Najskôr je potrebné si vysvetliť, ako vybrať ten správny podľa typu pleti, až potom riešiť, ako a kam ho aplikovať.
Čo je to vlastne rozjasňovač?
Jednoducho povedané, je to produkt, ktorý žiari a je veľmi lesklý. Dostupné odtiene sú obvykle strieborné, zlaté, bronzové a ružové. Nie sú dané striktné pravidlá, ktorú farbu vybrať, ale záleží na tom, čo vlastne chcete dosiahnuť. Teplé odtiene, teda zlatá a bronzová, zaistia opálenejší slniečkový efekt v porovnaní so studenou striebornou a ružovou.
Rozjasňovač by mal ale splynúť s celým líčením a nebyť sám o sebe na prvý pohľad viditeľný. Keby som teda predsa len mala nejaké pravidlo stanoviť, bolo by to takto: pre tmavovlásky a na opálenú pleť so žltými či oranžovými podtónmi by som vyberala teplé odtiene, pre blondínky a bledú pleť s ružovými a zelenkavými podtónmi zase tie studené.
Púdrový, alebo tekutý?
Prakticky existuje rozjasňovač vo všetkých formách ako ostatné líčidlá na trhu. V drogérii alebo parfumérii ho nájdete ako presovaný púder, sypký púder, tuhý mastný produkt, ako býva rúž alebo krémová lícenka, a pokojne aj úplne tekutý ako make-up.
Ak ste v líčení obvykle skôr minimalistka a chcete sa rozjasňovanie iba učiť, vyberte si predovšetkým to, s čím sa vám bude dobre pracovať. Máte skúsenosti so štetcom a púdrom? Super, potom bude púdrový variant priamo pre vás. Ak máte väčšiu istotu pri aplikácii prstom, tak voľba padne na krémový rozjasňovač.
Na mastnú pleť je všeobecne lepšie používať púdrové produkty a platí to aj pre rozjasňovač. Suchšia a zmiešaná pleť ocení skôr krémový rozjasňovač. Pri dodržaní tohto pravidla lepšie splynie s pleťou a počas dňa neurobí šarapatu.
Štetec vyberajte malý okrúhly, s priemerom tak 2 cm, s výnimkou aplikácie na líčka, tam si môžete dovoliť aj väčší štetec na lícenku, skosený alebo okrúhly. Prezradím vám tajomstvo kozmetičiek a make-up artistiek – ak sa rozhodnete pre prsty, vymeňte ukazováčik za prsteníček. Je oveľa citlivejší a tak bude aplikácia presnejšia a jemnejšia, čo je pri rozjasňovači dôležité.
Kam s ním?
Líčenie je všeobecne hra svetiel a tieňov. Zásadné a jednoduché pravidlo je zatieniť tmavšou farbou to, čo chcete skôr skryť, a svetlou farbou rozjasniť svoje prednosti. Inými slovami, rozjasnené miesta upútajú pozornosť ľudí. Rozjasnenie a kontúrovanie sú dve kúzelné techniky, vďaka ktorým môžete opticky zmeniť dispozície svojej tváre a hrať sa s ľudskou pozornosťou.
MEDZI OBOČIE: Umiestnenie bodky s priemerom približne jeden centimeter do oblasti medzi obočie zaistí, že pozornosť ľudí sa uprie na oči. Ak máte rady svoj pohľad a chcete ho ešte zvýrazniť, toto bude to pravé miesto. Dá sa to ešte umocniť tým, že dáte trošku rozjasňovača priamo na oko, do vnútorného kútika.
NAD HORNÚ PERU: Ak chcete zvýrazniť svoje pery a ich tvar, použite trochu rozjasňovača do stredu nad hornú peru. Hodí sa to dobre k nalíčeným aj nenalíčeným perám, vždy ale k pekne upraveným a hydratovaným. Ideálne na rande, do baru, ale ani bežne v práci sa to neminie účinkom.
NA NOS: Toto je trochu zákerné, pretože pri nesprávnej aplikácii môže byť rozjasňovač veľmi výrazný a nos je predsa len v strede tváre. Je to samozrejme každého osobné rozhodnutie, ale väčším a krivým nosom toto jednoducho nijako neprospeje. Nanáša sa po celej dĺžke nosa, niekto pridáva ešte na špičku, ale to ja osobne vynechávam.
LÍCA: Obvykle sa rozjasňovač umiestňuje nad kontúru, čiastočne na alebo prípadne nad oblasť lícenky. Je to jediné umiestnenie, ktoré je vidieť hlavne z profilu. Je to najobľúbenejšie miesto na rozjasnenie, možno aj preto, že je zároveň najnápadnejšie. Ak teda s rozjasňovaním začínate alebo sa veľmi nemaľujete, líca by som zatiaľ na denné nosenie vynechala a nechala si ich len na slávnostnejšie plesové a foto príležitosti.
Tip na záver: Menej je niekedy viac a to platí hlavne v líčení. Nechcete predvádzať, že ste dnes použili niečo navyše, skôr naopak. Jeho premyslené a precízne použitie s mierou zaistí, že budú všetci len žasnúť, ako je to možné, že dnes tak žiarite!