Nič však nie je celkom stratené. Stačí sa zasnívať, vyhrnúť si rukávy, popustiť uzdu fantázii a dotvoriť svoju záhradu alebo balkón v niektorom z cudzokrajných štýlov. Trend zariaďovania záhradných terás či balkónov v štýle dovolenkových destinácií vôbec nie je nový. Ľudia si takéto prostredie, v snahe pripomenúť si tú fascinujúcu dovolenkovú atmosféru aj mimo prázdninovej sezóny, vytvárajú často.
Nie vždy sa však s nábytkom podarí zosúladiť aj rastliny, aj keď práve tieto hrajú pri vytváraní cudzokrajných štylizácií podstatnú úlohu. Predstavím vám teda niekoľko najznámejších štýlov aj so stručným výberom najvhodnejších rastlín. Mnohé cudzokrajné sa dajú nahradiť našimi odolnejšími!
1. Slnečné Stredomorie
Stredomorie má viacero národných štýlov, najobľúbenejšie sú zemitý toskánsky a vzdušný provensálsky. Obidva sú vidiecke, veľmi rustikálne.
Toskánsky štýl
Predstavte si taliansky vidiek a posedenie v záhrade pod pergolou s viničom. Toskánsko charakterizujú farby zeme – terakotová, tehlová, okrová, žltá, olivovozelená. Záhradný nábytok býva z tmavého dreva alebo z kovaného železa, terasy sú dláždené prírodným kameňom či keramikou.
Pôvodný toskánsky štýl je spojením antiky a vidieka, záhradný nábytok máva teda často historizujúce tvary. Z doplnkov sú typické kameninové a terakotové črepníky, antické záhradné sochy a fontány. Milujete Toskánsko, ale v bývaní uprednostňujete moderný štýl? Vyberte si moderné tvary záhradného nábytku, ktoré túto oblasť pripomínajú len materiálmi (agátové drevo, ratan).
Môj tip na rastliny:
Atmosféru cyprusových hájov a viníc môžete aj na malom balkóne vykúzliť pomocou zakrpatených ihličnanov (tuje, cyprušteky) a popínavého psieho vína. Prezimovanie vyžadujú jazmín, citrónovníky, olivovník, oleander, musia sa teda vždy vysádzať do nádob.
Jazmín môžete nahradiť nezamŕzajúcim pajazmínom, kvitne a vonia rovnako krásne. Stredomorie vám bude pripomínať aj do tvaru gule strihaný buxus. Túto skladbu rastlín môžete kombinovať s aromatickými rastlinami, ktoré som vám vytipovala pre Provensálsko.
Provensálsko
Viac ako záhradami, ktoré bývajú väčšinou štrkovité, je Provensálsko preslávené svojimi levanduľovými a ružovými poľami. Farebnosť tohto štýlu je jemná, tlmená, charakterizovaná krémovobielou, svetlosivou, svetlomodrou, jemnou ružovou, tyrkysovou farbou.
Dlažby terás sú obyčajne zo svetlého prírodného pieskovca, v doplnkoch prevládajú svetlé prútie, glazovaná keramika, drevené pomaľované truhličky.
Môj tip na rastliny:
Doprajte si vône Stredomoria. Aromatickú záhradu môžete vytvoriť kdekoľvek – na balkóne, v jednom kúte záhrady, či na jej celej ploche. Pokiaľ nemáte veľa miesta, voľte popínavé kvitnúce rastliny: ruže, vistériu, zimolez.
Do záhonov alebo do črepníkov potom levanduľu, rozmarín, šalviu, bazalku, tymian, majorán, pamajorán (oregano), ľalie, drobné ruže… Náhradou za vymŕzajúci olivovník môže byť hlošina úzkolistá (ebbingeova), u nás známa ako ruská oliva. Jej kvety voňajú skutočne doďaleka. Esenciálne oleje z aromatických rastlín sa najlepšie uvoľňujú na slnečných a bezveterných miestach.
2. Veterné pobrežie severných morí
Pocestujeme do Anglicka, severného Nemecka a do Škandinávie. Pre vonkajší nábytok prímorských oblastí týchto krajín sú typické plážové koše, chrániace pred vetrom. Drevo mobiliáru býva prírodne sfarbené alebo natreté pestrými farbami, podlahy terás sú zo svetlých (prípadne aj na bielo natretých) drevených paluboviek. Najmä pri škandinávskom štýle si môžete vybrať aj moderný minimalistický záhradný nábytok.
