Recept na domáci broskyňový lekvár som našla v Národnej domácej kuchárke česko-americkej, ktorú napísala Marie Rosická, manželka novinára a vydavateľa časopisu Hospodář. Ten vychádzal od roku 1890 v Omahe pre krajanov, ktorí sa rozhodli farmáriť v Novom svete. Marie Rosická zbierala recepty uverejnené od ostatných gazdín v Rubrike Besídka Hospodáře, aby poučila ženy o americkom spôsobe varenia a ženy, ktoré vyrástli v Amerike, o československých koreňoch.
Píšem z Chorvátska. Zavalená broskyňami. Škoda, že u nás doma mnoho stromov pomrzlo. Tu by sa varil lekvár jedna báseň. Aj zo sliviek a fíg, veď to poznáte. A pretože mám so sebou deti, ktoré si želajú aj napriek húfom ôs každý tretí deň palacinky, určite by sa táto broskyňová pochúťka hodila. Tak snáď bude broskýň budúci rok u nás viac. Sú totiž výborné na srdce a na chudnutie. Dobre zasýtia, a pritom neobsahujú skoro žiadne kalórie ani tuky. Čím viac ich zjete, tým lepšie. A keď vám nakoniec nejaké zostanú, zavarte ich ako lekvár. Pohár v zime alebo napríklad pri mori nevyjde nazmar ani v Amerike, ani v Chorvátku. A štíhlym táto sladkosť zasa prospeje na nervy.
Suroviny
1 kg zrelých broskýň ( môžu byť aj rôzne druhy)
300 g krupicového cukru (môže byť aj trstinový)
štipka mletého klinčeka
štipka muškátového orieška
strúhaná kôra z 1 nechemicky ošetreného citróna
Postup
Rúru predhrejeme na 220 °C. Ak chceme veľmi jemný lekvár, broskyne olúpeme a zbavíme ich kôstok. Rozprestrieme ich na plech, prikryjeme a pečieme domäkka až 25 minút. Vyberieme z rúry, v plechu roztlačíme a premiešame s cukrom, korením (množstvo podľa chuti) a citrónovou kôrou. Prikryjeme a znovu pečieme ďalších 25 minút, až kým broskyne krásne nestmavnú. Horúci broskyňový lekvár naplníme do čistých, suchých pohárov. Poháre uzavrieme a postavíme dnom nahor. Necháme vychladnúť a uložíme do komory. Otvorené uskladňujeme v chladničke.