Ako asi všetci vieme, podľa tradícií má konzumácia šošovice na Nový rok priniesť hojnosť v nadchádzajúcom roku. Zrejme kvôli tomu, že svojím tvarom pripomína mince. Bohatstvo ale nie je jediným benefitom, ktorý vám šošovica prinesie. Vďaka kyseline listovej prospieva aj srdcu a obsahuje horčík a železo, ktoré ocenia hlavne ľudia trpiaci na chudokrvnosť, ženy s menštruáciou, tehotné a dojčiace. Všetci, čo majú zvýšenú telesnú námahu.
Ak je jedným z vašich novoročných predsavzatí schudnúť, šošovica je ideálnou potravinou. Neobsahuje žiadny tuk a zasýti vás naozaj nadlho.
Teplý šalát so šošovicou
Pri tomto šaláte môžete improvizovať a obmieňať ho podľa toho, čo práve máte doma. Skvelý je napríklad aj s petržlenom, cviklou alebo batátmi. A pokojne namiesto zemiakov dajte viac inej zeleniny a servírujte jedlo s chlebom. Šalát je dobrý ako studený, tak teplý.
Ingrediencie:
- 120 g šošovice beluga
- 350 g očistených zemiakov
- 150 g očistenej mrkvy
- 1/2 lyžičky rímskej rasce
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- 140 g paradajkového pretlaku
- soľ
- čierne korenie
- čerstvá petržlenová vňať
- feta syr
Postup:
- Zemiaky nakrájajte na kocky a krátko predvarte.
- Cibuľu nakrájajte na kocky a osmažte do sklovita.
- Pridajte nakrájanú mrkvu a opekajte, kým nezmäkne. Potom pridajte predvarené zemiaky a krátko osmažte.
- Vmiešajte paradajkový pretlak, osoľte, okoreňte a pridajte rímsku rascu. Opekajte cca 2 min.
- Vmiešajte uvarenú šošovicu a máte to.
- Servírujte s fetou a čerstvou petržlenovou vňaťou. Množstvo podľa chuti. Tak dobrú chuť!
Polievka z červenej šošovice
Recept na túto polievku mám od mojej babičky zo Sýrie a u nás doma je veľmi obľúbený nielen pre svoju výbornú chuť, ale tiež pre jednoduchú prípravu. Podľa mňa je úplne skvelé, že nemusíte do základu dávať vývar a aj tak získate úplne skvelý obed alebo večeru – chuťovo aj nutrične. Môžete ju servírovať nerozmixovanú alebo ako hladký krém.
Ingrediencie
- 150 g červenej šošovice
- 200 g očistenej mrkvy
- 70 g paradajkového pretlaku
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- voda
- olivový olej
- čerstvá petržlenová vňať
- citrón
Postup:
- Cibuľu osmažte na olivovom oleji do sklovita.
- Pridajte mrkvu nakrájanú na tenké plátky a krátko osmažte. Vmiešajte šošovicu, prelisovaný strúčik cesnaku a korenie. Zalejte vodou, premiešajte a varte, kým šošovica a mrkva nezmäknú.
- Polievku môžete servírovať buď takto alebo rozmixovanú na hladký krém. Oba varianty sú skvelé.
- Servírujte s čerstvou petržlenovou vňaťou a citrónom.
Šošovica s kyslou smotanou
Musím sa vám priznať, že u nás doma sa šošovica na kyslo nikdy nevarila. Toto jedlo poznám iba zo školskej jedálne a nikdy predtým a vlastne ani potom som ho už ani nejedla. Asi preto som nechápala odpor ostatných detí k šošovici. Šošovica s kyslou smotanou je totiž oveľa lepšia ako tá na kyslo! Recept mám od mojej babičky z Valašska. Iba som si ho trochu obmenila – babička do jedla ešte pridáva zásmažku, čo mi príde zbytočné.
Ingrediencie (pre 2 osoby):
- 170 g šošovice
- 150 g kyslej smotany
- 1 stredne veľká cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 2 – 4 vajíčka natvrdo (jedlo servírujem s 1 – 2 vajíčkami na osobu)
- 2 lyžice oleja (alebo iného tuku na smaženie)
- čierne korenie
- soľ
- servírujeme s kyslými uhorkami a chlebom
Postup:
- Prepláchneme vopred namočenú šošovicu a dáme ju variť. Nenechajte vypariť všetku vodu, budete potrebovať cca 1/5 hrnčeka vývaru zo šošovice. Ak si nie ste istí množstvom vody, ktorá má v hrnci zostať, odporúčam väčšinu alebo pokojne všetku vodu odliať do pohára a v prípade potreby ju zase priliať.
- Nakrájame cibuľu na kocky. Na nepriľnavej panvici si rozpálime trochu oleja, vložíme cibuľu a opekáme na miernom plameni dozlata.
- Opečenú cibuľu vmiešame k šošovici. Pridáme prelisovaný strúčik cesnaku, soľ, čierne korenie, kyslú smotanu a opäť premiešame. Ak bude jedlo príliš husté, prilejte trochu odliateho vývaru zo šošovice. Myslite však na to, že by nemalo byť ani príliš riedke.
- Servírujeme s vajíčkom natvrdo, kyslými uhorkami a s chlebom. Dobrú chuť!
No a milovníci indickej kuchyne si môžu pripraviť napríklad šošovicový dhal alebo kari so šošovicou. Ja osobne so šošovicou milujem aj pastiersky koláč – tam sa skvelo hodí ako šošovica beluga, tak aj hnedá alebo tmavozelená. Alebo skúste dezert z červenej šošovice – kakaové kocky s pistáciami.
Čo by sa na Nový rok ešte malo a nemalo robiť?
Keďže sa hovorí „ako na Nový rok, tak po celý rok“, je dobré sa vyhnúť tomu, čo nechcete, a naopak robiť všetko, čo si prajete, aby sa dialo aj počas roka. Takže sa napríklad vyvarujte hádok a buďte deň po Silvestri v pokoji a dobrej nálade, pekne sa oblečte, majte čistý a uprataný domov a plnú špajzu. Zametanie odložte na iné dni, mohlo by totiž vymiesť z domu šťastie. A určite ani nevešajte vypranú bielizeň, to by mohlo privolať smrť niekoho blízkeho. Čo sa týka návštev, tak tie sú na Nový rok určite žiaduce. Symbolizujú dobré medziľudské vzťahy v celom roku. Len teda neodporúčam pozývať starú ženu – tá vraj prináša nepekné ohováranie. Nejedzte operencov, pretože by vám s nimi mohlo uletieť šťastie, a ani ryby, aby vám neodplávalo.
Vychutnajte si sviatočný čas s Tchibo
Darujte sebe a svojej kuchyni nových pomocníkov na varenie aj stolovanie.