Doplnky často súvisia s rybárstvom, ide vyložene o námornícku štylizáciu: nemali by chýbať laná, mušle, lampáše, miniatúrne majáky, pruhované látky.
Môj tip na rastliny:
Pobrežia severných morí sú väčšinou trávnaté. S okrasnými trávami kombinujte vidiecke kvitnúce rastliny, napríklad krásnoočko, rozchodníky, flox /plamienka/, zvončeky, astry /hviezdnice/, rudbekie, šalvie, okrasné cesnaky, paprade… vytvoríte tak typický anglický vidiecky záhon. Anglickej chúlostivej cezmíne sa veľmi podobá odolná a stále zelená mahónia, tento pomaly rastúci ker vydrží zimu aj v črepníku.
3. Cesta do ďalekej Ázie
Z ázijských štýlov je najobľúbenejší jednoduchý zenový japonský štýl. Záhradnému nábytku svedčí teakové drevo a moderné strohé tvary, terasám drevené palubovky. Z farieb prevládajú čierna, tmavosivá, sýta červená, svetlá ružová a všetky odtiene prírodného dreva.
Pre „ázijský“ balkón určite nájdete množstvo doplnkov, či už v podobe bambusových zásten, bambusových svietidiel alebo obalov na črepníky z hyacintu, resp. z imitácií týchto materiálov.
Môj tip na rastliny:
Ázijskú flóru charkterizujú zakrpatené japonské javory, zakrpatené borovice, poliehavé borievky, rododendrony a azalky. Veľmi pôsobivé sú rýchlorastúce bambusy, je ich nepreberné množstvo, vrátane nezamŕzajúcich.
Pokiaľ máte záhradu, doprajte si aj nádhernú japonskú čerešňu. Na balkón je priveľká, na veľkej terase ju však môžete umiestniť do primerane veľkého črepníka. Nič však tak dokonale nevystihne atmosféru Ďalekého východu ako bonsaje.
4. Spomienky na Afriku
Africkú štylizáciu najviac vystihuje prevládajúca čierna farba, výrazné doplnkové farby a množstvo rustikálnych materiálov. Pri dekorovaní sa môžete vybrať dvomi smermi. Pre folklórny štýl si budete musieť zabezpečiť africké tkané textílie s nápadnými geometrickými vzormi a niekoľko originálnych drevených afrických sošiek. Safari štýl je jednoduchší, vystačíte si s doplnkami so zvieracou potlačou. Pokojne však zmiešajte oba štýly dokopy, “divoký” vzhľad je žiadúci.
Môj tip na rastliny:
Africký tropický prales zaručene vykúzlite jednoduchým premiestnením izbových rastlín von na balkón. Existujú však aj nezamŕzajúce trvalky, ktorými môžete chúlostivé exotické rastliny nahradiť. Vhodné sú rastliny s výraznými architektonickými listami a neobvyklými kvetmi.
V črepníkoch prezimujú napríklad bergénia, heuchera, funkia, mimoriadne atraktívne sú paprade. Pokiaľ je váš balkón na južnej alebo juhozápadnej strane, radšej sa o vytvorenie džungle ani nepokúšajte. Väčšina tropických izbových rastlín (a aj spomínané trvalky) neznáša priame pečúce slnko.
Milovníci sukulentov a kaktusov by sa mohli orientovať na flóru suchých častí Afriky, z ktorej je veľmi populárna a v našich kvetinárstvach dostupná protea. Namiesto nej sa dajú použiť okrasné bodliaky. Dominantou v zoskupení suchomilných rastlín by mohol byť figovník.
Mimochodom: vedeli ste, že najobľúbenejšia vidiecka balkónová rastlina – pelargónia -pochádza z Afriky? Môžete ju teda zaradiť nielen do skladby rastlín vidieckych štylizácií, ale aj na balkón v štýle safari.
Vybavenie na záhradu a terasu
Na Tchibo.sk nájdete všetko, čo potrebujete pre zútulnenie záhrad a balkónov