Slovensko má v tomto smere naozaj čo ponúknuť. Už od nepamäti je naša krajina známa množstvom liečivých prameňov, ktorých počet a kvalita výrazne prevyšuje svetový priemer, o čom naši predkovia dobre vedeli, preto sa tieto miesta vždy tešili veľkej obľube. Bardejovské kúpele boli vďaka svojej polohe v prostredí lesov prezývané aj kúpeľmi pokoja, piešťanské kúpele sa na celom svete preslávili svojim vzácnym liečivým bahnom a sírna termálna voda v Trenčianskych Tepliciach patrí k svetovým unikátom. Poďme si prostredníctvom starých fotografií pripomenúť, kam sa chodilo relaxovať v minulosti.
Podľa archeológov ľudia využívali termálne pramene už v praveku, u nás to potvrdzujú nálezy v Bešeňovej a Gánovciach. V Dudinciach, známom kúpeľnom meste, sa napríklad nachádzajú vane vysekané v travertíne, ktoré pochádzajú z obdobia Rímskej ríše. Slovenské kúpele majú naozaj bohatú históriu a ich liečivú silu využíval napríklad aj Marcus Aurelius a Mária Terézia. Novodobé kúpeľníctvo sa na Slovensku začalo rozvíjať začiatkom minulého storočia.
Kúpele odjakživa slúžili nielen na očistu tela, ale boli aj miestami spoločenských stretnutí. Už starí Rimania radi organizovali v priestoroch kúpeľov rôzne oslavy a hostiny. Kúpeľné pobyty boli v minulosti späté najmä s bohatšou vrstvou a v určitom období bola ich návšteva skutočne trendovou záležitosťou. Počas socializmu sa ich brány otvorili pre všetkých a stali sa najobľúbenejšou formou relaxácie.
Okrem priaznivých liečebných a relaxačných účinkov kúpele pomáhajú aj k nadväzovaniu nových známostí. Počuli ste už o „kúpeľnej láske“? Ľudia často strávili na kúpeľnom pobyte aj tri týždne, počas ktorých si niektorí našli partnera. Občas sa dokonca hovorí aj o „kúpeľných manželstvách“. Lebo termálna voda a uvoľnenosť už spojili nejednu dvojicu, avšak tieto vzťahy sa väčšinou skončili spoločne s pobytom.
Tak čo, zatúžili ste aj vy aspoň po pár dňoch strávených v kúpeľoch? Dnes už nemusíte čakať na odporúčanie od doktora, lebo takmer každé slovenské kúpele ponúkajú svoje služby za doplatok.