Práve čítate

Chia desiata do skla

3201  
Zdieľať: 

Chia desiata do skla

Keď už sme pri novoročných predsavzatiach, určite na seba chcete klásť vysoké nároky, čo sa týka stravovania v novom roku. Ja tiež a skvelé na tom je, že možností je naozaj veľa. Napríklad také chia semienka. Vtrhli na náš trh s prívlastkom modernej superpotraviny, preto mi ani nenapadlo pátrať po ich pôvode. Tak tu je o nich zopár informácií.

15. 1. 2016 2 min. čítania Kateřina Winterová
Chia desiata do skla

Chia semienka sú plodom šalvie hispánskej, čo je jednoročná bylina z čeľade hluchavkovitých, asi meter vysoká. Pestuje sa hlavne v horských oblastiach Južnej Ameriky a v Austrálii, kde sa jej v súčasnosti pestuje najviac. Je dávnou plodinou Aztékov a Mayov, ktorí ju používali aj ako platidlo. Chia semienka sú bezlepkové, obsahujú veľa vlákniny, omega 3-nenasýtených mastných kyselín a vápnik. Keďže nemajú výraznú chuť, možno ich pridávať do iných pokrmov: do pečiva, nápojov a v kombinácii s ovocím a granolou na raňajky či na desiatu.

Chia v tekutinách, podobne ako ľanové semienko, skvele napučí, teda aj v žalúdku, a vytvára tak výživný rôsol zaháňajúci pocit hladu. Indiáni to mali dobre premyslené… Ako som zistila, stačilo im maté, guarana a chia semienka a mali o jedlo postarané. A vy budete mať tiež. Stačí si večer pripraviť chia semienka, ráno ich spolu s ovocím a vločkami naládovať do pohára a pri dopoludňajšej prokrastinácii v práci pekne spapať. Pekný deň!

ch snidane7.12.2015 stateo00352

Suroviny:

2 polievkové lyžice šalviových semienok
2 dcl vanilkového sójového nápoja
4 polievkové lyžice müsli alebo granoly
granátové jablko
banán, čučoriedky
1 čajová lyžičky zeleného jačmeňa 

Postup:

Chia semienka zalejeme sójovým nápojom a necháme cez noc napučať. Ja semienka občas zamiešam, aby rovnomerne nasiakli tekutinu. Semienka podobne ako namočený ľan získajú gélovú konzistenciu. Potom už ich len naplníme do pohára alebo misky, striedavo s ovocím a müsli alebo granolou. Zmes môžeme zasypať aj zeleným jačmeňom. Granátové jablko rozrežeme naprieč a poklepom na šupku vyklepeme  semienka von alebo ich klasicky vyškriabeme jedálenským nožom.

ch snidane7.12.2015 stateo00533

Čítajte tiež

Silvestrovské drinky
Silvestrovské drinky1282
Raw sladkosti
Raw sladkosti4110
Superzdravý ranný nápoj
Superzdravý ranný nápoj1898
ďalšie články