Podľa etnografky Jiřiny Langhammerovej sa jedávala studená po návrate z kostola. A keďže v chalupách sa na sviatky pieklo všetkého viac, plnky zostalo aj na ďalšie dni, keď sa jedla už ako príloha.
Plnky všeobecne nepatria k mojim obľúbeným jedlám. Na tanieri naplnenom mäsom a prílohami mi pripadajú ako niečo navyše, čo už nemám šancu zjesť. Ale hlavičku ako hlavné veľkonočné jedlo plné byliniek vďaka tradíciám považujem za sviatočné jedlo a o to viac si ju užívam. Hlavne keď je plnka posypaná makom, ako mi poradila moja kamarátka a food štylistka. Ten dá pokrmu nielen grády, ale mu pridá aj na kráse. S plnkou je to ako so sviečkovou alebo so zemiakovým šalátom. Čo dom, to iný recept. Aký je ten váš? S údeným alebo s mozočkom?
Krásnu Veľkú noc!
Suroviny
3 až 4 deň staré, dobré žemle alebo rožky
150 ‒ 200 ml mlieka
150 g údeného bôčika
3 až 4 vajcia
5 menších strúčikov cesnaku
za veľkú hrsť žihľavy a jarných byliniek (medvedí cesnak, rebríček, petržlenová vňať, listy púpavy a pod.)
soľ
¼ kocky masla
za hrsť maku
Postup
Pečivo nakrájame na kocky. Mlieko a vajcia čiastočne vyšľaháme a premiešame s nakrájaným pečivom. Pečivo necháme nasiaknuť. Údené mäso nakrájame na kocky a pridáme k nasiaknutému pečivu a vajciam. Rozotrieme cesnak. Žihľavu zbavíme stoniek a nahrubo pokrájame s ostatnými bylinkami. Zmes byliniek a cesnak primiešame k pečivu, bôčiku a vajciam a posolíme. Do vymasteného pekáča rozprestrieme vzniknuté „cesto“, navrch poukladáme plátky masla a husto posypeme makom. Pečieme cca 40 min. pri 190 °C. Jeme teplé aj studené ako hlavný chod alebo ako prílohu.