Práve čítate

Šťavnatá morka a maslové mini rožteky k výpeku – najjednoduchší recept aj pre začiatočníkov

10132  
Zdieľať: 

Šťavnatá morka a maslové mini rožteky k výpeku – najjednoduchší recept aj pre začiatočníkov

Či už patríte medzi skúsených kuchtíkov, alebo ste vo varení začiatočníci, s týmito receptami zažiarite a prekvapíte aj najmaškrtnejších stravníkov. Navyše vás to nebude stáť veľa práce. Sľubujem, mám to už vyskúšané v desiatkach prípadov!

9. 3. 2023 3 min. čítania Jana Duffková
Šťavnatá morka a maslové mini rožteky k výpeku – najjednoduchší recept aj pre začiatočníkov

Morku mám zaradenú medzi slávnostnejšie jedlá. Také, ktoré sa hodia na nedeľu alebo keď robím veľký obed pre celú rodinu, napríklad medzi vianočnými sviatkami alebo na Veľkú noc. Upiecť morku vcelku, to už chce trochu cviku a niekedy tiež naozaj veľkú rúru (vždy si spomeniem na Mr. Beana). Preto som si obľúbila postup, ktorý ma naučila mamička môjho muža. Je až smiešne ľahký, na prípravu potrebujete len 3 suroviny, nestojí skoro žiadnu námahu a výsledok je úplne dokonalý. Verte mi, túto šťavnatú morku, ktorá snáď sama od seba odpadáva od kosti, zvládnete aj v prípade, že ste nikdy predtým nič nevarili.

A aby ste pri nedeľnom obede zažiarili ešte o kúsok viac, pridávam po vzore manželovej mamičky aj recept na maslové mini rožteky. A viete prečo? Pri pečení morky vám vznikne naozaj veľa výpeku a nie je nič lepšie, ako doň namáčať práve čerstvo upečené rožteky.

Aké mäso vybrať? Ja najčastejšie kupujem morčacie stehná. Sú najšťavnatejšie a tiež v rámci obchodov najdostupnejšie. Môžete ale pokojne naporciovať aj celú morku, ak ju máte doma. Pri tom len odporúčam nechať prsia stranou a využiť ich napríklad na rezne alebo iný minútkový recept.

Recept na krehučkú morku

Kým sa pustíte do prípravy, nechajte mäso odležať, aby nebolo úplne studené z chladničky. Množstvo mäsa záleží na vás a na tom, koľko hladných krkov budete hostiť. Ja väčšinou pečiem o niečo viac a neskôr hotové mäso využijem na ďalšie pokrmy.

Ingrediencie:

 • Morčacie stehná (najčastejšie kupujem spodné, ale môžete použiť aj horné)
 • Soľ
 • Rasca

Postup:

 1. Mäso umyte a dobre osušte. Zo všetkých strán ho naozaj bohato osoľte.
 2. Stehná naukladajte do liatinového pekáča a potom posypte rascou. Ja všetko väčšinou ešte raz trochu posolím.
 3. Mäso podlejte vodou do výšky 1 – 2 cm.
 4. Vložte do rúry vyhriatej na 180 °C a 20 min. pečte odklopené, potom všetko priklopte a pečte ďalšie 3 -4 hodiny. Jednoducho kým sa mäso nebude rozpadať. Ak máte kvalitný liatinový pekáč a veko dobre tesní, nemalo by byť potrebné počas pečenia navyše podlievať, pre istotu sa ale občas pozrite a v prípade potreby trošku podlejte.
 5. Na záver pekáč odklopte, zapnite funkciu grilu alebo cirkulácie vzduchu a nechajte vypiecť kôrku.
 6. Upečené mäso oberte z kostí priamo do výpeku (alebo jednoducho postavte celý pekáč na stôl a nič neoberajte) a môžete servírovať.

Ani kostička nazmar!


Obraté kosti vždy hodím do veľkého hrnca s trochou koreňovej zeleniny, cibuľou a divokým korením. Nechám 5 hodín pomaly bublať a na svete je vývar, ktorý si po vychladnutí odložím do mrazničky (hovorím mu technický vývar) a nabudúce ho použijem napríklad na omáčky alebo pri varení polievok.

Recept na maslové rožteky

Ako som písala na začiatku, namáčať si vo výpeku čerstvo upečené maslové rožteky, to je jednoducho slasť! Z uvedených ingrediencií upečiete cca 60 80 mini rožtekov.

Ingrediencie:

 • 500 g hladkej múky
 • 250 ml vlažného mlieka
 • 180 ml rozpusteného masla
 • 1 lyžička cukru krupica
 • 1 lyžička soli
 • 1 balíček sušeného droždia
 • Vajce na potretie rožtekov, rasca na posypanie

Postup:

 1. Nasypte múku do misy a uprostred urobte jamku. Nasypte do nej droždie a cukor, zalejte mliekom. Všetko nechajte 10 min. odstáť.
 2. Do misy pridajte maslo a soľ, všetko premiešajte vareškou a potom rukami vypracujte hladké cesto.
 3. Cesto zakryte potravinovou fóliou alebo utierkou a nechajte hodinu kysnúť na teplom mieste.
 4. Po vykysnutí rozdeľte cesto na 8 rovnakých dielov. Z každého postupne vyvaľkajte okrúhlu placku s výškou asi 5 mm.
 5. Placku pomocou noža alebo krájača rozkrájajte ako pizzu, na 8 dielikov. Potom už budete motať rožteky.
 6. Na najširšej časti trošku zahnite špičky dovnútra (ako na fotke) a potom už zrolujte rožtek (od najširšej časti po špičku).
 7. Rožteky trošku zahnite do tvaru „U“ a skladajte ich na plech s dostatočnými odstupmi.
 8. Každý rožtek potrite vajíčkom a posypte rascou, prípadne hrubozrnnou soľou, makom alebo semienkami, ktoré máte radi.
 9. Pečte na 180 °C do zlata – bude to trvať asi 10 minút (záleží na vašej rúre a veľkosti rožtekov).

S čím je morka dobrá?


Okrem rožtekov k morke servírujem varené zemiaky, plnku a hrášok opečený na masle. Vďaka bohatému výpeku môžete ale pokojne podávať aj knedľu alebo ryžu.

Ak sa vám článok páčil, mohlo by vás tiež zaujímať
ďalšie články