Osobne cuketu milujem práve pre jej všestrannosť, nenáročné pestovanie a chuťovú variabilitu. Dokáže pohltiť chute ostatných potravín a korenín, môžete ju pridať do väčšiny letných jedál. Je skvelá na gril ako doplnenie mäsových chodov. Zároveň je skvelým spôsobom, ako zvláčniť tradičné sladké recepty – buchty, bábovky, alebo napríklad perník, ako si ukážeme.
Počas sezóny používam cuketu všelijako
Môžete ju napríklad:
- Pridať do cesta na sladké pečivo: muffiny, bábovky, chlebíčky… nahrádza vajíčko alebo časť múky, podľa množstva cukety dolaďte ostatné suroviny tak, aby ste zachovali vlastnosti cesta, ako ho poznáte
- Nahradiť ňou cestoviny – špirálovým krájačom alebo núdzovo širokou škrabkou vytvorte rezance a zľahka ich povarte v paradajkovej omáčke, stačí desať minút a máte hotovo
- Zavariť s ostatnou zeleninou na čalamádu, v ajvare alebo základe na omáčky alebo pridať do čerstvej čalamády napríklad na hrianky alebo k mäsu
- Pridať do krémovej polievky– nastrúhanú vyžmýkanú cuketu so syrom upečte na plechu a ozdobte ňou polievku, je to vynikajúce
- Použiť namiesto mletého mäsa, napr. v sekanej, alebo pridať do plnky
- Nastrúhať do zemiakových placiek – doma milujeme cuketové placky pol napol so zemiakmi, alebo ňou zemiaky úplne nahradíme
- Obaliť ako rezeň a vypražiť – hodí sa akákoľvek pevná čerstvá cuketa, mäkké a staršie už na obalenie nepoužívajte, veľmi by nasiakli olejom
- Orestovať alebo ugrilovať len tak alebo s ďalšou zeleninou a použiť ako prílohu k čomukoľvek
- Rozmixovať na krémovú polievku – stačí orestovať cibuľku, pridať cuketu, tiež opražiť, zaliať zeleninovým vývarom, pridať môžete smotanu, čerstvý syr, alebo len zemiaky, dochutiť, rozmixovať a je to
Aby bola cuketa dobrá, je potrebné s ňou správne pracovať
Cuketa je často hanená pre svoj vysoký obsah vody, kvôli ktorému často vyzerá a chutí ako blato. Ako tomu predísť?
- Cuketu nesoľte, pokiaľ ju budete tepelne spracovávať (grilovanie, pečenie, restovanie…).
- Keď už musíte, nechajte ju cca 20 minút „vypotiť“ a potom sceďte a osušte.
- Pokiaľ ju strúhate do cesta, vždy ju vyžmýkajte. Ja ju nastrúham na čistú utierku, nechám chvíľu odležať a potom cuketovú šťavu pretlačím cez látku.
- Cuketu by malo sprevádzať dobre ochutené jedlo. Jej výhoda a zároveň nevýhoda je, že preberá chuť surovín okolo seba. Vďaka tomu sa napríklad hodí do cesta, ale tiež kvôli tomu nie je veľmi lákavá sama o sebe, pokiaľ chýba aspoň korenie. Môj tip: perfektná je s cesnakom.
Môj tip na „cuketové menu“
Cuketa dokáže vytvoriť chutné spojenie s mnohými druhmi zeleniny, dá sa spracovať na veľa spôsobov (rozpísala som ich vyššie) a je skvelá aj nasladko. Vytvorila som z nej celé menu. Začínam šalátom s grilovanou cuketou – vynikne sama o sebe, a to kľudne hneď v niekoľkých tvaroch aj farbách. Hlavný chod je „z jedného hrnca“ a myslím, že zapečené čokoľvek so syrom milujú azda všetci. Ukončujem ho tradičným dezertom– perníkom, ktorému cuketa dodá vláčnosť a takmer vôňu zelených jabĺk.
Predjedlo: vlažný šalát z grilovanej cukety so zeleninou
V lete, keď je všetka zelenina najčerstvejšia, je tento ľahký šalát jednoducho perfektný a ja sa na neho teším celú zimu! Navyše vyzerá krásne vďaka tomu, aký je farebný. Cuketu do neho grilujem tak, aby mala jasné „drážky“, ktoré jej takto veľmi sedia. Najväčšie kúzlo je ale skryté v zálievke.
Suroviny na dve porcie:
- 1 guľatá cuketa (veľkosť do dlane)
- 1 malá žltá cuketa
- 6 malých koktailových paprík
- 8 stredne veľkých paradajok na stopke
- 1 červená cibuľa
- 1 hlavička cesnaku (nemusí byť)
Na zálievku:
- 1 lyžica olivového oleja + ďalšie 1–3 lyžice na dorobenie
- 1 lyžica sezamovej pasty tahini
- 1 lyžica čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy
- 1 lyžička bylinkovej zmesi korenia (najlepšia je talianska alebo francúzska)
- vločková soľ a čerstvo namleté čierne korenie
- 1 lyžica nasekanej hladkolistej petržlenovej vňate
Postup:
- Základom je zelenina: Cuketa sa griluje bez ochutenia, len potretá tenkou vrstvou oleja, aby sa nepripiekla. Papriky tak, ako sú, vložte do rozpálenej rúry na 200 °C a nechajte ich skoro až sčernieť. Čas pečenia paprík sa líši podľa veľkosti, ale dá sa povedať, že do desiatich minút budú hotové. Na posledných 4-5 minút do rúry pridajte tiež paradajky na stopke.
