Práve čítate

Je jar, vypusťme deti von! Ako ich obliecť, aby odolali vetru, blatu, slnku aj dažďu?

1068  
Zdieľať: 

Je jar, vypusťme deti von! Ako ich obliecť, aby odolali vetru, blatu, slnku aj dažďu?

Jarné slniečko sa zase nenápadne dobýva cez okno do detských izieb a láka naše deti von. Je to radosť, vybehajú sa vonku a doma aspoň chvíľu posedia, dúfajme... Zároveň začínajú aj dospelácke starosti s obliekaním našich malých dobrodruhov. Jarná príroda a počasie nám rodičom kladie veľa prekážok – od zdolávania „močiarov z blata“ až po horúce chvíle na slniečku.

12. 3. 2024 5 min. čítania Helena Suchá
Je jar, vypusťme deti von! Ako ich obliecť, aby odolali vetru, blatu, slnku aj dažďu?

Ako deti na všetky tieto prípady obliecť? A s ktorými obliekacími „katastrofami“ sme najčastejšie konfrontovaní a prípadne ich riešime? O to sa so mnou podelili ostrieľané mamičky, ktoré už ani zablatené nohavice nerozhádžu.

Najhoršie je vždy obdobie, keď v jeden deň zistím, že v podstate z týždňa na týždeň vyrástol o jednu veľkosť a všetko mu je malé.  A to sa stane zhruba dvakrát za rok. Potom nás čaká obmena v podstate úplne celého šatníka. – Jana, mamička prváčika

Jar prináša menej vrstvenia, ale viac zablatenia

Do prvého jarného mesiaca si prenášame neobľúbenú činnosť nás aj našich detí, ktoré nám to dávajú veľakrát pocítiť – vrstvenie. Zaberie veľa času a kráti nám pokojný spánok. Vrstvy s ďalším oteplovaním zhadzujeme, ale musíme počítať s tým, že naši šibali veľmi pravdepodobne domov prídu obalení do novej vrstvy blata a špiny.

Eva sa s príchodom jari teší, že sa jej snehuliačik zmení na princeznú:

„Najnáročnejšie na obliekanie sú pochopiteľne zimné mesiace, hlavne kvôli množstvu vrstiev a doplnkov. Moja dcéra bude mať 3 roky, už nejaký čas prežíva obdobie vzdoru a keď ideme von, musím ju začať obliekať skoro hodinu vopred, a aj tak nakoniec nestíhame. Dcéru navyše rada pekne obliekam a mrzí ma, že je to v chladnejšom období málokedy vidieť. Je celkom jedno, čo má na sebe, všetko zakryje mikina, hrubá bunda a tak ďalej. Osobne s príchodom jari pociťujem istú úľavu, že môžem znížiť počet vrstiev.“

Jana na jar všetko kupuje dvakrát:

„Najviac nám dávajú zabrať všetky mesiace, kedy je blato. Máme veľa krúžkov vonku a v lese a mám pocit, že potom nerobím nič iné, len periem.  A tiež to pre nás znamená mať všetko dvakrát (aby vždy jedno mohlo schnúť a druhé byť oblečené), a to vrátane drahých funkčných topánok a vrchných vrstiev. Už sa teším na leto.“

U Elišky si kvôli obliekaniu musia privstať:

„Čím viac vrstiev, tým horšie. Od jesene do jari musíme vstávať skôr, aby sme deťom pomohli s obliekaním, a tešíme sa na leto, kedy si zoberú tričko, kraťasy, sandále a ide sa. A vôbec najhoršia je blatová zima bez snehu, ktorá decentne pokračuje na jar. Keď mrzne, stačí oklepať sneh a prípadne veci usušiť. Keď je blato, je to oveľa horšie…“

Dôležitá je mikina na zips, nie cez hlavu, aby sa dalo lepšie reagovať na zmeny teploty. Ale to platí aj v zime, kedy sa chodí do obchodov alebo napríklad do prekúreného autobusu. – Eliška, mamička dvoch školákov

Aké vrstvy deti vynosia a ocenia

Vždy je lepšie vrstviť tenké vrstvy, ako nosiť jednu silnú teplú vrstvu. So zvyšujúcou sa teplotou môžu deti počas hry vonku vrstvy odkladať a pritom sa budú cítiť stále pohodlne.

  1. Vrstva funkčná: Termobielizeň, ktorá odvedie pot
  2. Vrstva hrejivá: Fleesová mikina, ktorá zahreje
  3. Vrstva ochranná: Kvalitná bunda a nohavice, ktoré sú odolné voči vetru, dažďu a dobre sa čistia. Môžete si vybrať tenké membránové oblečenie s vysokým vodným stĺpcom, pogumované nohavice a bundu do dažďa a blata, alebo softshellové kúsky, ktoré ochránia pred vetrom aj mernym dáždikom.

