Denne by sme vraj mali zjesť 400 – 500 g zeleniny. Aj keď sa snažím zaradiť ju do každého jedla, je to pre mňa trošku problém. Dobré ale je, že zeleninu nemusíme jesť len v surovom stave a pečená je úplne skvelá nielen ako príloha, ale aj ako hlavný chod. Mám pre vás tri recepty, vďaka ktorým do seba v jednej porcii dostanete veľké množstvo zeleniny a skoro o tom nebudete vedieť. Navyše teraz v chladných dňoch je pre telo tepelne upravená zelenina vhodnejšia.
Hlavne pri zeleninových jedlách je dôležité správne dochutenie. Nebojte sa používať olivový olej (prípadne aj iné druhy olejov – k pečenej zelenine mi chutí napríklad tekvicový) – tuk je nositeľom chuti, ale napríklad aj balzamikový ocot, ktorý zase dodá pokrmu ľahkú kyslosť. A hlavne nezabudnite na soľ, pretože tá je nad zlato.
Pohrať sa môžete aj so zdobením. Či už použijete nasekané oriešky, semienka alebo domácu slanú granolu, vždy to jedlo krásne oživí. Nezabudnite, že vždy by mal byť na tanieri nejaký element, ktorý chrumká. A semienka alebo oriešky sú v tomto prípade nenahraditeľné. Čo sa týka estetiky, baví ma pohrať sa aj s rôznymi spôsobmi krájania zeleniny.
Pečená zelenina so zemiakmi
Tento recept je taký základný a môžete do neho využiť rôznu zeleninu, ktorú máte doma. Podľa chuti pridajte aj niečo chrumkavé.
Ingrediencie:
- 800 – 1200 g zeleniny (mrkva, petržlen, hlavička cesnaku, cibuľa žltá, cibuľa červená, cuketa, cherry paradajky, paprika, karfiol atď.)
- 400 – 500 g zemiakov
- 3 – 4 lyžice olivového oleja
- 1 lyžica talianskeho korenia
- soľ
Postup:
- Zeleninu očistite a nakrájajte. Myslite na to, že niektoré druhy zeleniny potrebujú dlhšiu dobu pečenia. Tie preto vždy nakrájajte na menšie kúsky, ako tie, ktoré sa pečú rýchlejšie. Hlavičku cesnaku len zrežte (horné asi 2 cm) a nechajte piecť vcelku.
- Zemiaky očistite kefkou a nakrájajte. Všetko dajte na plech a polejte olivovým olejom. Nakoniec pridajte soľ a talianske korenie a dôkladne premiešajte.
- Pečte na 180 °C asi 40 – 50 minút alebo kým bude všetko pekne opečené.
- Pred servírovaním môžete zo šupky vytlačiť jednotlivé upečené strúčiky cesnaku, aby sa lepšie jedol. Vykĺznu úplne hladko.
Môžete využiť aj ovocie
Nebojte sa k pečenej zelenine pri servírovaní pridať aj ovocie. Skvelé sú napríklad maliny alebo černice. K niektorým druhom zeleniny sa hodí ovocie dať hneď pri pečení – napríklad hrušky, jablká alebo citrusy. Citrusy najradšej kombinujem s tekvicou, mrkvou alebo cviklou, k hruške zase pridávam modrý alebo balkánsky syr a vlašské orechy.
Pečená mrkva s bazalkovým dipom a sezamom
Mrkvu máme doma vždy a pečená mi naozaj chutí. V rúre získa príjemne sladký nádych. Ak máte radi svieže chute, môžete ju ešte pokvapkať šťavou z pomaranča alebo citróna.
Ingrediencie na mrkvy:
- mrkvy (pre zaujímavejší výsledok použite mrkvy rôznych farieb)
- olivový olej
- soľ
Ingrediencie na bazalkový dip:
- 200 g kyslej smotany
- 1 lyžička dijonskej horčice
- 1 lyžička medu
- soľ
- čierne korenie
- 1 lyžica nasekanej čerstvej bazalky
Na dokončenie:
- biely a čierny sezam
Postup:
- Mrkvy očistite a pozdĺžne rozkrojte na štvrtiny. Dajte ich na plech, zľahka pokvapkajte olivovým olejom (ja rada používam olivový olej v spreji) a osoľte.
