Práve čítate

Tekvicové latte

4086  
Zdieľať: 

Tekvicové latte

A je to tu! Už sa to začalo!!! Jesenná tekvicová smršť. Vypukne každý rok koncom leta, keď dozrievajú prvé tekvice a sociálne siete sa plnia fotkami chváliacich sa záhradkárov. Vrátane mojich príspevkov. :)

30. 9. 2016 2 min. čítania Kateřina Winterová
Tekvicové latte

Tekvice sú jednoducho úžasné a každoročne uchvátia množstvo gurmánov aj estétov. Sú totiž nielen výborné na chuť, ale aj krásne a dekoratívne. Mňa si najprv získali práve svojou krásou. Moja prvá hokkaidó tak dlho zdobila okennú rímsu, až som sa odvážila a uvarila z nej polievku podľa receptu Hanky Zemanovej. Dala som aj na jej radu, uchovať si semienka a ďalšiu jar som ich zasiala.

To bolo pred niekoľkými rokmi. Dnes už tekvice pestujem vo veľkom a okrem toho stále hľadám nové odrody. A tiež recepty, ako ich uvariť, udusiť, upiecť alebo ugrilovať. Alebo z nich dokonca pripraviť sirup. Domáci tekvicový sirup do kávy. Bez éčok, konzervantov a umelých farbív. Že ste o ňom ešte nepočuli? Maškrtné jazýčky milovníkov kávy svoj ničím nenahraditeľný každodenný nápoj neustále inovujú,vylepšujú… Vanilkou, škoricou, kokosom, orieškami alebo aj tekvicou. Keď píšem tieto riadky, takmer sa vidím ráno na zastávke, niekedy na prelome októbra a novembra, ako idem do mesta „na pochôdzky“. Je chladno, ale obloha je bezoblačná. Mám na sebe kabát a v ruke držím malú termosku s hrejúcou voňavou kávou. Aj vy sa tak vidíte? Budem musieť zavolať Hanke a pozvať ju za tú tekvicovú inšpiráciu na moju korenistú kávovo-tekvicovú hrejúcu lahôdku. Aj vy si niekoho pozvite. Uvidíte, že prekvapíte!

d late7.12.2015 stateo00460

Suroviny

150 ml vody
150 ml javorového sirupu
3 polievkové lyžice tekvicového pyré
kúsok čerstvého zázvoru
2 kúsky škorice
2 čajové lyžičky klinčekov
1/2 postrúhaného muškátového orieška

1 veľké espresso pripravené z kávy Tchibo Espresso Barista
100 ml mlieka

Postup

Najprv si pripravíme tekvicové pyré. Malú tekvicu (hokkaidó alebo english pie) rozpolíme, zbavíme semienok a pokrájame na kúsky. Uvaríme do mäkka a rozmixujeme. Do kastrólika nalejeme vodu so sirupom a pridáme pyré (zvyšok pyré môžeme použiť do nátierky alebo do cesta). Kúsok zázvoru postrúhame k ostatným surovinám do kastrólika, môže byť aj neoškrabaný. Zázvor pridávame postupne, podľa chuti. Nakoniec pridáme zvyšné ingrediencie, okrem kávy a mlieka. Všetko privedieme k varu. Potom teplotu znížime a desať minút zľahka varíme. Necháme vychladnúť a precedíme cez jemné sitko. Hotový tekvicový sirup uskladňujeme v chladničke. Na jedno latte použijeme dve lyžice sirupu, zalejeme kávou a pomaly prilejeme teplé mlieko, ktoré môžeme aj jemne našľahať.

d late7.12.2015 stateo00478

Ak sa vám článok páčil, mohlo by vás tiež zaujímať
ďalšie články