Nebojte sa, ani v redakcii Tchibo Blogu nepanikárime. :-) Ukazuje sa ale, že nosenie rúška je v prvom rade ohľaduplný krok k nášmu okoliu. Pokiaľ ho nezoženiete v lekárni, je tu ešte možnosť si ho provizórne ušiť. Na Instagrame sa cez víkend rozbehla neuveriteľná akcia #ruskoniejehanba, ktorú sme sa rozhodli podporiť.
„Ešte pár dní dozadu som pri telefonátoch s rodinou krčila plecami. Rúško by aj tak bolo na nič, uisťovali sme sa navzájom. Je a nie je to pravda – faktom ostáva, že obecne je respirátor efektívnejší ako rúško, a potrebujú ho najmä ľudia, ktorí sa stretávajú s väčším rizikom.
Tak prečo by som rúško mala nosiť práve ja? Som mladá, cítim sa zdravo. Chodím iba nakúpiť a na nevyhnutné pochôdzky – ako napríklad tehotenská poradňa dnes ráno, kde predsa žiadne riziko nehrozí, že áno.
Odpoviem si: pretože to, že dnes sa cítim dobre, neznamená, že nič nevyšlem do svojho okolia. To nie je panika. To je jednoducho fakt. Rúško je jednoducho odhľaduplné opatrenie voči ostatným, keď opúšťam byt. A preto sme sa rozhodli poslať ďalej návod, ako si aspoň provizórne rúško môžete ušiť sami.“
– Marie, editorka Tchibo Blogu
Návod na bavlnené rúško
Čo budete potrebovať:
- Domáce krajčírky po celej ČR a SR teraz nemajú k dispozícii nič lepšie ako látky, ktoré už doma mali. V tomto prípade sa mrknite po 100 % bavlnenej látke. Na rozdiel od jednorázovej chirurgickej masky, toto rúško bude potrebné pravidelne vyvárať. (Preto nie je vhodné používať elastické gumičky.)
- Šnúrky (môžete si ich ušiť taktiež zo zvyšnej látky).
Postup:
- Nastrihajte obdĺžniky látky s rozmermi 20×20 cm. (Pre deti môžete štvorec zmenšiť úmerne veľkosti hlavičky).
- Spodný a vrchný okraj látky zložte a prešite, aby sa látka nepárala.
- Na 3 až 4 miestach urobte horizontálne sklady. Našpendlite ich a rúško na oboch okrajoch prešite, aby sa sklady zafixovali.
- Krátke okraje rúška opäť zahnite smerom dovnútra a prešite.
- Prišite šnúrky do všetkých 4 rohov; dĺžka by mala byť cca 40 cm.
Na šijacom stroji máte jedno rúško hotové za približne 20 minút, v ruke to, samozrejme, zaberie dlhší čas, ale stále sa to dá zvládnuť. :-)
Šnúrky môžete taktiež vyrobiť z rovnakej látky a miesto našívania do rohov nimi začistiť krátke okraje. V tomto prípade použite pruhy látky dlhé asi 85 cm a široké asi 3 cm.
A pokiaľ neviete šiť, existuje aj možnosť, ako to zvládnuť iba s nožničkami.
Rozbaliť
Zbaliť
Stiahnite si návod na vytlačenie a na zdieľanie
Návodov na látkové rúško je viac
Inšpirovať sa môžete napríklad u blogerky Kitchenette, ktorá zdieľala strih pre druhý obvyklý typ. Pre začiatočníka je zložitejší, ale skúsené krajčírky ho určite zvládnu. O ďalšie tipy a rady, napríklad ako pripraviť rúška pre deti, sa s nami môžete podeliť v diskusii na Facebooku.
Prečo šijeme?
