Práve čítate

Ako vedecky naložiť umývačku, aby správne umývala

24485  
Zdieľať: 

Ako vedecky naložiť umývačku, aby správne umývala

Umývačka je dokonalý vynález – ale až keď presne viete, ako na ňu. Vyžaduje cit pre priestorové vnímanie, istú remeselnú zručnosť a samozrejme znalosti o tom, kam s čím, a čo do nej naopak vôbec nedávať.

14. 3. 2018 3 min. čítania Martin Pistulka
Ako vedecky naložiť umývačku, aby správne umývala

U nás doma panuje ohľadom umývačky chaos. Žena aj dcéra zoberú všetko tak, ako sa im to dostane pod ruku, a napchajú to dovnútra. Bez ohľadu na to, či sa tam daná vec vojde, alebo či tam vôbec patrí. Nakoniec stlačia tlačidlo a čakajú, že sa stane kúzlo. Lenže to sa nie vždy skutočne stane.

Napríklad: namiesto aby umývačka elegantne spacifikovala špinavé riady, tróni v nej po skončení programu špinavý pekáč, okolo ktorého sa trasie nesúrodý tetris tanierov a pohárov.

Nemáte umývačku? Aj ručné umývanie má svoje pravidlá


Ručné umývanie môže byť rovnako úsporné alebo úspornejšie ako umývačka. Prečítajte si, ako sa to robí správne.

Menom všetkých, ktorí majú úctu k čistému – je čas povedať si, že umývačka nie je zázračná diera, do ktorej sa nahádžu špinavé hrnce a vyjdú čisté. :-)

Preto je tu jednoduchý návod, ako na to.

14 pravidiel pre plnenie umývačky (vďaka ktorým sa z nej stane naozajstná kúzelná mašinka)

 1. Skúste plniť umývačku odzadu a pekne podľa veľkosti. Tie najmenšie kúsky patria dopredu, veľké dozadu. Voda vnútri umývačky bude ľahšie cirkulovať a riady sa vám po umytí budú lepšie vyťahovať.
 2. Poháre a hrnčeky, čo nie sú až tak veľké, zarovnajte až pod hornú minipoličku. Môžete tak naplniť aj prostredný rad a ešte nechať hornú poličku vyklopenú – na tú sa krásne vojdú malé šálky alebo napríklad naberačky.
 3. Poháre a hrnčeky musia byť vždy dnom nahor a na vrchnej poličke. Keď stoja v držiakoch a drážkach, sklo sa neobije.

 1. Na každý tanier je v umývačke zarážka. Koľko zarážok, toľko tanierov. Keď ich tam dáte viac, len sa omlátia a nebude medzi nimi pretekať voda. Na veľmi špinavé taniere a hlboké si kľudne nechajte odstup o zarážku.
 2. Pričom veľké taniere je fajn striedať s tými menšími. Voda bude pekne prúdiť. Ale to je taká vychytávka pre umývačkových maníkov.
 3. Pozor na misky. Akonáhle ich naskladáte na seba, alebo nimi zakryjete iné riady, voda sa k nim nedostane. A samozrejme, vždy dnom nahor!
 4. S vodou sa má síce šetriť, ale veľmi špinavé riady s kusmi jedla alebo napríklad cesta sa musia jednoducho najskôr opláchnuť. Umývačka nie je drvička odpadu.

 1. Veľké hrnce a misy nikdy nepchajte priamo doprostred na hlavný stojan. Hrniec umývačku upchá, voda po ňom len stečie a čo je najhoršie, NIČ INÉ SA NEUMYJE!
 2. Vrana k vrane platí aj pre umývačku. Príbory patria do košíčkov na príbory, taniere do hrebeňov na taniere, poháre k pohárom.
 3. Príbory je fajn roztriediť. Vyzerá to pekne a hlavne sa potom budú rýchlo upratovať.

 1. Nikdy, ale VÁŽNE NIKDY (pardon, že kričím) nedávajte do umývačky kuchynské nože. V umývačke sa im tupí ostrie a po pár umytiach ich môžete používať iba ako páčidlo.
 2. Rovnako aj varešky a všetky drevené prkotinky z kuchyne. Drevo sa jednak poriadne neumyje, a aj nasiakne všetku špinu z umývačky.
 3. Do umývačky tiež nepatrí teflon alebo riady so zdobením. Len sa omlátia a vymyjú a časom budú k nepoužitiu.

 1. A nakoniec – plná, alebo poloprázdna? Rozhodne nie preplnená! Potom už len záleží na konkrétnom programe umývačky.

Čítajte tiež

7 otázok a odpovedí k starostlivosti o funkčnú bielizeň
7 otázok a odpovedí k starostlivosti o f…10919
Ako dostať do domova viac zelenej (a zelene)
Ako dostať do domova viac zelenej (a zel…10516
Ako si doma vytvoriť voňavú esenciu na toaletu
Ako si doma vytvoriť voňavú esenciu na t…18646
ďalšie články