Práve čítate

Práca snov v bývalom Československu

2853  
Zdieľať: 

Práca snov v bývalom Československu

Dostať sa za hranice v bývalom Československu nebolo vôbec jednoduché, dovolenky sa ušli len pár rodinám v meste a úprimne, destinácie neboli na dnešné pomery ani zďaleka tak lákavé. Kým väčšina obyvateľov ani nemala ambície vidieť a zažiť na vlastné oči zahraničnú exotiku, v sedemdesiatych rokoch sa rozvíjalo povolanie, ktoré takúto možnosť ponúkalo a neskôr sa stalo snom mnohých československých žien: byť letuškou.

19. 1. 2017 3 min. čítania Redakce
Práca snov v bývalom Československu
1
Nové letušky. Rok 1967. (Zdroj: A. Prakeš/TASR)

Prvé, vtedy nazývané, “palubné sprievodkyne” v bývalom Československu začali pracovať v štyridsiatych rokoch. ČSA v tej dobe používali lietadlá, ktoré mohli prepravovať 6 alebo 17 cestujúcich, lietajúce na linke Praha – Moskva. Letušky teda nemali toľko práce s obsluhou, keďže počet prepravovaných osôb bol výrazne menší ako dnes.

2
Let s úsmevom letušky je vždy príjemnejší. Na snímke palubná sprievodkyňa Eva Sedláková víta cestujúcich na palube lietadla TU 134 A na linke Bratislava – Moskva. Rok 1988. (Zdroj: Vladimír Benko/TASR)

Skutočným snom sa však toto povolanie stalo až v sedemdesiatych rokoch, kedy sa uvoľnil režim a Československé aerolínie začali lietať do atraktívnych destinácií ako Afrika, Blízky, Stredný a Ďaleký východ a takisto sa zaviedli pravidelné linky do USA (New York) a Kanady (Montreal), odkiaľ ďalej nadväzoval let do Havany. Letušky tak mali možnosť vidieť krajiny, po ktorých túžime mnohí z nás i teraz, čo asi museli zažívať pred 50 rokmi? Náročnosť povolania v tomto období pochopiteľne stúpala s narastajúcim počtom cestujúcich, ktorý stúpol na niektorých linkách na číslo 174.

3
O pohodlie cestujúcich sa starajú starostlivo vyškolené letušky. Rok 1960. (Zdroj: Koloman Cich/TASR)

Stať sa letuškou však nebolo ľahké, keďže nebolo toľko možností a záujemkyne samozrejme museli podstúpiť rôzne testy. V septembri 1967 sa do výberového konania na bratislavskom letisku prihlásilo 19 odvážnych dievčat, ktoré absolvovali jazykové skúšky a ďalšie testy, na základe ktorých komisia vybrala 9.

4
Konkurz letušiek v roku 1972. Správne stolovanie bolo jednou zo skúšobných otázok pre budúce letušky. Účastníčka konkurzu uvažuje o použití správneho pohára. (Zdroj: J. Lafat/TASR)

„Úspešné adeptky sa stretli s novinármi a vedúcimi pracovníkmi ČSA. Po špeciálnej lekárskej prehliadke v Ústave leteckého zdravotníctva v Prahe, musia absolvovať odborný kurz, ktorý potrvá od januára do mája. Podľa toho ako sa osvedčia, budú môcť už v letnej sezóne vykonávať svoje vytúžené povolanie – palubných sprievodcov“ – nachádza sa v archíve TASR.

Stať sa palubnou sprievodkyňou v bývalom Československu jednoznačne vyžadovalo veľa odvahy od neskúsených mladých slečien v krajine, v ktorej lietanie nebola ešte bežná záležitosť. No ak preukázali svoje kvality, toto povolanie im prinieslo únik zo všedného sveta socialistického režimu a stalo sa prácou snov pre mnohé zvedavé slečny, ktoré túžili objavovať svet.

Čítajte tiež

Akú kávu si tento rok zamilujete?
Akú kávu si tento rok zamilujete?2785
Ako sa oslavovali Vianoce pred 100 rokmi
Ako sa oslavovali Vianoce pred 100 rokmi9563
Darčeky na poslednú chvíľu
Darčeky na poslednú chvíľu2423
ďalšie články