Adriana, šéfredaktorka Tchibo Blogu:
„So šijacím strojom mi to celkom ide a tak keď som sa dozvedela, že môžem v momentálne situácii reálne pomôcť, neváhala som. Prvý víkend v celorepublikovej karanténe som sa venovala šitiu látkových rúšok. Najprv som si myslela, že ich medzi kamarátmi rozdám skôr ako zálohu, ale z ich nadšených a vďačných ohlasov som zistila, že sú skutočne potrebné.“
Kamarátka Terka sa mi napríklad zverila: ’Veziem dnes maminku do nemocnice na vyťahovanie stehov po operácii a nechcem nič riskovať.’ Terezke som pribalila rúško aj pre jej mamičku, ktorá je v rizikovej skupine. Síce to nie je primárna ochrana proti lietajúcemu vírusu, ale kto vie – my sami môžeme vírus prenášať a ani o tom nevedieť, rúška slúžia ako ochrana pre ostatných.
A že sú ľudia, ktorí na nositeľa rúška zvláštne pozerajú? To je jasné, je to samozrejme neobvyklá situácia. Ale ak je tu čokoľvek, čím môžem ostatným pomôcť, rada to urobím.“
Eva, redaktorka Tchibo Blogu a autorka fotiek šitia rúšok:
„Sadnúť si k stroju a šiť rúška pre tých, ktorí šiť nevedia, je skvelý spôsob ako aktuálne aspoň trošku pomôcť. Myslela som, že ich ušijem pár pre priateľov, ale záujem je taký, že pri stroji trávim každú voľnú chvíľku. :-) A z toho mám fakt veľkú radosť! Byť zodpovedný a chrániť svoje okolie je skvelý trend. Nie som veľká krajčírka, ale aj amatérsky ušité rúško je stále lepšie ako žiadne rúško, takže verím, že sa do toho môže pustiť každá a nebudeme tak na seba prskať, prosím. :-)“
Tereza, redaktorka Tchibo Blogu a autorka videí, ktoré máme pripravené pre komentáre na Facebooku:
„Šijem pre rodinu, kolegov, kamarátov a potom tam, kde bude treba. Čím viac z nás ho bude nosiť, tým skôr aj ostatní preklenú hanbu ho nosiť tiež. Buďme zodpovední, ohľaduplní k ostatným a pomáhajme si. Pokiaľ neviete šiť, tak aspoň mrknite na starú bavlnenú posteľnú bielizeň, vyperte ju a dajte ju známej, ktoré šiť vie. :-)“
Fakty o nosení rúška
V skratke: nechytať sa ho, nenosiť ho dlhšie ako 3 hodiny a pred prvým a každým ďalším použitím ho vyvariť. A hlavne – nie je dôvod sa hanbiť.
- V aktuálnej situácii je rúško, najmä to doma ušité, ochrana predovšetkým pre vaše okolie. Aj keď sa cítite zdraví, môžete dychom šíriť vírus približne na 1 meter. Prečo? Pretože vzduch, ktorý vdychujeme, je vlhký – takže aj ten šíri kvapôčky. Keď kašleme, akčný rádius sa zvýši až na tri metre.
- Vírusy podľa aktuálnych informácií zostávajú na rôznych povrchoch niekoľko dní. Ohľaduplné je teda aj to, aby sa tam vôbec nedostali.
- Niektorí ľudia môžu nakaziť svoje okolie a nikdy sa to nedozvedia. Ich imunitný systém situáciu zvládne, obranyschopnosť ich kolegov alebo blízkých ale nie. Nosiť rúško je zodpovedné, aj keď sa cítite dobre.
- Nositeľa chráni iba čiastočne, ale v aktuálnej situácii je „aj niečo lepšie ako nič.“ Čo sa týka vlastného zdravia, odporúča sa správať sa s rúškom rovnako obozretne ako bez neho.
- Medzi rúškom a tvárou by ideálne nemal byť žiaden voľný priestor.
- Pri nosení sa rúška nedotýkajte. (Pomáha aj proti zlozvyku, o ktorom ešte nikto z nás skoro netušil, že ho má – dotýkať sa tváre. :-)) Po manipulácii sa odporúča si dobre umyť a/ alebo dezinfikovať ruky.
- Pred prvým nosením ho sterilizujte – vyperte na 90 C alebo vyvarte.
