Ešte ho treba chrániť pred ranným chladom, ale reďkovky sa už zdajú byť pripravené dať prvú úrodu. Väčšinou to býva okolo Veľkej noci, ktorú mám preto s reďkovkami spojenú ako s pupočnou šnúrou. A keby to bolo len na mne a mala by som predstaviť jeden z mojich najobľúbenejších receptov, určite by to bol čerstvý kvasnicový chlieb s maslom a reďkovkami. Len ho posoliť a k nemu hrýzť mladý kaleráb. A ešte aj chlieb s maslom a letnými paradajkami, ale to až cez prázdniny. :) To je moje detstvo aj dospelosť. Proste raj na zemi. Myslím, že tento názor majú mnohí.
Čomu som však doteraz vôbec neprišla na chuť, je varená reďkovka. Zato nakladaná v dobrom octe podobne ako v tomto recepte, to je niečo iné. Niekedy je reďkoviek od babičky priveľa, tak ich naložíme a potom podávame ako prílohu ku grilovanému mäsu alebo ako prísadu v šalátoch. Možno ich zabaliť spolu s fazuľou do tortilly alebo nimi dochutiť falafel v pite. Naložené reďkovky uskladnené v chladničke vydržia až mesiac. Ak máte radi ostrejšie chute, odporúčam pridať pár zrniek farebného korenia a papričky pokrájať najemno. Tak teda dobrú chuť a bez rozprávania! :)
Suroviny:
2 hrnčeky reďkoviek pokrájanýchna plátky
1/2 hrnčeka oranžovej mrkvy pokrájanej na plátky
1/2 hrnčeka žltej mrkvy pokrájanej na plátky
1/2 hrnčeka fialovej mrkvy pokrájanej na plátky
1 hrnček posekanej petržlenovej vňate
5 ks malých červených chilli papričiek
1 hrnček bieleho vínneho octu
1/2 hrnčeka červeného vínneho octu
1 hrnček trstinového cukru
Postup:
V kastróliku na miernom plameni v octe rozpustíme cukor a necháme vychladnúť. Peknú surovú mrkvu a reďkovky starostlivo umyjeme. Keď je mrkva pekná, netreba ju lúpať. Odrežeme korienky, zvyšky vňate a všetku zeleninu pokrájame na tenké kolieska. Hladkolistý petržlen posekáme podľa ľubovôle. Všetku zeleninu premiešame a navrstvíme do pohára. Prekladáme papričkami, ktoré porežeme pozdĺžne. Nakoniec zalejeme nálevom. Necháme týždeň uležať v chlade a podávame ku grilovanému mäsu a so šalátom.