Okrem toho, že je cesto odľahčené a krásne vláčne vďaka pridaniu tekvice, ja doň namiesto klasickej múky a cukru používam sčasti celozrnnú a trstinový. Môžete ale použiť aj bežné druhy múky alebo cukru, s ktorými pečiete radi.
Domáca poleva na perník je ako čerešnička na torte
Perník bez polevy, to by nebolo ono! A je škoda, aby to skončilo pri nejakej kupovanej zmesi.
Urobiť si polevu doma je ľahké a dokonca je viac možností, ako na ňu. Aj napriek jej jednoduchosti si ale musíte dať pozor na niekoľko vecí: Aby vám poleva nezhrudkovatela, nezrazila sa alebo sa nespálila. Je teda potrebné ju strážiť a ručne miešať. Nikdy ju nepripravujem vo vodnom kúpeli nad bublajúcou vodou – tekutina by mala byť horúca, ale nie vriaca. Tiež strážim, aby sa voda nedostala do polevy.
A z čoho polevu pripravujem? Buď z kvalitnej horkej čokolády a smotany na šľahanie, alebo z horkej čokolády a rastlinného tuku. Ďalšou možnosťou je poleva z rastlinného tuku, kakaa, sušeného mlieka a cukru alebo poleva z čokolády a masla, ktorú nájdete aj nižšie v recepte. Podľa mňa je najľahšia a najchutnejšia.
Domáce perníkové korenie. Ako naň?
V úvode som sľubovala perníkovú zmes. Na tej domácej mám najradšej, že si ju môžem upraviť podľa chuti a v predvianočnom období ju často niekomu nosím ako jedlý darček.
Základom je vždy škorica, kardamóm, zázvor, muškátový oriešok, klinček a badián. Ďalej môžete podľa chuti pridať aj mletý vanilkový struk, fenikel, pomarančovú alebo citrónovú kôru, nové korenie, čierne korenie a napríklad aníz. Pomery korenia sú viac-menej na vás, ale jednotlivé druhy by štandardne mali byť chuťovo vyvážené. Jediné, čo má vyčnievať, je škorica.
Korenie kupujem buď drvené na prášok, ale najradšej v celku. Síce si tým trochu pridám prácu s mletím (a to buď ručne v mažiari alebo pomocou mlynčeka), ale odmenou mi je vždy úžasná a nezameniteľná vôňa.
Moja zmes na perníkové korenie
Tu sú pomery na zmes tak, ako ju mám rada ja. Korenie merajte po namletí:
- 2 lyžice škorice
- 1 lyžica klinčeka
- 1/2 lyžice kardamómu
- 1/2 lyžice zázvoru
- 1/2 lyžice muškátového orieška
- 1/2 lyžice badiánu
Rada by som ešte podotkla, že pre každého sa ideálny pomer korenia trochu líši. Preto odporúčam si všetky ingrediencie starostlivo zapisovať, aby ste vedeli, ako postupovať nabudúce. S každým ďalším pokusom budete o krok bližšie k svojej ideálnej zmesi. Perníkové korenie skladujte najlepšie v sklenenej uzatvárateľnej nádobe.
Recept na tekvicový perník s čokoládovou polevou
A teraz už sa môžeme pustiť do pečenia perníka, čo je pre mňa najlepší jesenný dezert. Milujem, keď si ho na večer vychutnávam s čajom.
Ingrediencie:
- 250 g očistenej tekvice hokaido
- 150 g polohrubej múky
- 175 g celozrnnej pšeničnej múky
- 3 vajcia
- 120 ml mlieka
- 120 g trstinového cukru
- 1 balenie prášku do pečiva
- 1 lyžica perníkového korenia
- 1 lyžica kakaa
- 140 g slnečnicového oleja
Na polevu:
- 150 g vysokopercentnej čokolády
- 75 g masla
- mandľové plátky, strúhaný kokos alebo tekvicové semienka na posypanie
Postup:
- Očistenú tekvicu nakrájajte a uvarte. Potom ju rozmixujte do hladkého pyré (ideálne k nej nepridávajte príliš veľa vody, iba nevyhnutné množstvo na to, aby vám išla rozmixovať).
- Vo veľkej mise zmiešajte všetky suché ingrediencie, teda polohrubú múku, celozrnnú pšeničnú múku, trstinový cukor, prášok do pečiva, perníkové korenie a kakao.
- Pridajte zvyšok ingrediencií (tekvicové pyré, vajcia, mlieko a olej). Premiešajte tak, aby vám vzniklo hladké cesto.
- Formu na chlebíček vyložte papierom na pečenie. Vlejte do nej cesto.
- Pečte 50 minút až hodinu na 180 stupňov a potom nechajte vychladnúť.
- Kým vám bude perník chladnúť, pripravte si polevu. Nad vodným kúpeľom rozpusťte nalámanú vysokopercentnú čokoládu a maslo, stále miešajte.
- Polevou prelejte vychladnutý perníkový chlebíček. Posypte mandľami, kokosom alebo tekvicovými semienkami podľa chuti a dajte stuhnúť do chladničky.
Tak dobrú chuť a krásne jesenné dni!