U nás doma síce neplatí „žijem s kvetinami, nie ony so mnou“, ale správna starostlivosť je základom úspechu spoločného života. Vďaka tomu je moje pestovanie razom o chlp udržateľnejšie a z izbových kvetín nie je len dekoratívny spotrebný tovar.
Kedysi stačila parapeta, tak prečo teraz potrebujem kompas?
Buzolu si kvôli rastlinám určite kupovať nemusíte. Ak ale máte v domácnosti hneď niekoľko okien, nie je na škodu izbové kvetiny rozmiestniť podľa toho, koľko svetla na svoj rast naozaj potrebujú. Vo všeobecnosti v rastovej sezóne (marec – október) platí, že:
- Na južnú parapetu, kam hlavne v lete slniečko naozaj praží, patria hlavne sukulenty (napríklad tučnolist) a kaktusy (typicky opuncie). Jednoducho to, čo pochádza z trópov, maximálne subtrópov a ostré poludňajšie a popoludňajšie slnko na listoch nenarobí neplechu. Ďalej od okna (meter až tri) patria rastliny, ktoré vyžadujú veľa rozptýleného svetla. Typicky napríklad monstery, fikusy, begónie alebo voskovky.
- Naopak na severnú parapetu patria rastliny, ktoré toľko svetla nevyžadujú. Také potosovce, teda Divý Janko, kdejaké syngónium, antúrie aj monstery menšie množstvo svetla pokojne zvládnu. Ak v severne orientovanej miestnosti hodláte zazelenať aj zvyšok parapety, vyberte si naozaj odolné rastliny a polievajte ich striedmo – taký svokrin jazyk alebo zamiokulkas narobia vo svojich mnohých variantoch veľa parády.
- Východné aj západné parapety sú taký univerzál. Sem patria rastliny, pri ktorých vám pani v kvetinárstve odporučí veľa rozptýleného (teda nepriameho) svetla, napríklad vyššie spomínané fikusy, voskovky (hoya) alebo begónie. A pre zvyšok miestnosti platí to, čo pre severné parapety – menej náročné rastlinky, ktoré ale vďaka svojmu pôvodu v dažďových pralesoch zvládajú filtrované svetlo a na horšie podmienky trénovali doslova státisíce rokov svojho vývoja.
Prišla zima? Hurá na parapet!
Počas obdobia s dlhšími dňami zvládajú izbové kvetiny prežiť pokojne aj niekoľko metrov od okien. Ale v zime, kedy sa dni skracujú a svetlo stráca na intenzite, je vhodné im pomôcť.
Uvoľnite parapety, rastliny na ne naukladajte. Ideálne predtým umyte okná, aby mali lúče väčšiu šancu do bytu preniknúť. Práve preto, že svetlo nie je počas zimy také intenzívne, pravidlá o svetových stranách v tomto období tak úplne neplatia, respektíve:
- Južná parapeta už nediskriminuje zelené listové rastliny. Naopak, práve tie by mali vystriedať kaktusy a sukulenty, ktoré počas zimy vyžadujú skôr chladnejší, temnejší kút a v podstate nulovú zálievku. Ale o tom zase inokedy.
- Východ aj západ privítajú letných obyvateľov severnej parapety. A v blízkosti okna zimu prečkajú aj potosovce, filodendróny alebo syngóniá.
- A sever? Tam počas zimy patria skôr vianočné dekorácie alebo napríklad sušené rastliny. Zvládne ho ale aj zamiokulkas – ten vlastne prežije čokoľvek.
Miska s kamienkami a vodou na radiátore alebo dizajnérsky odparovač vody znížia vplyv suchého vzduchu na náchylné zelenolisté rastliny. Horúci vzduch z kúrenia totiž počas zimy izbovým rastlinám tak celkom nesvedčí, preto aby prosperovali, nie je na škodu vzdušnú vlhkosť trochu prikŕmiť.
Aj izbová kvetina môže prechladnúť
Kýchať síce nebude, ale zato vám môže prirobiť pár nepekných vrások na čele.
Prievan môže spôsobiť rovnakú neplechu ako preliatie. Vetrajte ideálne tak, že izbové kvetiny z parapety zložíte, vyvetráte krátko a intenzívne, a po vetraní ešte hodinu počkáte, kým sa stanovisko pre kvetiny zahreje na bežnú teplotu. Inak by korene mohli prechladnúť a obyčajné vetranie by vás stálo niekoľko kusov z vašej zbierky.
Zmerajte svetlo
Koľko metrov od okna je pre izbovú rastlinu ešte v poriadku? Stiahnite si aplikáciu na meranie intenzity svetla! Na internete existuje kopa schém, ktoré popisujú, koľko ktorá izbová rastlina vyžaduje lumenov (svetelná jednotka) na to, aby prosperovala.
Pomoc, mám okno len na sever!
Znamená to, že mám kvetiny kupovať iba umelé? Vôbec nie! Bohato stačí sa pri výbere zamerať na tie, ktoré so striedmym prísunom svetla dokážu zabojovať. A ktoré to sú?
- svokrin jazyk, syngónium, zamiokulkas, tučnolist, aloe, potosovec
- nenáročné druhy monster (deliciosa, monstera minima alias rhaphidophora tetrasperma)
- filodendróny (green imperial, red imperial)
Ale pozor, k nedostatku svetla sa úzko viaže aj zálievka. Vo všeobecnosti platí priama úmera: menej svetla = menej vody. Na južnú stranu budete teda chodiť polievať častejšie ako na sever, hlavne počas zimy.
Rada na záver: Niet nad sedliacky rozum
S rastlinami je to ako s obľúbeným šampónom alebo maskarou – to, čo funguje ostatným, nemusí nutne fungovať vám.
Preto berte články o izbových rastlinách a starostlivosti o ne skôr ako odporúčanie. Teda ak vám kaktus prosperuje v severnej izbe dva metre od okna, nechajte ho tam! :)
Nielen svetové strany, ale aj výšková poloha bytu rozhoduje o tom, aký prídel svetla naše rastliny dostanú. Taký podkrovný byt so strešnými oknami vám dovolí rozmiestniť hlavne počas rastovej sezóny rastliny takmer po celej miestnosti. Naopak prízemný byt v uzatvorenej ulici, aj keď s oknami na juh, môže dovnútra púšťať o dosť svetla menej.