Čo a ako jesť
Ak ste sa rozhodli stráviť ďalšiu jeseň bez ustavičného liečenia všetkých možných nachladnutí, zamerajte sa na stravovacie návyky. Základom sú výdatné, ideálne teplé raňajky, pravidelné a pokojné stravovanie bez stresu a dlhodobý prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny všetkých farieb. Okrem toho nepodceňujte ani pitný režim, dostatok spánku a oblečenie vhodné do nepriaznivého počasia.
Otužovanie
Ak to myslíte naozaj vážne, môžete začať aj s otužovaním, ale pozor: nič sa nemá preháňať. Kým si trúfnete na dlhú ľadovú sprchu, musíte vydržať tzv. suché otužovanie pomocou studených kief či umývacích špongií. Aby sme však nezabudli na to najdôležitejšie: cvičte a športujte! Lebo dobrá fyzická kondícia je základom zdravého tela aj ducha.
Prvé jesenné mesiace najviac potrápia pankreas a slezinu, ktoré spolu so žalúdkom a hrubým črevom majú významný podiel na správnom fungovaní ostatných telesných orgánov. Slezina filtruje krv a odstraňuje spotrebované krvinky, vďaka čomu zohráva rozhodujúcu úlohu ako podpora imunitného systému. Pankreas zase produkuje nenahraditeľné enzýmy podporujúce štiepenie potravín a ako jediný v celom tele trávi nielen bielkoviny, ale aj tuky a sacharidy. Z hľadiska krvného cukru je tak nenahraditeľný. Dnes vám ukážeme niekoľko základných cvikov podporujúcich tieto nenahraditeľné funkcie a zároveň udržujúcich telo v dobrej fyzickej kondícii.
Energetické rozohriatie
Sadneme si do tureckého sedu. Najprv si trením zahrejeme prsty aj dlane, potom položíme dlaň ľavej ruky na ľavý bok a pravú ruku s pokrčeným lakťom nastavíme dlaňou von, smerom od tela. Pri nádychu sa zadívame na prsty pravej ruky a pri výdychu dlaň odtláčame od tela až do úplného natiahnutia. Pri nádychu ide ruka späť do východiskovej polohy.
Pri odtláčaní dlane sústredíme čo najväčšiu silu a energiu, predstavujeme si, že tlačíme niečo naozaj ťažké. Pri spätnom pohybe akoby sme prijímali čo najviac okolitej energie a smerovali ju dovnútra nášho tela. Cvik opakujeme aspoň osemkrát.
Masáž
Zostaneme v tureckom sede a na ľavú ruku položíme pravú dlaň. Ohriatymi dlaňami potom v smere hodinových ručičiek pri pravidelnom dýchaní pomaly krúžime. Dĺžka masáže nie je časovo obmedzená, záleží skôr na našom pocite a úľave, ktorú prináša.
Regulácia žalúdka a sleziny
Posadíme sa rovno a otvorené dlane položíme na kolená. S nádychom dlane vytáčame smerom nahor a ruky pomaly vyťahujeme nad hlavu až do natiahnutia. Hlavu zároveň nasmerujeme do ľahkého záklonu a očami sledujeme otvorené dlane. S výdychom dlane opäť sťahujeme dole a pokladáme na kolená.
Podpora správneho trávenia
Posadíme sa medzi päty a prehneme sa dozadu. Pomaly sa položíme na predlaktie, prsty smerujú k pätám. S nádychom sa zdvíhame na predlaktí, naťahujeme ruky a opierame sa o dlane, hlavu necháme zaklonenú a celé telo máme natiahnuté. S výdychom opäť klesáme dole a uvoľňujeme natiahnutie. Cvik opakujeme aspoň osemkrát.
Prirodzená detoxikácia
Nohy zoširoka rozkročíme, jedno koleno pokrčíme a chodidlo vytočíme von. Trup aj pohľad smerujú dopredu. Pri nádychu zaprieme pravý lakeť o pokrčené koleno a nakloníme k nemu celý trup. Dlaň zapretej ruky je položená na žalúdku, druhá ruka smeruje za chrbát. Pomaly klesáme, sústredíme sa na hlboké dýchanie bránicou. Cvik opakujeme aj na druhú stranu.