A čo Adam s Evou? Potrpela si na čipky, mašle a vzory? Začítajte sa s nami do histórie spodnej bielizne, ktorá v každom období výstižne zachytávala atmosféru spoločnosti a striktnosť, či naopak voľnosť vtedajších mravov.
Pomalé začiatky spodnej bielizne
V starovekom Ríme nosili ženy to isté, čo muži ‒ jednoduchú bedrovú rúšku alebo šortky, ktorým sa hovorilo subligaculum. Ženy to však dopĺňali ďalšou vrstvou, prípadne koženým pruhom okolo hrudníka nazývaným strophium alebo mamilare. Po páde Ríma ženy napodiv prestali nosiť nohavičky, čo niekde trvalo až do 19. storočia. Ich jedinou spodnou bielizňou bol dlhý biely odev v podobe blúzky či košele a dlhých nohavíc, nosený pod šatami, aby ich nositeľky predišli faux pas: nechcenému odhaleniu svojich intímnych partií. V nevestincoch mali „vzrušujúcejšiu“ verziu ‒ od pása napríklad až ku kolenám, kde sa zaväzoval. Ďalším variantom bola v 15. až 17. storočí spodnička.
Krinolíny nahrádzali nohavičky
V 15. storočí patrili k najobľúbenejšej časti spodnej bielizne pančuchy so stužkovými podväzkami, ku koncu 16. storočia vylepšené na čipkované, a pribudlo aj drôtovanie alebo kostená výstuž sukne so škrobenou spodničkou, takzvaná krinolína. Od elastických spodných trenírok z textilu sa odbočilo dokonca až k nebezpečným medeným plátom, pripomínajúcim skôr brnenie. Vývoj sa tak niesol hlavne v znamení vrstvenia.
O krok bližšie k nohavičkám
Ďalší vývoj prebiehal predovšetkým v znamení skracovania a uberania použitého materiálu. Radikálny rez za dlhými spodkami urobila v 20. storočí britská návrhárka a módna priekopníčka Lucy Duff-Gordon (ktorá prežila nehodu lode Titanic), keď výrazne skrátila ich dĺžku.
Prvé podprsenky
Prvú podprsenku má na svedomí dáma českého pôvodu Marie Tucek, ktorá vďaka svojmu americkému bydlisku získala patent na tento vynález. Jej podprsenka mala zapínanie na háčiky, ramienka a takzvanú prsnú podporu (nazývanú breast supporter). Keďže Marie úspech nezožala, patent unáhlene predala spoločnosti The Warner Brothers Corset Company, čím finančne veľmi stratila. Dnešné základné číslovanie košíčkov S, M, L pochádza práve od nich.
Bielizeň, ako ju poznáme dnes, ženy pred 50 rokmi nepoznali. Trendy sa menili aj v oblasti spodnej bielizne a za posledných 40 rokov nabrali rýchly spád smerom k zmenšovaniu a väčšej pohodlnosti. Vari dnes nájdete ženu, ktorá by sa namiesto nohavičiek navliekala do krinolíny alebo namiesto dobre padnúcej podprsenky uťahovala do korzetu?