- Pečte na 180 °C asi 20 – 30 minút, kým mrkvy nebudú pekne opečené.
- Pripravte si dip z kyslej smotany. Tú v miske zmiešajte s horčicou, medom a čerstvou bazalkou. Nakoniec podľa chuti osoľte a okoreňte.
- Hotovú pečenú mrkvu posypte sezamom a servírujte s bazalkovým dipom.
Keď vám zostane niekoľko pečených mrkiev, skúste ich rozmixovať pomocou tyčového mixéra a pridať ku klasickému hummusu.
Tekvicová kaša s pečenou mrkvou
Ak sa vám náhodou stane, že nestihnete zjesť pečenú mrkvu, môžete ju využiť napríklad do tohto receptu. Kaša môže poslúžiť aj ako príloha, ja si ju ale najradšej dávam ako zeleninový hlavný chod.
Ingrediencie:
- 1 stredná tekvica Hokkaido (cca 800 g)
- 250 g mrkvy
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 lyžica olivového oleja
- 1 lyžica prepusteného masla
- 2 cibule
- 1 lyžica nastrúhaného čerstvého zázvoru
- 1 hrsť byliniek (napr. tymian, estragón, rozmarín, šalvia)
- 1 l zeleninového vývaru
- 100 ml šľahačkovej smotany (môžete použiť aj kokosové mlieko)
- soľ, čierne korenie
Postup:
- Tekvicu umyte, rozpoľte, vydlabte semienka a mäkký stred a nakrájajte ju na plátky.
- Mrkvy očistite kefkou a tiež pokrájajte na kúsky. Všetko rozložte na papier na pečenie a pridajte neolúpané strúčiky cesnaku.
- Pokvapkajte olivovým olejom a dajte piecť do rúry na 190 °C na 20 – 30 minút.
- V hrnci si na prepustenom masle osmažte nadrobno nakrájanú cibuľu, ktorú osoľte, okoreňte a pridajte hrsť byliniek a zázvor.
- Keď bude mať cibuľa zlatú farbu, prihoďte upečenú tekvicu s mrkvou, vytlačený pečený cesnak a zeleninový vývar.
- Všetko krátko prevarte a rozmixujte tyčovým mixérom. Nakoniec zjemnite smotanou a prípadne ešte podľa chuti osoľte a okoreňte.
- Na ozdobu si môžete pripraviť zľahka opečenú mrkvu a lístky šalvie na prepustenom masle.
- Pečená brokolica – položte na ňu kúsky masla a posypte plátkami mandlí. Môžete ju tiež zaliať syrovým bešamelom alebo napríklad len premiešať so strúhaným parmezánom.
- Pečený karfiol – nakrájajte celú hlavičku na plátky a ochuťte rímskou rascou, kari a ďalším exoticky voňajúcim korením TIP: Karfiol 10x inak
- Zeleninové lasagne – namiesto cestovín ukladajte do vrstiev na tenké plátky nakrájaný baklažán (je vhodné ho vopred nechať vypotiť a opiecť na panvici, aby sa zbavil vody). Keď budete chcieť vypustiť klasickú mäsovú zmes, kombinujte do vrstiev strúhaný balkánsky syr, mozzarellu a paradajkovú omáčku.
- Pečené cherry paradajky – nasypte paradajky do pekáčika, pokvapkajte olejom a pečte ich úplne dotmava. Potom ich vidličkou len mierne roztlačte a premiešajte s balzamikom, olivovým olejom a nasekanou bazalkou.
- Další tipy: Polievka z pečenej mrkvy, Ako využiť cuketu, Nakládané paradajky, Jedlo z listov zo zeleniny