Detské módne trendy na túto jar: Všetko nepremokavé

Asi všetky mamičky sa zhodnú, že bez nepremokavého oblečenia svoje ratolesti nepustia von. Našťastie sa nemusíme spoliehať len na gumáky a dlhé gumové pršiplášte, ktoré často neprežili jar – buď skončili roztrhané na franforce, alebo skončili niekde zabudnutú v kríkoch. 

Dnes už si môžeme vyberať z celého radu materiálov, strihov aj kombinácií, vďaka ktorým sme my aj naše deti v suchu. V prípade chladnejších dní sa popri softshellovom oblečení zíde aj funkčná spodná bielizeň, o ktorej deti ani nevedia. Mimochodom, len čo si spomeniem na vyťahané pančuchy alebo spodky natlačené pod menčestrovými nohavicami, hneď mám nutkanie sa škriabať a vyťahovať nohavice. O večnej vode v topánkach nehovoriac – mala som nadanie naberať vodu aj do gumákov.

Eliška nepremokavým vlastnostiam sofsthellu pomáha aj pri jeho údržbe:

„Sofsthellové oblečenie periem v špeciálnom géli a bez aviváže, aby si udržalo svoje vlastnosti a zostalo nepremokavé. Už som sa zmierila s tým, že v tomto období deti nechodia do škôlky a do družiny ako zo škatuľky. Oblečenie na von neperiem každý deň, najhoršiu špinu (hlavne blato na kolenách) utriem navlhčenou molitanovou špongiou (ako na riady), hodím na radiátor a nechám žiť vlastným životom.:-)“

Podľa Evy hlavne nesmie ťahať na kríže:

„Neriešim až tak veľmi, že sa počas dňa môže ochladiť, snažím sa dieťa obliecť skôr do niečoho nepremokavého a zaistiť, aby mu neťahalo na kríže. Osvedčili sa mi tenké nohavice do dažďa, tie spĺňajú obe podmienky. Môžu sa navliecť ako na tenkú vrstvu oblečenia (napr. legíny s tričkom) alebo v chladnejších dňoch napríklad na tepláky a body.“ 

Nepremokavé materiály vedú aj u Jany, pre ňu je ale dôležité, aby vydržali takmer dennodenné pranie a sušenie:

„Na jar sa spolieham hlavne na funkčné spodné vrstvy. Pri horných vrstvách potrebujem, aby boli nepremokavé a neprefúkli. A tiež aby rýchlo uschli po vypraní (pretože zase bahno). A keďže periem naozaj denne, musia byť tie veci kvalitné a praním sa neničiť. Do školy dieťa jednoducho chodí s vreckom plným oblečenia na von, ja ho večer periem a suším a takto stále dookola.“

Pre dieťa je hlavné, aby bolo „cool“

Kým na rodičoch je výber materiálu, ktorý na dieťati prežije všetky nástrahy jari, potomkovia potrebujú predsa len nejako vyzerať. Našťastie sa už tieto dve veci dajú skĺbiť, inak by nám obdobie detského vzdoru mohlo skomplikovať situáciu aj počas ranného obliekania do škôlky, školy alebo na výlet.

Každé dieťa je originál, a to platí aj pre ich vkus. Možno vás ale vkus detí našich mamičiek inšpiruje pri kúpe nových kúskov do detského šatníka. Jana sa učí postupne, čo pre jej prváka znamená „byť naozaj cool“. „Teraz to sú práve oversize tričká s obrázkami zo seriálov.“

Eliška má hneď dva originály – princeznú a autopilota. „Syn je naučený si na cestu do školy aj zo školy brať nákrčník, čiapku, rukavice a pre istotu ešte kapucňu. A to bez ohľadu na to, či je desať nad nulou, alebo pod nulou. Takže ho často cestou postupne zase vyzliekam… A šesťročná dcéra si obľúbila trblietavé sukničky v ľubovoľnej kombinácii, aj cez pyžamo alebo tepláky.“

Trojročná dcéra Evy si už tiež vie povedať, čo si na seba zoberie. „Ponožky z krabice vyťahuje skôr náhodne, ale nohavice, tričká a šaty si často vyberá podľa nejakého dômyselného, mne neznámeho kľúča.“

Keď občas naši malí dobrodruhovia prídu domov špinaví až po uši alebo s roztrhanými nohavicami, určite to nemusíme brať ako katastrofu. Zhlboka sa nadýchnime a zaspomínajme si na to, ako sme si to naše detstvo chlapčensky aj dievčensky, ale hlavne výborne užívali. Poďme im to tiež dopriať – rovnako ako im praje dnešná doba s odolnejšími materiálmi.

V dobrej nálade za daždivých a chladných dní

V dobrej nálade za daždivých a chladných dní

Vyberte svojim najmenším dobrodruhom pohodlné, nepremokavé a hrejivé kúsky, v ktorých ich nezastaví nepredvídateľné počasie.

Do e-shopu
Ak sa vám článok páčil, mohlo by vás tiež zaujímať
ďalšie články