“Hummus“ z karfiolu
“Hummus” arabsky znamená cícer, preto som dala toto slovo v názve do úvodzoviek. “Hummus” z karfiolu by som teda asi mala skôr správne pomenovať nátierka, ale ostatnými surovinami a chuťou sa tomu klasickému veľmi blíži a je fajn alternatívou napríklad pre tých, ktorým strukoviny nerobia dobre.
Pokrm sa tradične je rukami pomocou arabského chleba. Odtrhnete kúsok chleba, naberiete ním nátierku a môžete hodovať. Je ale samozrejme na vás, či budete Hummus podávať tradične, alebo napríklad skúsite niektorý z modernejších spôsobov – napríklad obľúbené servírovanie so zeleninou. V takomto prípade k nemu krájam mrkvu, uhorku alebo napríklad papriky nakrájané “na hranolky” a naberáme nimi nátierku. Keď už ale som pri tých hranolkách, tak podľa mňa je úplne najlepší spôsob servírovania s batátovými hranolkami. To je jednoducho bomba!
Ingrediencie:
- 470 g karfiolu
- 80 g tahini
- 1 lyžička rímskej rasce
- šťava z 1/2 citróna
- 25 g olivového oleja
- 1 strúčik cesnaku
- soľ, čierne korenie
- červená paprika na ozdobu
Postup:
- Karfiol rozoberte na ružičky a tie uvarte.
- Uvarený karfiol rozmixujte so všetkými ďalšími ingredienciami dohladka.
- Ochutnajte a prípadne dolaďte podľa svojho gusta.
- Servírujte buď so zeleninou alebo s pečivom. Ozdobte červenou paprikou a trochou olivového oleja.
Karfiolová pizza
Keď som o karfiolovej pizzi počula pred rokmi prvýkrát, hovorila som si, že to nebude ono. Že klasika je jednoducho klasika. A aj keď karfiolová pizza naozaj nechutí ako tá klasická, je tiež veľmi dobrá. A pochutia si na nej aj deti, do ktorých tak dostanete nejakú tú zeleninu navyše.
Oproti kysnutej má pizza s karfiolovým korpusom jednu veľkú výhodu – príprava je podstatne jednoduchšia a rýchlejšia. A to sa oplatí! Rada ju pripravujem aj počas týždňa, kedy nemám toľko času na varenie. Pizzu si urobte s tým, s čím ju máte radi. Moja favoritka je capricciosa, ktorú mám najradšej bez olív a artičokov (tak azda ju môžem ešte capricciosou nazývať).
Ingrediencie na cesto (2 porcie):
- 360 g nastrúhaného surového karfiolu
- 160 g nastrúhanej mozzarelly (prípadne môžete použiť aj rôzne tvrdé syry)
- 2 vajcia
- soľ
Ingrediencie na omáčku:
- 110 g passaty (omáčka z pasírovaných paradajok)
- 1 strúčik cesnaku
- 1 lyžička oregana
+ na dokončenie čokoľvek, s čím máte radi pizzu.
Ako pracovať s cestom?
Okrem mozzarelly mám túto pizzu veľmi rada aj s rozdrobeným balkánskym syrom. Buďte pripravení na to, že s cestom sa pracuje úplne inak ako s kysnutým. Nedá sa rozvaľkať a celkovo nie tak dobre drží tvar. Musíte ho vliať na papier na pečenie a vytvarovať do okrúhlej placky pomocou lyžice alebo stierky. Všetko bude držať pokope hlavne vďaka syru, ktorý cesto pri pečení pekne spojí.
Postup:
- Krátko povarte nastrúhaný karfiol domäkka. Potom zlejte vodu a ľahko ho vyžmýkajte.
- Zmiešajte karfiol s mozzarellou, vajíčkami a soľou.
- Vysteľte plech papierom na pečenie a doprostriedka dajte karfiolovú zmes. Pomocou lyžice vytvarujte okrúhlu placku a pečte ju asi 10 min. na 180 stupňov.
- Pripravte paradajkovú omáčku zmiešaním passaty s prelisovaným strúčikom cesnaku a oreganom.
- Korpus pizze potrite paradajkovou omáčkou a dajte naň to, čo máte radi. Ja najčastejšie používam šampiňóny, mozzarellu a šunku.
- Pečte ďalších 10 min. alebo dlhšie podľa potreby.
- Servírujte s čerstvou bazalkou.
Karfiolová tortilla
Zohnať kvalitné bezlepkové tortilly je podľa mňa celkom oriešok. Preto som sa rozhodla vyskúšať, či sa naozaj dajú pripraviť z karfiolu, ako som niekoľkokrát čítala na blogoch o varení. Asi tušíte, že sa podarili a veľmi mi zachutili! Príprava je ľahká a odľahčené zloženie ma vážne baví.
Ingrediencie (na 6 placiek):
- 300 g nastrúhaného surového karfiolu
- 80 g kokosovej múky
- 50 g nastrúhanej goudy
- 3 vajíčka
- soľ
S múkou postupne!
Potrebné množstvo múky sa môže líšiť podľa toho, aké veľké budete mať vajíčka, a ako veľmi vyžmýkate karfiol. Preto ju odporúčam prisypávať pomaly a dať jej prípadne menej alebo viac.
Postup:
- Nastrúhaný karfiol uvarte. Potom zlejte vodu a ľahko ho vyžmýkajte.
- V mise premiešajte karfiol, goudu, kokosovú múku a vajíčka. Osoľte.
- Na plechu vystlanom papierom na pečenie tvarujte placky. Pečte 10 – 15 min na 180 stupňov.
- Nechajte vychladnúť, zložte z plechu a servírujte.
Karfiolové tortilly si môžete pripraviť aj do zásoby do mrazničky a ušetriť si tak prácu pri nejakej ďalšej večeri. Skladujte ich preložené papierom na pečenie a v uzatvárateľnej škatuli alebo zip vrecku, aby nenapáchli ostatnými potravinami. A s čím ich servírovať? Okrem klasických náplní mám rada tieto tortilly aj na raňajky, kedy ich plním vaječnou omeletou, avokádom a polníčkom. Skvelé sú aj s údeným lososom a kyslou smotanou, ale možností je snáď nekonečno.