Sviečková omáčka. O tomto národnom pokrme sa často vedú dlhé diskusie a je to jedno z tých jedál, na ktoré má každá rodina ten „zaručene najlepší“ recept. Niekto pridáva ocot, iný dokysľuje citrónom. Každý je od babičiek a mamičiek zvyknutý na inú chuť, farbu aj hustotu omáčky. U nás sa vždy hovorilo, že ktoré dievča zvládne sviečkovú, je na vydaj. Asi to plynie z toho, že túto omáčku veľa ľudí vníma ako jednu z tých náročnejších. Ja si ale myslím, že to taký strašiak nie je a s dobrým receptom ju zvládne uvariť každý. Aj preto som pre vás spísala ten môj, ktorý u nás milujeme. Základom je veľké množstvo zeleniny, ktorá dodá tú správnu chuť.
Tipy, ktoré sa vám budú hodiť:
- Odporúčam použiť vrecko na korenie. Nebudete potom musieť v omáčke hľadať guľôčky čierneho a nového korenia. Do vrecka vložíte všetko korenie, pridáte ho do pekáča a po upečení ho ľahko vyberiete a umyjete na ďalšie použitie.
- Brusnice pridávam už do omáčky. Je potom úplne skvelo dochutená.
- Namiesto hovädzieho mäsa môžete na prípravu sviečkovej použiť aj zverinu, dodá omáčke skvelú chuť.
- Zelenina je najlepšia, keď je nakrájaná na kocky. Vždy by malo byť väčšie množstvo zeleru a petržlenu ako mrkvy.
- Na podlievanie môžete pre intenzívnejšiu chuť použiť aj vývar.
- Ako prílohu môžete okrem klasickej knedle skúsiť aj karlovarskú. Recepty na knedle nájdete tu.
Špikovať, alebo nie?
Veľa kuchárov a kuchárok mäso špikuje slaninou. To sa hodí hlavne vtedy, keď použijete hovädzie zadné. Ja mám ale radšej hovädzí krk a vždy je dosť šťavnatý aj bez toho.
Ale ak máte radi ľahko údenú chuť, odporúčam kúpiť kvalitnú zaúdenú slaninu a pokojne mäso prešpikujte. Ako na to? Slaninu dajte na chvíľu do mrazničky, aby bola dosť pevná a potom ju nakrájajte na tenké hranolky. Do surového mäsa narežte niekoľko otvorov a tie vychladenou slaninou naplňte. Dobre sa to robí tenkým špicatým nožom, ale predáva sa na to aj špeciálna ihla.
Recept na domácu sviečkovú aj pre začiatočníkov
Ide sa variť! Ak patríte k tým, čo sa boja tlakáča, mám pre vás dobrú správu. Nebudete ho potrebovať. Ja totiž sviečkovú pečiem v rúre.
Ingrediencie:
- 1,8 kg hovädzieho mäsa (hovädzí krk)
- 100 – 120 g masla + ďalšie 3 lyžice
- 5 mrkiev, 2 cibule, 3 petržleny, 1 stredný zeler
- 2 lyžice trstinového cukru
- 1 lyžica plnotučnej horčice
- 3 lyžice brusníc
- mleté čierne korenie, soľ
- 3 lyžice oleja
- 4 plátky citróna
- 10 guľôčok čierneho korenia, 6 guľôčok nového korenia, 2 bobkové listy, 2 guľôčky borievky
- 250 ml smotany na šľahanie
- 2 lyžice hladkej múky
- citrónová šťava
- vývar na podlievanie (najlepšie hovädzí)
- Ďalej sa bude hodiť: potravinárska niť
Omáčku môžete bez problémov pripraviť aj v bezlepkovej verzii. Stačí dať zhruba dvojnásobné množstvo zeleniny, ktoré omáčku dostatočne zahustí, a nebudete ju musieť zahusťovať klasickou múkou.
Postup:
- Zeleninu nakrájajte na kocky. Na masle (100 – 120 g) opečte cibuľu a mrkvu. Keď všetko začne zlatnúť, pridajte zeler, petržlen a znovu všetko opekajte.
- Pridajte cukor a nechajte ho ľahko skaramelizovať, ochuťte horčicou a brusnicami.
- Mäso odblaňte, osoľte, okoreňte a zviažte potravinárskou niťou do valčeka. Na zvyšnom masle s olejom sprudka opečte zo všetkých strán.
- Mäso preložte do pekáča, zasypte pripravenou zeleninovou zmesou, pridajte korenie, plátky citróna a daje piecť na 150 stupňov v horkovzdušnej rúre. Pečiete asi 3 hodiny alebo kým mäso nezmäkne, a podľa potreby všetko mierne podlievajte.
- Hotové mäso nechajte chvíľku odležať a potom ho nakrájajte na plátky.
- Zo zeleniny vyberte korenie a plátky citróna a potom ju rozmixujte dohladka.
- V miske si rozmiešajte smotanu s 2 lyžicami múky a nechajte ju chvíľu odstáť. Potom ju vmiešajte do omáčky a 10 – 15 minút prevarte.
- Do omáčky vráťte plátky mäsa a nechajte ho prehriať. Podľa chuti dosoľte a dokyseľte citrónovou šťavou. Ak sa rozhodnete dokysľovať octom, najskôr si ho v kastróliku prevarte.
Keď mám na prípravu viac času, surové očistené a zviazané mäso deň vopred uložím do pekáča s nakrájanou zeleninou a korením, zakryjem potravinárskou fóliou a cez noc nechám odležať v chladničke. Krásne nasaje chute a vône. Dá sa to ale urobiť aj naopak, teda že všetko po vybratí z rúry necháte vychladnúť a tak, ako to je, dáte na noc do chladničky, až na druhý deň omáčku dokončíte.
Tak čo, trúfnete si na sviečkovú už aj vy?
Všetko na varenie a pečenie
Na Tchibo.sk nájdete všetko, čo sa vám bude hodiť v kuchyni.