Pri výrobe domáceho opaľovacieho krému či oleja je najpodstatnejšou otázkou účinný ochranný faktor. Kde ho však vziať? V súčasnosti často počúvame o účinkoch olejov z malinových a mrkvových semienok ‒ tieto oleje sú však veľmi drahé a ich účinnosť zatiaľ nie je vedecky veľmi podložená. Oveľa overenejšiu ochrannú látku predstavuje oxid zinočnatý, jedinečný zástupca fyzikálnych ochranných filtrov odrážajúcich lúče UVA aj UVB. Účinky tohto prvku sú známe a preukázateľne bezpečné a navyše prvok nereaguje na pokožke ani pri vysokých teplotách, čo sa často nedá povedať o chemických filtroch v komerčných výrobkoch. Mnohé z týchto „opaľovákov“ sú totiž na svetle a teple nestabilné a môžu spôsobovať fotosenzibilitu.
Ako zvýšiť ochranný faktor
Zvýšenie ochranného faktora dosiahneme vďaka pomeru oxidu zinočnatého s ostatnými látkami. Všeobecne možno povedať, že na dosiahnutie vytúženého SPF platí nasledovné:
- SPF 2–5, 5 % oxidu zinočnatého
- SPF 6–11, 10 % oxidu zinočnatého
- SPF 12–19, 15 % oxidu zinočnatého
- SPF >20, min. 20 % oxidu zinočnatého
Mrkvový olej na ochranu aj na opálenie
Ďalšou dôležitou ingredienciou je mrkvový olej, čiže macerát z mrkvy, ktorý pokožku nielenže ochráni pred negatívnymi vplyvmi žiarenia, ale zároveň predchádza vráskam a starnutiu pleti a okrem toho pomocou neho získate dokonalé symetrické opálenie. Môžete ho kúpiť v obchodoch na výrobu domácej kozmetiky (podobne ako ďalšie prísady), alebo si ho jednoducho a za lacný peniaz vyrobiť doma naložením a lúhovaním nakrájanej mrkvy v oleji.
Ďalšie prísady blahodarne pôsobia na pokožku a vďaka ich čistému prírodnému pôvodu sa netreba obávať alergických reakcií. Gél z aloe vera pokožku krásne ochladí a upokojí, kokosový olej ju zvlhčí a vyčistí a levanduľový esenciálny olej dodá prípravku krásnu vôňu a zmysly pripraví na pravý nefalšovaný relax.
Ingrediencie
1 diel včelieho vosku
2 diely kokosového oleja
1 diel bambuckého masla
1 diel mrkvového oleja
1 diel aloe vera gélu
oxid zinočnatý (podľa vlastných požiadaviek na ochranu)
pár kvapiek levandule
Postup
Pripravíme si vodný kúpeľ, na ktorom za mierneho ohňa rozohrejeme včelí vosk, bambucké maslo a kokosový olej. Zmes odstavíme z plameňa a postupne primiešame zvyšné prísady. Všetko dobre premiešame a nakoniec pridáme zopár kvapiek levanduľového oleja. Pamätajte, že oxid zinočnatý sa s olejmi síce dobre premieša, ale nikdy sa v ňom nerozpustí. Preto zmes treba poctivo miešať do finálneho stuhnutia tak, aby sa oxid v prípravku rovnomerne rozložil. Ak vám olej zostane skôr v tekutejšej fáze, nezabudnite ho pred každým použitím pretrepať.
Pred každým použitím treba prípravok pretrepať, inak sa totiž oxid od oleja oddelí a pokožku bude chrániť nerovnomerne.