Tiež ste v mladosti trávili voľné chvíle so špagátikmi v ruke a viazali najrôznejšie prívesky na kľúče a ďalšie ozdoby a malé darčeky pre svojich blízkych? Musím sa priznať – mňa to doteraz nepustilo. Makramé ma teraz baví to viac, že sa zase s veľkou slávou vrátilo do módy. Pod výrazom makramé teraz všetci hľadajú najrôznejšie doplnky do interiérov aj do záhrady – lapače snov, dekoračné závesy na stenu, kľúčenky, ozdoby do detských izbičiek, alebo dokonca detské hojdačky či rámy na obrazy a zrkadlá. Touto metódou sa dá vyrobiť snáď čokoľvek. :-) Len to chce trochu cviku!
Z čoho vyrábam makramé?
Ja tvorím najradšej z recyklovanej 100 % bavlny. V bielej farbe síce nie je taká žiarivá, ale podľa mňa sa naopak ľahko prírodnejší odtieň na tento účel hodí viac.
Veľmi módny je teraz tiež odtieň horčicovej a tlmenejšie odtiene ružovej, béžovej, šedej a mentolovej. Krásne vyzerá aj výrazná tehlová alebo petrolejová. Osobne sa ale radšej vyhýbam žiarivým farbám. Všetko potom, v prípade potreby, kombinujem hlavne s ďalšími prírodnými materiálmi, najradšej s drevom alebo ratanom.
Makramé ide ruka v ruke so štýlom boho. Ak ladíte svoje bývanie týmto bohémskym smerom a máte radi kvetiny, ratan, čipky, kontrasty materiálov… makramé dekorácie sú pre vás ako stvorení.
Makramé ako praktický doplnok
Jedným z najpraktickejších viazaných doplnkov je podľa mňa záves na kvetináč. Vyzerá to naozaj perfektne, hlavne ak doň umiestnite previsnuté rastliny (krásne vyzerá napríklad starček, potos alebo monstera monkey mask).
Vysaďte sklenenú nádobu
Rastlinné teráriá vyzerajú v makramé závese jednoducho perfektne. Skúste si ich vyrobiť doma!
A prečo si myslím, že je aj praktický? No, moje kamarátky si závesy na kvetináče zadovážia hlavne vo chvíli, keď už majú toľko rastliniek, že sa im nevojdú na žiadnu parapetu. :-) Týmto spôsobom ich môžu umiestniť aj na iné miesta. Krásnym príkladom je napríklad zavesenie na drevený trám v podkrovnej izbe. Umiestniť ho ale môžete vlastne kamkoľvek. Stačí navŕtať háčik na ľubovoľné miesto v strope. Samozrejme je ale potrebné vybrať také miesto, ktoré disponuje dobrými svetelnými podmienkami na pestovanie konkrétnej rastliny, ktorú sa chystáte do závesu umiestniť.
Už poznáte tilandsie? Sú to rastliny, ktoré nerastú v hline. Žijú si len tak, kamkoľvek ich položíte. Často ich vídam v najrôznejších drevených alebo kovových stojančekoch, prípadne v sklenených aeráriách. Ja ich ale rada dekorujem práve do jednoduchých závesov z makramé. Vyzerá to naozaj pekne.
Čo sa oplatí pripraviť, kým sa pustíte do tvorenia?
Na závesný makramé kvetináč budete potrebovať pevný špagátik – najlepšie bavlnený. Farbu a vzor si môžete prispôsobiť podľa interiéru a vlastného vkusu. Ďalej si určite pripravte ostré nožničky, drevený kruh (kúpite ho v kreatívnych potrebách alebo v galantérii) a hustý hrebeň.
Návod na záves na kvetináč
Pri viazaní makramé je niekedy ťažké odhadnúť potrebnú dĺžku špagátu, pretože tá sa vďaka uzlíkom počas tvorenia veľmi rýchlo skracuje.
Mám vyskúšané, že na kvetináčové závesy potrebujem vždy 2x dlhší špagát, ako má byť výsledná dĺžka závesu. Ak teda chcem mať záves dlhý 90 cm, pletiem zo špagátov s dĺžkou 180 cm. Na dnešné makramé si ale budeme strihať špagáty dlhé 360 cm, pretože kvôli prevliekaniu cez kruh budeme makramé zdvojovať.
Keď sa budete púšťať do ďalších výrobkov podľa iných návodov, väčšinou v nich potrebnú informáciu o dĺžke materiálu nájdete. A keď sa do pletenia trošku ponoríte, postupne už sami dokážete odhadnúť, aký dlhý špagát na aký výrobok potrebujete.
Ideme na to! Postup výroby:
- Odstrihnite si 6 rovnako dlhých špagátov (v našom prípade by každý mal mať 360 cm).
- Následne ich v polovici preveste cez drevený kruh. Vznikne vám tak 12 špagátikov s dĺžkou 180 cm.
- Pokračujte odstrihnutím ďalšieho špagátu s dĺžkou asi 50 cm. Ním všetko zviažete dokopy pomocou špeciálneho uzla, ktorý môžete vidieť na fotke. Vytvarujte ležaté „S“, ktoré položíte na špagátiky a následne okolo nich obtáčate. Zhora vám musí vytŕčať kúsok špagátu, ktorý po obtočení zatiahnete a vďaka tomu tak vzniknutý uzlík schováte pod obtočený špagátik. Vykukujúce kúsky začistite nožnicami.
- 12 špagátov rozdeľte na 3 časti po 4 kusoch, z ktorých budete pliesť.
- Začnite jednoduchým uzlom, z ktorého sa pletie celý záves. Postup jeho viazania môžete vidieť na obrázkoch. Uzlík sa pletie len z dvoch vonkajších špagátov, takže sa počas pletenia skracujú iba tie.
- Keď budete v polovici dĺžky, rovnaký postup opakujte na zvyšných dvoch štvoriciach špagátov.
- Následne vonkajšie špagáty prehodíte za vnútorné a budete ďalej pokračovať v pletení, aby ste neskracovali stále len rovnaké vonkajšie špagáty.
- Ja som sa rozhodla zmeniť vzor uzlíka na zatočený. Ak zmenu nechcete, pokračujte ďalej v rovnakom, nezatočenom, vzore.
- Zatočený vzor má viac-menej rovnaký postup ako ten rovný. Tu ale lomené „L“, ktorým uzol začínate, nestriedate ako pri predošlom vzore zľava doprava. Pri točenom vzore „elko“ viažete stále len z jednej strany a práve to spôsobí, že sa vytvorí krásna špirála.
- Postup opäť zopakujte aj na zvyšných dvoch štvoriciach špagátov.
- Šachovitým prepletením uzlíkov prepojíte jednotlivé časti tak, aby vznikol košík na kvetináč.
- Keď máte pletenie hotové, všetkých 12 špagátikov spojte tým istým uzlom, akým ste záves začínali. Ak máte na to vhodný špagát, môžete prečnievajúce konce rozčesať hrebeňom.
Tak a máte to! Teraz už len stačí nájsť vhodný kvetináč a nejaké pekné miesto, kam si váš s láskou vyrobený výtvor zavesíte. Nech vám robí radosť. :-)
Aby doma bolo útulne
Dekorácie pre vaše bývanie máme na Tchibo.sk