Názov vznikol spojením anglických slov breakfast (raňajky) a lunch (obed) – vyslovuje sa „branč“. Brunch sa podáva od 10:00 pokojne až do popoludňajších hodín. Nemali by ste sa nikam ponáhľať, tak ide skôr o víkendovú záležitosť, kedy sa vám na stole ocitne veľa menších studených aj teplých jedál. Možno ste tiež počuli slovo „brinner“ – to je zase pre zmenu spojenie slov breakfast a dinner (večera) a znamená to, že aj raňajkové pokrmy môžete servírovať po celý deň.
Brunch sa nemusí odohrávať iba doma alebo v reštaurácii, my pri priaznivom počasí vyrážame napríklad aj do parku. Je to pekná príležitosť stretnúť sa s kamarátmi. Úlohy si pekne rozdelíme a každý prinesie nejakú drobnosť. Vo finále z toho vznikne bohatá hostina plná dobrôt, na ktorých sa všetci podieľali.
Ako to všetko vzniklo?
Brunch má pôvod v amerických raňajkách. Historici tvrdia, že veľa Američanov chodilo v nedeľu do kostola pred raňajkami a po omši bolo do obeda ešte ďaleko, preto reštaurácie prišli so spojením raňajok a obeda. Brunch sa v Amerike rýchlo uchytil nielen preto, že sa stal skvelou príležitosťou na stretnutia rodiny a kamarátov. V 20. storočí si našiel obľubu po celom svete a posledné roky aj u nás.
Čo sa na takom brunchi je?
Pri príprave by ste mali dodržať niekoľko pravidiel. Ako už som spomínala, brunch sa skladá z menších studených a teplých jedál a dezertov.
Ak sa rozhodnete pripraviť brunch pre svojich blízkych, odporúčam si vybrať smer, akým budete celé menu ladiť. Môžete sa držať našej kuchyne alebo naopak skúsiť nejakú exotiku. Pripraviť zdravé pokrmy alebo sa pustiť do jedál s francúzskym šarmom. Je to len na vašej fantázii.
Naše obľúbené brunchové témy:
- Slovensko: vianočka, praženica, bryndzová nátierka, šunka, oštiepok, korbáčiky, klobásky, nakladaná zelenina, čerstvé pečivo
- Česko: praženica, bábovka, jablčný závin, vajíčková nátierka, makovka, pražská šunka, párok, sezónne ovocie a zelenina
- Francúzsko: croissant, bageta, syry a údeniny, sladké aj slané palacinky, vajcia Benedikt
- Anglicko: toast, fazule v paradajkovej omáčke, slanina, grilované klobásky, opečené paradajky a šampiňóny, vajcia, vafle
- Exotika: smoothie bowl, shakshuka, avokádový toast, ovocný šalát z exotického ovocia, hummus, sushi, vajíčkové tacos
- Fit: ovsená kaša, orechová granola, omeleta, semienkový chlieb, jogurt, cottage, ovocie a zelenina
Okrem jedla určite nezabúdame na nápoje. Podávame kávu, čaj, vodu, ale napríklad aj ovocné šťavy alebo miešané koktaily. Keďže sa brunch často preťahuje až do popoludnia, nie je nič neobvyklé, keď sa niektoré koktaily podávajú priostrené aj alkoholom. V letných mesiacoch nezabudnite pridať aj pár kociek ľadu. :-)
Osviežujúce spojenie kávy a ovocia Mazagrande
Doprajte si osviežujúci mix kávy a citrusov bez pridaného cukru, sladký iba vďaka prirodzenej chuti ovocia.
Atmosféra by mala byť uvoľnená. Neponáhľať sa, rozprávať sa a užívať si dobré jedlo a ľudí okolo seba. Odporúčam pustiť aj vhodnú hudbu, ktorá bude celý brunch sprevádzať. Na Spotify nájdete pripravené playlisty, stačí si len vybrať. Skúste si počas brunchu zahrať aj nejakú spoločenskú hru, uvidíte, že to bude mať úspech.
Recept na Shakshuku
Shakshuka vonia blízkym východom. Dáva sa totiž do nej rímska rasca, koriander, papriky, paradajky a vajíčka. Môžete ju jesť len tak, alebo s pita chlebom.
Ingrediencie na 2 porcie:
- 2 lyžice olivového oleja
- 1 cibuľa
- 2 červené papriky
- 1 plechovka krájaných paradajok
- 2 lyžice paradajkového pretlaku
- 1 – 2 strúčiky cesnaku
- 1 lyžička trstinového cukru
- 1 lyžička mletej rímskej rasce
- 4 vajcia
- koriander
- syr feta
- soľ, čierne korenie
Postup:
- Rozohrejte väčšiu panvicu s olivovým olejom. Pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a papriku.
- Restujte asi 5 minút a potom pridajte paradajky a paradajkový pretlak.
- Celú zmes ochuťte prelisovaným cesnakom, rímskou rascou, cukrom, soľou a čiernym korením.
- Priveďte k varu a v zmesi urobte 4 jamky. Do každej rozklepnite vajce, osoľte a okoreňte.
- Na miernom ohni zahrievajte, kým bielok nezbelie.
- Na záver zasypte lístkami koriandra a kúskami syra feta.
Ananásovo-mangová mimóza
Mimóza je pre mňa snáď už neodmysliteľnou súčasťou brunchu. Hlavne túto exotickú mám veľmi rada. Keď je u nás viac ľudí, pre dámy pripravujeme práve mimózu, kým páni si vychutnávajú Bloody Mary. Ale samozrejme s mierou a len tak pre chuť. :-)
Ingrediencie na 4 poháre:
- 200 ml mangového džúsu
- 100 g mrazeného ananásu (môže byť aj čerstvý)
- 400 ml perlivého vína, prosecca alebo šampanského
Postup:
- Mangový džús a mrazený ananás dajte do blendera a rozmixujte dohladka.
- Ovocnú zmes rozlejte rovnomerne do štyroch pohárov a dolejte proseccom. Môžete pridať trochu ľadu.
Na brunch sa vám môže hodiť
- Návod na prípravu smoothie bowl
- Recepty na troje ľahké a zdravé raňajky
- Efektné zelené palacinky
- Postup na dokonalú omeletu
- Tipy, ako aj doma pripraviť kávu ako z kaviarne