Čo je vlastne nachladnutie?
Nachladnutie (alebo tiež nádcha) je ľahko šíriteľné infekčné ochorenie horných ciest dýchacích, ktoré postihuje hlavne nos. Medzi príznaky patrí kašeľ, bolesti v krku, nádcha a horúčka. Problémy obvykle ustupujú do siedmich až desiatich dní, niekedy ale môžu trvať až týždne. Nachladnutie nespôsobuje priamo chlad, ale oslabenie organizmu dáva šancu viac ako dvom stovkám možných vírusov. Najčastejšia je nákaza rinovírusom.
Prevencia je kľúčom
Vôbec najlepšie by bolo, úplne sa nádche vyhnúť. Jediný spôsob, ako nachladnutiu zabrániť, je dostatočne vyzbrojiť imunitu, pokiaľ je čas. Lebo keď už na to príde, nakaziť vás môže aj človek zo vzdialenosti 500 metrov. Účinnou bariérou z vitamínov a správneho oblečenia sa dá nebezpečenstvo obmedziť.
Istotu ale nemáte nikdy. Čo teda robiť v prípade, keď sa prevencia nepodarí a aj tak skončíte s vreckovkou pri nose? Potom je na rade liečba, ktorá pomôže zmierniť príznaky, kým sa telo s vírusmi pobije.
Tipy, ktoré stoja za skúšku (a čo na ne hovorí odborník)
Moje okolie a internet poznajú tisíc zaručených spôsobov, ako nachladnutie vyhnať z tela. Naozaj ale fungujú? Väčšinu som vyskúšala na vlastnej koži a ešte som sa spýtala lekára, MUDr. Ondřeja Felixa, čo on na to.
Tip prvý: Zázvorová potopa
Vlani som viac-menej náhodou prišla na prekvapivo účinný spôsob, ako sa s nádchou popasovať. Bacil ma totiž zastihol vo chvíli, kedy som mala špajzu plnú čerstvého zázvoru – a rozhodla som sa ho vyhnať s pomocou silného odvaru z nastrúhaného koreňa, ktorý som navyše premiešala s citrónom a lyžicou medu. Dávkovala som ho približne v množstve dva litre denne. Trávenie síce po dvoch dňoch intenzívnej kúry dostalo pekne na frak, ale za ten čas som bola ako rybička.
Čo na to hovorím ja: 100 % (nikomu síce nechutí, ale všetci si ho pochvaľujú)
Čo na to lekár: „Zázvor je pekne pálivý a zlepšuje prekrvenie sliznice. Tým sa do miest napadnutých vírusmi dostane viac bielych krviniek a môže sa zmenšiť opuch sliznice, takže určite funguje.“
Tip druhý: Vývar od babi
Áno, polievka od babičky! Taká dobrota, a ešte má blahodarné účinky. Spoločne s pohladením u nás platil babičkin vývar za ultimátnu medicínu na všetko, od soplíkov až po odrené koleno.
Čo na to hovorím ja: 50 % (vývar nepochybne skvelý, ale málokomu funguje práve na nádchu)
Čo na to lekár: „Ani tak nezáleží na tom, že ide o vývar – pri nachladnutí jednoducho vo všeobecnosti pomáha pitie horúcich tekutín, ktoré rozprúdia krv a uľavia slizniciam. Niektorí ľudia naopak pijú ľadové nápoje alebo jedia nanuky, ale to pomáha skôr na bolesť ako na zmiernenie iných príznakov.“
Tip tretí: Hurá do pary
Poriadny parný kúpeľ údajne prečisťuje dutiny ako máloktorý sprej do nosa. Na plavecký bazén vybavený miestnosťou s parou by som si pri nachladnutí asi netrúfla (odhliadnuc od toho, že by som tak akurát nakazila ostatných), ale zavrieť sa doma na pol hodinky do sprchy a otočiť páčku kohútika prudko doprava… prečo nie?
Čo na to hovorím ja: 80 % (väčšina sa naparuje doma nad hrncom s kvapkou soli)
Čo na to lekár: „Naparovanie určite funguje. Je to zase ten istý princíp: teplo pomôže opuchu. S upchatým nosom dobre pomáhajú tiež spreje, ktoré zlepšujú prekrvenie.“
Tip štvrtý: Cesnačka od tata
Päť prelisovaných strúčikov cesnaku, majoránka, zeleninový bujón a trocha vody. Povaríme, zjeme a hneď sa cítime o kvapku lepšie! Tento recept aspoň odjakživa presadzoval môj tato, ktorý lepšiu medicínu na soplíky nepozná. Ja teda cesnak práve nemusím, ale proti gustu…
Čo na to hovorím ja: 20 % (cesnačku keď tak ráno a na úplne iné problémy)
Čo na to lekár: „Osobne si pamätám babičku, ktorá bola lekárka a dávala nám odvar z cesnaku na vysokú teplotu. Ale že by cesnak nejako priamo pomáhal proti nádche, o tom neviem.“
Tip piaty: Hora vitamínov
Citrusy, jablká, hrušky, výdatné doplnky stravy… Veľa ľudí v mojom okolí ako účinný liek nasadzuje práve čerstvé dary z prírody. Už dlhšiu dobu ale tiež počúvam, že je to vlastne mýtus a extra vitamíny len tak bacily z tela nevyženú. Tak ako to teda je?
Čo na to hovorím ja: 50 % (ako doplnok určite, ako medicína skôr nie)
Čo na to lekár: „Vitamíny určite neuškodia, odporúčam ich celkovo bez ohľadu na ochorenie. Hodia sa ako prevencia, aj ako liečba. Ale neliečia priamo nachladnutie, je to skôr celková podpora zdravia organizmu.“
Tip šiesty: Bylinkové šialenstvo
Špeciálnych čajových zmesí proti nádche sú plné lekárne. Bolesť v krku má zmierňovať kloktanie šalvie, aníz a badián majú dokonca ničiť chrípkové vírusy.
Čo na to hovorím ja: 100 % (bylinky a čajíčky sú základ!)
Čo na to lekár: „Kamilkový čaj a odvar z kamiliek pomôže určite. Funguje tiež eukalyptus alebo bylinné čaje. Čo je teplé, to je dobré!“
Tip siedmy: Záťah na lekáreň
Keď už mám všetkého po krk a potrebujem fungovať, vždy zvolím bezpečnú variantu pomoci v lekárni. Tabletky na cmúľanie proti bolesti v krku, horúci šumivý nápoj na zníženie teploty a polovica Paralenu navrch možno neznejú tak poeticky ako predchádzajúce alternatívne spôsoby liečby, ale dokonale ma postavia na nohy a ja sa do pár hodín cítim ako vymenená. Na druhej strane, touto cestou idem len vtedy, keď nemám na výber. Kto by sa tiež chcel stále napchávať práškami.
Čo na to hovorím ja: 50 % (pol na pol, niekto prášky berie aj na nádchu, niekto vôbec)
Čo na to lekár: „Najviac samozrejme funguje nenachladnúť vôbec. :-) A keď už sa to stane, zájdite skôr k lekárovi ako do lekárne. Ten najlepšie poradí, ktoré lieky užívať.“