 °C. Upečenú mrkvu rozmixujte s lučinou, cesnakom a citrónovou šťavou najemno. Podľa chuti osoľte a okoreňte.