- Nie je vhodné nosiť vlhké rúško, potom by sa v ňom mohli množiť patogény. Preto je lepšie ho po 2 – 3 hodinách nosenia vymeniť a pôvodný vyprať na 90 C alebo v ruke a vyvariť. Áno, znamená to, že ich na prípadné celodenné nosenie potrebujete niekoľko. Na cestu do obchodu a domov bude stačiť jedno.
- Rúško sa dáva dole za šnúrky. Je lepšie sa prednej časti nedotýkať ani pri dávaní si ho dole (nech na seba nakoniec niečo neprenesiete).
- Jednorázové po použití vyhoďte do uzatvárateľného koša, látkovú uschovajte v dobre uzatvorenej nádobe a pred ďalším použitím ho vyvarte.
A čo robiť doma?
Vybrali sme pre vás z nášho archívu:
Tvorte
- Ako z novín alebo papierovej tašky upliesť košík (návod pre začiatočníkov)
- Inšpirujte sa: čo všetko môžete použiť namiesto kvetináča?
- Pripravte si do zásoby domáci kávový sirup na zdobenie
- Doplňte si pútka na ramienka do obľúbených blúzok
Zabavte deti
- 5 hier pre deti, ku ktorým nepotrebuje nič zvláštne
- Dokonalá hračka: vyrobte minisvet v kufríku
- Tati, urob mi lietadielko! 4 rôzne návody na lietadielka, ktoré skutočne lietajú
- Vyskúšajte Montessori prístup pre batoľatá
- Pripravte deťom aj sebe bosú dráhu – chodidlá sa vám poďakujú
- Vyrobte si „busy board“, rozvojovú tabuľu pre deti od jedného roku
- Alebo im pripravte domáce rozvojové hračky
- Nechajte deti maľovať inak, ako to doteraz robili počas výtvarnej
- Zapojte do maľovania aj tých najmenších
Skúste niečo nové:
- Meditujte. Pomáha to aj v stresových situáciách
- Pestujte doma klíčky. Jar je pre ne ideálny čas
- Naučte sa skladať spodnú bielizeň úspornejších spôsobom
- Zistite, ako konečne prestať „zabíjať“ izbové rastliny
- Potrénujte pamät a naučte sa, ako si toho zapamätať viac
- Vytrieďte to, čo doma zbytočne skladujete
- Postarajte sa o šperky a bižutériu
- Vyčistite si zbierku kozmetických štetcov a iných pomocníkov
- Naučte sa krájať zeleninu ako profi kuchári
- Vynechajte v niektorom jedle mäso a nahraďte ho strukovinou
- Uvarte si karfiol alebo niečo zo zemiakov
Zacvičte si:
- 10 trikov, s ktorými som sa naučila cvičiť doma a zostala som pri tom
- Odporové gumy: jednoduché cvičenie na pretiahnutie celého tela
- 6 jednoduchých cvikov v posteli pre ranných leňochov
- Cviky proti bolestiam chrbta, ktoré zvládnete počas dňa a rovno 5-minútová prvá pomoc pre boľavý chrbát
Ponorte sa do čítania:
- Byť v menopauze neznamená, že som neviditeľná
- Keď je učiteľka druhá mama
- Denník nie je len pre puberťákov, ale užitočná pomôcka na celý život
- Môj život s manipulátorom
- Prvé programátorky boli ženy, tak prečo sa dnes IT boja?
- Nová rodičovská zodpovednosť: digitálna stopa vašich detí
- Prečo som ako moja mama, aj keď som si sľúbila, že nebudem
- Malí bojovníci: príbeh mamičky predčasne narodeného bábätka
- Ako pracovať s trestami, aby fungovali, ale nezničili vzťah s dieťaťom?
- Nový život, nové vlasy? Kým sa pustíte do zmeny, zvážte pár vecí
- Až polovica ľudí s depresiami sa nelieči. Nevypusťte dušu
- Prečo deti potrebujú a hlavne milujú strašidlá & ako bojovať s tými pod posteľou