- Medzitým si pripravte zálievku: metličkou prešľahajte olej, pastu tahini, citrónovú šťavu a korenie v hlbokom tanieri. Podľa toho, aké je tahini kvalitné a tuhé, bude potrebné riediť ďalším olivovým olejom. Nebojte sa pridať jednu až tri ďalšie lyžice tak, aby vznikla hladká, jemná a tekutá zálievka. Dochuťte ju podľa seba soľou, citrónovou šťavou a ďalším korením. Na záver primiešajte nasekanú petržlenovú vňať.
- Ešte horúce papriky sparte po upečení pod pokrievkou alebo v sáčku, aby sa ľahšie šúpali.
- Všetku pečenú a grilovanú zeleninu môžete pokrájať, alebo ju nechať na efekt ozdobiť tanier. Servírovať môžete zeleninu samotnú so zálievkou a čerstvou červenou cibuľou, alebo vo veľkej mise uprostred stola na listoch polníčka.
Hlavný chod: zapečená cuketa so zemiakmi a kozím syrom
Milujem jedlá z jedného hrnca. Nielen preto, že nezašpiním kopu riadu, ale na stole sa krásne servírujú. Navyše čokoľvek zapečené má vždy úspech. Keď si dáte trochu práce s krájaním zeleniny, máte zaručený úspech chutného a profesionálne pripraveného pokrmu.
Suroviny na dve porcie:
- 2 mladé menšie cukety
- 4 skoré veľké zemiaky
Tip: vyberajte podobné priemery zemiakov a cukety, aby sa vám dobre ukladali do zapekacej misy.
- 250 ml smotany na šľahanie
- 100 ml plnotučného mlieka
- 4 vetvičky čerstvého rozmarínu
- 100 g čerstvého mäkkého kozieho syra
- kvalitná vločková soľ
- čerstvo mleté čierne korenie
- trochu oleja na vytretie misy
Postup:
- Cuketu a zemiaky nakrájajte na tenké plátky. Zapekaciu misu vytrite tenkou vrstvou oleja. Jednotlivé plátky zemiakov a cukety ukladajte v mierne skosenom uhle striedavo na seba. Keď zaplníte dno, ľahko zeleninu pritlačte a okoreňte čerstvo mletým čiernym korením. Zatiaľ ďalšiu vrstvu nepridávajte.
- Prešľahajte smotanu s mliekom. Zemiaky s cuketou osoľte, pridajte čerstvý rozmarín a zalejte ich polovicou smotanovej zmesi. Posypte ďalším čerstvým rozmarínom a nadrobenou polovicou kozieho syra.
- V protismere uložte druhú vrstvu zemiakov a cukety a jemne pritlačte dlaňami k prvej, aby bol každý kus zeleniny ochutený. Celú plochu opäť okoreňte, zalejte zvyškom smotanovej zmesi, posypte rozmarínom a zvyškom syra. Pečte vo vyhriatej rúre na 180 °C zhruba 45minút.
Dezert: cuketový perník
Cuketa nasladko. Že ste to ešte nepočuli? Ja cuketu používam pri pečení veľmi rada, krásne zvláčni cesto. O všetkých možných spôsoboch, ako s cuketou naložiť, píšem na začiatku článku.
Suroviny na štyri dezerty:
- 150 g hladkej múky
- 150 g strúhanej cukety (po vyžmýkaní prebytočnej vody)
- 150 ml hrnčeka slnečnicového oleja
- 100 g trstinového cukru
- 2 lyžičky škorice
- 1 čajová lyžička kvalitného holandského kakaa
- 1 kypriaci prášok do perníka
- 1 bio citrón (alebo citrón s označením „s chemicky neošetrenou kôrou“)
- 2 vajcia
Postup:
- Veľkou výhodou tohto receptu je jeho veľmi ľahká príprava. Nastrúhajte cuketu na jemnom strúhadle a nechajte ju pár minút dýchať. Cuketa samovoľne pustí vodu, ktorú potom ľahko vyžmýkate. Prebytočná voda by kazila konzistenciu výsledného cesta a zbytočne predlžovala čas pečenia.
- Na cuketu rozklepnite obe vajcia, pridajte olej, premiešajte zľahka vareškou alebo stierkou. Vo vedľajšej mise premiešajte suché suroviny, teda múku, kypriaci prášok do perníka, cukor, korenie a zmes dobre premiešajte. Celú ju presypte do mokrej zmesi a spojte obe časti cesta.
- Štyri terakotové misky pretrite ľahko olejom, napríklad pierkom a rozdeľte do nich rovnomerne perníkové cesto. Nechajte ho v mištičkách odpočívať 10 minút a medzitým vyhrejte rúru na 170 °C. Potom pečte na horkovzduch 20 minút rovnomerne uprostred rúry a potom kontrolujte špajľou, či je perník prepečený.
Výhodou pečenia v miskách je priame servírovanie z nich, na stôl potom doplňte domácu šľahačku alebo créme fraiche. S kávou tak krásne zakončíte celé cuketové menu.
Na kterou část menu se nejvíc těšíte?
O cukete
Táto jednoročná zelenina je plodom šľachtenia talianskych záhradníkov, ktorá je kultivarom známej tekvice. Medzi jej blízke príbuzné, teda ďalšie kultivary, patrí patizón, tiež melón a veľa desiatok ďalších druhov tekvicovej zeleniny. Je oceňovaná pre svoje ľahké pestovanie, rýchly rast a obsah mnohých dôležitých látok. V kuchyni poskytuje priestor pre vašu fantáziu, pretože sedí azda do každého jedla. :-)
Prečítajte si tiež: Patizón. Toto UFO sa vážne dá jesť!
Farebný, svieži a čistý domov
Všetko pre letné upratovanie