Človeku často ani nenapadne, čo všetko si doma môže za malú chvíľku vyrobiť. Baví ma, že sa tým dá trochu ušetriť a ešte využiť suroviny, ktoré by inak skončili tak akurát v komposte. Na jablčný ocot spracovávam jablká, ktoré už nie sú úplne vo forme. Dávam ale pozor, aby neboli nahnité alebo pokazené, pretože to by potom mohlo v octe napáchať nechcené plesne. Úplne ideálne sú bio jabĺčka, ktoré zbieram u nás v záhrade.
Na výrobu octu môžete použiť aj odpad z odšťavovača, keď si budete robiť domáci mušt alebo fresh. Môžete využiť aj zvyšky jabĺk z pečenia dezertov, napríklad z jablkovej štrúdle.
Recept na domáci jablčný ocot
Moja babička do receptu používala vždy len šupky z jabĺk, ale ja používam celé nastrúhané jablká. Skvelo tak využijem tie, ktoré už nie sú úplne čerstvé.
Budete potrebovať:
- 500 g jabĺk
- 1 liter prevarenej vody
- 100 g kryštálového cukru
Bude sa vám hodiť:
- fľaša na kvasenie (alebo pohár)
- ak nemá fľaša špeciálny vrchnák, tak papierová utierka alebo plátno a gumička
- lyžica na premiešanie
- plátno na precedenie
Postup:
- Najskôr si pripravte veľkú sterilizovanú fľašu na kvasenie.
- Jablká si nastrúhajte (môžete aj so šupkou a jadrovníkom, ale nepoužívajte stopku a zvyšok kalicha, teda tmavú ostrú časť na druhej strane jablka) a dajte do fľaše.
- Do vody vmiešajte cukor a nalejte ju do nádoby s jablkami. Ak máte špeciálnu fľašu na nakladanie, iba ju prikryte vrchnákom. Pri použití obyčajného pohára ho prikryte papierovou utierkou a zaistite gumičkou.
- Jablčný ocot bude v pohári kvasiť 10 – 12 dní pri izbovej teplote (ideálne na dennom svetle, ale nie na priamom slnku).
- Ak je to možné, každý deň jablká premiešajte čistou lyžicou. Po uplynutí doby kvasenia ocot prelejte do čistého pohára cez plátno. Potom ho nechajte v chladnej, temnej miestnosti ešte 20 – 25 dní vo fľaši opäť zakrytej papierovou utierkou alebo plátnom.
- Nakoniec ocot opäť preceďte cez jemné plátno a máte to.
Na čo využívam jablčný ocot?
Jablčný ocot sa bude hodiť pri varení, upratovaní a dokonca aj na skrášľovacie procedúry.
Jablčný ocot v kuchyni
Počuli ste už o fermentovaných ovsených vločkách? Stačí si dať vločky s lyžičkou jablčného octu do vody a druhý deň si z nich pripraviť skvelé raňajky. Ocot pridávam aj do vývaru z kostí. Na začiatku varenia primiešam jednu lyžičku – pomôže z kostí dostať živiny. Inak je ale možností využitia azda nekonečno. Do zálievok na šaláty, do marinád, pri nakladaní zeleniny…
Upratovanie s octom
Jablčný ocot je skvelý pomocník aj v domácnosti. Najčastejšie ho používam do umývačky alebo zriedený pri odstraňovaní baktérií, predovšetkým v kúpeľni alebo na záchode. Nezabúdam ho tiež pridať do vedra s vodou pri umývaní podlahy alebo okien.
Krásne a lesklé vlasy
Možno sa budete diviť, ale jablčný ocot používam na vlasy – sú vďaka nemu krásne lesklé. Nelejem ho na ne ale v koncentrovanej podobe, riedim ho do takzvaného oplachu. Prevarím 1 liter vody, nechám ju trošku vychladnúť a pridám lyžicu jablčného octu. Takýto oplach údajne vlasy aj posilňuje a zamedzuje ich lámaniu.
Prečítajte si tiež: